1 Ocak 2017 Pazar

Veloflex Roubaix Tubular

Challenge Strada modelinden memnun kalmama rağmen üretimdeki bir sorun nedeniyle garantiden değiştirmek durumunda kaldığımda, tercihimi aynı lastikten kullanmak yerine Veloflex markasının Roubaix modeline yöneldim. Durum Cicli Corsa'nın insiyatifinde olduğu için şanslıydım. Herhangi bir fiyat farkı almadan değişimi gerçekleştirdiler.
Üretimini İtalya'da yapan Veloflex, özellikle tubular lastiklerinde oldukça üst düzey bir kalite anlayışına sahip. El yapımı lastiklerini neredeyse kusursuz bir kalite kontrol sürecinden geçirdikten sonra son kullanıcıyla buluşturuyor ve pek çok alışveriş sitesinde okuyacağınız üzere kullanıcılara sunduğu performans harika.
Hatrı sayılır kalitede patlak korumasına sahip olmasına rağmen 290 gram civarında ağırlığı olan Veloflex Roubaix, 25mm genişliğe ve 320 TPI seviyesine sahip. Yol tutuş ve sürtünme direnci anlamında oldukça tatmin edici bir performans sunan lastik, dört mevsim kullanıma uygun olarak tasarlanmış. İsminden de anlaşılacağı üzere çetin yol şartlarına uyum sağlaması için mühendislik ve tasarımın harika uyumundan doğan Roubaix, ön için 6000km arka içinse 3000km boyunca verimli kullanım imkânı sunuyor.
Hafiflik, sağlamlık ve esneklik gibi hem ürün kalitesini hem de sürüş performansını doğrudan etkileyen faktörleri tek bir üründe sunmak isteyen Veloflex, Corespun Casing teknolojisinden faydalanmış. Bu sistemde tek bir ipliğin etrafına örülen pamuk iplikleri aynı ağırlıkta fakat çok daha sağlam bir yapı oluşturuyor. Böylece lastiğin yol tutuş performansında hissedilir bir avantaj sağlanmış oluyor.
Lastikte dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi, sibobunun 42mm olması. Eğer yüksek profilli bir tekerlek setiniz varsa ve sibop uzatma aparatınız yoksa, derhâl bir çift edinseniz iyi olur yoksa bu lastikleri kullanamazsınız. İkincisi ise sürtünme direncine yaptığı olumlu katkı sebebiyle iç lastik olarak latex tercih edildiğinden, her sürüşten önce lastiklerinizin havasını kontrol etmeniz gerekiyor çünkü lastikler günden günden iniyor.
85-130 PSI değerleri arasında kullanabileceğiniz lastiği ben sırasıyla 90-100-120 PSI değerleri ve 3T Orbis II T35 LTD tekerlek setiyle, Merida Scultura 7000-E ve Orbea Orca olmak üzere iki ayrı bisiklette test ettim. Yüksek hızlardaki yol tutuş performansı, agresif kullanımda sunduğu kıvraklık, virajlardaki kabiliyeti ve sunduğu konfor ile benden tam not aldı. Özellikle 90-100 PSI değerleri civarında Scultura ile tırmanış ve inişlerde lastiğin yaşattığı sürüş keyfi harikaydı. Darbe emişindeki ve yolu kavrayışındaki başarısına hayran kaldım. Ancak aynı genişliğe sahip ve aynı PSI değerlerinde test ettiğimiz Challenge Strada'nın bundan bi' tık daha konforlu olduğunu söylemem gerek. Diğer açılardan herhangi bir eksiği yok hatta fazlası bile var denebilir.
Clincher lastiklerinin pek çoğunda tubular lastiklerindeki yüzeyi kullanmaya özen gösteren Veloflex markasının ürünlerini Merlin Cycles, Wiggle ya da benim yaptığımız gibi Cicli Corsa'dan temin edebilirsiniz. Fiyatı biraz yüksek gelebilir ancak sunduğu performansı tecrübe ettiğinizde yüzünüzü güldüreceğine eminim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder