19 Ağustos 2018 Pazar

Kilitli Pedal Çekim Günü

Son dönemde bisikletle ilgili yayın yapan Youtube kanallarının sayısında belirgin bir artış oldu. Bu kanalların sahiplerinin en büyük motivasyonu, yaptıkları yayınlar sayesinde sayısı artan bilinçli bisikletçilerin olumlu dönüşleri, destek mesajları ve hatta söz konusu bir ürün tanıtımıysa o ürünü izlediği videoda keşfedip alan; memnun kalan kişilerden gelen tepkilerdir. Bu durumu, sanatçı ile aldığı alkış arasındaki bağı akıllara getirerek de açıklamak mümkün.

Türkiye'de birbiri ardına yaşanan ekonomik krizler sebebiyle bisikletin ne yöne doğru evrildiğine, giyiminde son modanın ne olduğuna ya da en son teknolojik gelişmelere dair edinilen bilgiler çoğunluklu teoride kalıyor ve pratiğe yansımıyor. Durum böyle olunca, Türkçe kaynak bulmakta da sıkıntı yaşayan Türk bisikletçiler, en basit konularda bile global trendleri birkaç adım uzaktan takip etmek durumunda kalıyor. Buna en basit örnek, kişiye özel bisiklet meselesidir.

Bu konudaki eksikliği farkeden sevgili Kilitli Pedal ekibinden Emre ve Serkan, soluğu bu işin en iyi yapıldığı ülkelerden birinde; İtalya'da almaya karar verip benimle iletişime geçtiler ve Milano'daki günlerinin ardından Bergamo'ya gelip Stelbel ofisini ziyaret edeceklerini belirttiler. Bu noktada biraz heyecanlandığımı itiraf etmeliyim çünkü hem benimle ilgili hem de Stelbel ile ilgili bir video (videoları yazının sonunda bulabilirsiniz) hazırlamak istiyorlardı ve bu da hazırlığı, öncesi, sonrası, çekimi derken en az iki saatlik bir süre demekti.

Birkaç hafta sonra hava durumunu kontrol etmeden evden çıktığım ve bolca yağmur yediğim (az sonra izleyeceğiniz videolarda saçım işte tam da bu yüzden berbat) bir sabahın ardından ofisi onlar için biraz hazırlamaya başladım. Biraz temizlik, biraz düzenleme derken Bergamo'nun gri bulutları yeniden şehrin tepesine toplanmaya başladığı saatlerde Emre ve Serkan kapıda beliriverdiler.

Onlar gelmeden önce Kilitli Pedal'ın birkaç videosunu izlemiş ve stillerine dair fikir sahibi olmuştum. Bu yüzden neyi nasıl yapacaklarına dair ukalalık etmek istemedim ama detaylara olan titizliğim çekimler esnasında kesintilere yol açtı ve birkaç yerde tekrar almak zorunda kaldık. Bisikletimin yakından görüntülerini almak istedikleri esnada onları yönlendirirken biraz fazla yanlarında durduğum için umarım bana bozulmamışlardır.

Stelbel ofisinde dolaşırken şekerci dükkanında gibi bir halleri olan Kilitli Pedal ekibiyle çekim bittikten sonra epey sohbet ettik. Türkiye'den gelen bisikletçi dostları ağırlamak her zaman büyük keyif... Biraz sektöre dair lafladık, biraz da kişiye özel bisiklet işini hakkıyla yapan iki isim olan Burçak Erbil ve Yasin Bingöl'den bahsettik. Aklınızda kendinize özel bir bisiklet yaptırmak varsa, Brelis ve Soulrider markalarını araştırın derim.

Çekimlerin ardından yediğimiz pizzaların büyüsünden kurtulamayacak gibi gözüken Emre ve Serkan'ın imdadına(!) yağmur yetişti ve onları Milano'ya geri götürecek olan trene binene kadar peşlerini bırakmadı. Aranızda İtalya'nın kuzeyinde bisiklet sürmek için tatil planları yapanlar varsa, mevsim ne olursa olsun yağmurlukla gelmeyi ihmal etmesin.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder