18 Şubat 2017 Cumartesi

Stelbel SB/03 Yol Bisikleti

Stelio Belletti, 1973 yılında sonraları içinde babasının ismini vereceği kadroların da bulunduğu Stelbel firmasını kurmasının üzerinden çok geçmeden isminden sıkça söz ettirmeye başlamış. TIG kaynaktaki ustalığı, patenti kendinde olan dönemin sıra dışı maşası ve el işçiliğindeki emsalsizliği ile ün salan Stelio, hala aramızda bulunan birkaç İtalyan ustadan biri konumunda.
Kadro tasarımı ve üretimi konularında kendini yetiştiren Andrea Cimò, Alessandro Caccia ve Cicli Corsa'daki arkadaşları sayesinde 2013 yılından itibaren yepyeni bir kimliğe bürünen Stelbel markası, tecrübe, üretim geleneği ve zanaatini günümüze aktaran Stelio Belletti'nin danışmanlığı ve kararlarıyla yoluna oldukça emin adımlarla devam ediyor.
Çoğunlukla çelik kullandığı kadrolarının üretimini İtalya'da gerçekleştiren Stelbel'in toplamda sekiz farklı modeli bulunuyor. Pista, Strada, Strada Super, Ortica, Nina, Rodano, SB/03 ve Antenore ismindeki bu modeller, bisiklette klasik ve geleneksel hatları korumayı sevenlerin yanı sıra modern akımları takip edenleri de oldukça tatmin edecek şekilde tasarlanmış. 
Bu bisiklet gelene kadar kullanma olanağı bulduğum Stelbel Rodano ile aralarında hem geometri hem de sürüş karakteri açısından farklar bulunan Stelbel SB/03, markanın yarış tipi yol bisikleti olarak tanıtılıyor. Nispeten kısa çeki borusu ve tekerlekler arası mesafesiyle geometrisi biraz daha agresif bir kimlik kazanan ve özellikle yeni nesil T47 orta göbek bölgesi bir hayli rijit olan kadro, genel anlamda daha esnemez bir yapıya bürünmesi amacıyla kardeşi Rodano'dan 100 ila 200 gram arası (ölçülerinize bağlı olarak) daha ağır olacak şekilde üretiliyor. Yol bisikletinde agresif duruş pozisyonunu seviyor ve gramların hesabına düşmüyorsanız, SB/03 modelini tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kaldı ki çelik bisikletlerde öyle çok da hafifliğin peşinde koşmamak gerektiğini düşünüyorum çünkü bu sefer bisikletin yol tutuşundaki ustalığından ve virajlardaki bariz üstünlüğünden ödün vermiş oluyorsunuz.
Bisikletin sertliğinden bahsederken söz konusu olanın çelik bisiklet olduğunu unutmamak gerekiyor, zira üst düzey kalitedeki borular kullanılarak üretilen çelik bisikletler darbe ve titreşim emmede çok iyi seviyededir. Yani hem yeterince esnemezlik hem de yeterince konforlu sürüş hissi sunarlar. Campagnolo Bullet Ultra 50mm Clincher ve 3T Orbis II T35 LTD Tubular tekerlek setleriyle test ettiğim bisikletin iki tekerlek setiyle de muazzam sonuç verdiğini söylemeliyim. Kişisel olarak tubular tekerlek setlerinin sürüş keyfini bir tık yukarı taşıdığını ve bisikletin karakterini olumlu etkilediğini düşünüyorum ancak bu bisikletin clincher tekerlek setiyle de hem inişlerde hem de keskin dönüşlerde verdiği tepkiler son derece tatmin ediciydi. Bu durum kadronun tasarım ve mühendisliğine dair güzel ipuçları veriyor. Kararlılığı, virajlardaki tutarlılığı ve güven veren sürüş hissi ile kısa sürede sizi kendine aşık edecek olan Stelbel SB/03, çelik kadro ve karbon maşa olarak sunuluyor.
Boruları Columbus tarafından bu model için özel olarak üretilip şekillendirildiği için size tek tip bir borudan üretildiğini söylemem ya da boru modeli belirtmem yanlış olur. Örneğin; üst boru geleneksel tipte değil, elips tipinde şekillendirilmiş. Bu ve benzeri konularla ilgili daha detaylı bilgileri markayla iletişime geçerek edinebilirsiniz. 
Tamamen kendi ölçülerinize özel olarak ürettirme şansına sahip olduğunuz Stelbel kadrolarının renk opsiyonları neredeyse sınırsız. Eğer aklınızda net bir renk varsa, markanın sosyal medya hesaplarında paylaştığı fotoğraflara hiç bakmayın çünkü aklınızı karıştıracak güzellikte bir sürü renkle karşılaşacak ve muhtemelen kararınızı değiştirme noktasına geleceksiniz. Tasarım ve renk seçme konusunda oldukça yaratıcı ve esnek; boya işçiliğinde ise kusursuz oldukları rahatlıkla söylenebilir. Ben tercihimi Campari kırmızısından yana kullandım. Bisikletin detaylı fotoğraflarına buradan bakabilirsiniz.
Sipariş için internet sitelerindeki iletişim formundan Stelbel ile bağlantı kurabilir ya da info@stelbel.it adresine e-mail yollayabilirsiniz. Mevcut yoğunluklarına da bağlı olarak ortalama bekleme süresi dört ay olarak veriliyor ve siparişi oluştururken bir miktar ön ödeme yapmanız gerekiyor. İstediğiniz vites grubu, tekerlek seti ve tamamlayıcılarla teslim alabileceğiniz bisikleti dilerseniz sadece kadro olarak da sipariş edebilirsiniz.

2 yorum:

  1. Bloğunuzu bir süredir okuyordum fakat "Yazar Hakkında" kısmına daha önce girmemiştim. Cağaloğlu Anadolu Lisesi'ni okuyunca yüzümde bir gülümseme belirdi. Ben de şu anda Cağaloğlu'nda öğrenciyim. Bu sene okul adına bisiklet turu yapmak gibi bir fikrim vardı ama gerçekleştiremedik. Size de danışmak isterim bu konuda. Böyle bir organizasyon yapabilir miyiz?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Selamlar! Yaklaşık bir yılı aşkın süredir İtalya'da yaşıyorum. Dolayısıyla yardımcı olmam zor gibi görünüyor. Kadriye, İbrahim ve Aykut hocalarıma çok selamlarımı ilet lütfen :)

      Sil