28 Ocak 2017 Cumartesi

De Marchi Uzun Kollu Forma

1946 yılında bu yana İtalyan bisiklet dünyasında yer alan ve özellikle Heritage ismini verdiği koleksiyonuyla bilinen De Marchi, üretiminin tamamını ısrarla İtalya'da sürdüren ender firmalar arasında. Bisikletçiler için birbirinden şık ve oldukça geniş bir ürün gamı bulunan markanın teknik kumaş kullandığı ürünleri bir hayli başarılı.


Marka, uzun kollu forma koleksiyonunu biraz dar tutmuş ve sadece iki farklı modelle sezona girmiş. Formalardan birini antrenman diğerini ise yarış modeli olarak ayırmak yanlış olmaz, zira firmanın ürünleri tanıttığı metinlerde de aynı ibareler söz konusu. Beyaz, mavi, siyah ve kırmızı olmak üzere dört farklı renkte satılan uzun kollu formanın arka bölümünde üç adet cep var ve bunların üzerinde ince bir reflektörlü bölüm var. Aslında toplamda dört cep var demek doğru olur çünkü ceplerden bir tanesinde fermuarlı bir başka cep daha var ve bu cebin iç kısmında sıvı geçmesini engelleyecek cinste bir kumaş kullanılmış. Sürüş esnasında müzik dinlemeyi sevenler için formanın iç kısmına kablo kılavuzları yerleştirilmiş. Tamamı fermuarlı olarak tasarlanan formanın fermuarının hemen arkasında rüzgârı kesen ince bir kumaş var. Bu sayede oradan soğuk almıyorsunuz. Formanın bitimindeki alt kısıma ise şeritler koyulmuş. Hemen hemen tüm markaların formalarında görmeye alıştığımız bu şeritler sayesinde formanın sürüş esnasında belinizden yukarı doğru toplanmasının önüne geçilmiş olunuyor.

Üzerine herhangi bir ceket giymeden sadece bu formayla sürüş yapma niyetindeyseniz, içinize havanın derecesine göre uzun ya da kısa kollu yün veya sentetik bir içlik giymeniz gerekebilir. İçlik gerekmeyeceğini düşünüyorsanız da yanınıza en azından kolsuz bir rüzgârlık almanızda fayda var, zira 31% oranında yün olan formanın iç kısmı sizi sıcak tutsa dış kısmında herhangi bir rüzgâr kesici özelliği bulunan kumaş kullanılmadığı için rüzgârlı sürüşlerde veya inişlerde üşümenize sebep olabilir. Çok soğuk havalarda ise içinize giyeceğiniz yün içliğin üzerine bu formayı giyebilir, onun üzerine de rüzgâr geçirmezliği üst seviyede bir ceket giyip gövdenizi sıcak tutabilirsiniz.

Formayı henüz sadece çok soğuk ve rüzgârlı havalarda test etme şansım oldu ve şimdiye kadar gerçekleştirdiğim tüm sürüşlerde benden tam not aldı. Fiyatı biraz yüksek gelebilir ama mevsim geçişlerinde ve yağışsız soğuk havalarda sıkça kullanacağınız bir forma olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. 

Alırken Rapha veya Santini gibi markalarda giydiğiniz kışlık uzun kollu forma bedenlerinden bir beden küçük alın çünkü formanın kesimi dar değil casual olarak tasarlanmış. Yani kesimi biraz bol. Dolayısıyla onlarda L giyiyorsanız, bunu M tercih etmeniz daha iyi olur. Daha fazla bilgi için markanın internet sitesinden beden tablosuna bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder