19 Ekim 2017 Perşembe

Taiwan KOM Challenge 2017

Barındırdığı dev fabrikalarla dünyanın en büyük bisiklet üretim merkezlerinden biri haline gelmiş olan Tayvan'da, hükümetin de desteğiyle bisikleti hem kültürel hem de sportif açıdan daha da popüler kılmak amacıyla çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. Son birkaç yıldır sayısında ciddi artış olan bu organizasyonlar arasında bu yıl altıncısı düzenlenen Taiwan KOM Challenge, bir hayli bilinir hale gelmiş durumda.

Yol bisikleti dünyasının tanıdık yüzlerinden Cadel Evans ve Vincenzo Nibali'nin özel davetliler arasında bulunduğu Taiwan KOM Challenge 2017, 20 Ekim tarihinde Tayvan'ın denize sıfır şehirlerinden Hualien'de başlayacak. 105 kilometrelik parkurun bitiş noktasındaki deniz seviyesi ise 3275 metre. Etap profili daha ilk bakışta gözleri korkutan bu yarışın çok fazla örneği yok, zira Fransa Turu şampiyonluğu bulunan Cadel Evans, Taiwan KOM Challenge bitiş noktasının kariyer boyunca tüm yarışlarda tırmandığı en yüksek noktadan bile yüksek irtifada olduğunu belirtti. Organizasyonla ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Tayvan Bisiklet Federasyonu'nun davetlisi olarak bulunduğum organizasyonda hemen herşey düşünülmüş. Basın ve sporcular bisiklet dostu otellerde konaklatıldığı için bisikletlerinin bakım ve güvenli muhafazası için gerekli şartlar fazlasıyla sağlanmış. Örneğin; otellerin ikisinde de kahvaltı ve yemek saatleri oldukça esnetilmiş ve bisikletçilerin rutinlerine göre onların konakladığı süre boyunca geçerli olacak şekilde düzenlenmiş.

Bölgede yılın bu döneminde hakim olan nem seviyesine alışmak amacıyla yarıştan birkaç gün önce Tayvan'a gelmekte fayda var. Zaman zaman 70% ve hatta 80% seviyelerinde olan nem,  yarıştan önceki antrenman sürüşlerinizde can sıkıcı olsa da, Hualien'in etrafını çevreleyen dağlar ve hatta kıyı bölgesindeki ada yolları eşsiz manzaralar sunuyor. Yarı tatil yarı yarış organizasyonu gibi düşünüp gelirseniz oldukça keyifli günler geçirebilirsiniz.

Ben hem Taipei'de hem de Hualien'de Strava Explorer yardımıyla en sık geçilen segmentleri işaretleyip birkaç kısa sürüş gerçekleştirdim. Siz de form durumunuza bağlı olarak birkaç sürüş yaparsanız hem çevreyi tanıma açısından hem de yarış parkuruna dair fikir edinme açısından verimli ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz. Tavsiye isterseniz; yarış parkurunun da geçtiği ve Hualien şehrine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktakı Taroko vadisine doğru sürebilirsiniz.

İşin turistik kısmını da düşünüyorsanız, hem Taipei hem de Hualien'de bulunan ve Night Market olarak geçen kalıcı pazar yerlerinde oldukça uygun fiyatlara Tayvan'ın geleneksel lezzetlerini tadabilir, alışveriş yapabilir ve kültürel gözlem yapma fırsatı bulabilirsiniz. Meyve konusunda oldukça iyiler. Özellikle mango ve onunla yapılan çeşitli içecekleri denemelisiniz. İçinde pek çok farklı malzeme bulunduran pilavları da epey lezzetli. Bir de elbette Dumplings olarak geçen lezzetlerini denemek için gidebileceğiniz en iyi yerlerden biri Taipei'deki Din Tai Fung.

Türkiye'den Tayvan'a direkt uçuş bulunuyor ve Tayvan vizesi uçaktan indikten sonra alınabiliyor. Yanınızda birkaç pasaport fotoğrafı bulundurmanız yeterli. Yaklaşık on dakikada işleminizi halledip otuz günlük vizeyi pasaportunuza basıyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder