10 Ocak 2017 Salı

Challenge Strada Tubular

Tıpkı Vittoria ve Veloflex gibi tubular lastik üretiminde başarılı markalardan biri olan İtalyan Challenge, özellikle yol ve cyclo-cross bisikletler için başarılı ürünler sunuyor. Hemen her yol tipine özel olarak tasarlanmış, Roubaix, Criterium, Forte gibi modelleri olan Challenge markasının Strada modelini iki ayrı bisiklet ve tekerlek setinde test etme fırsatı buldum.
25mm genişliği olan Challenge Strada Tubular, el yapımı olması ve yüksek TPI seviyesi sayesinde kalitesini hemen hissettiriyor. Sırasıyla 90, 100 ve 120 PSI değerlerinde kullandığım ve profesyonel bisiklet sporcularının bisikletlerinde de sık sık görebileceğiniz bu lastiklerin yuvarlanma direnci oldukça düşük. Yol tutuşu ve belli bir kalitenin üzerindeki hemen hemen her tubular lastikte olduğu gibi viraj kabiliyeti de oldukça başarılı. Diğer yandan, özellikle 100 PSI civarında kullanıldığında size verdiği konfor harika.
Sert eğimli ve keskin virajlı yollarda mümkün mertebe bisikleti yatırdığımızda lastikten aldığım tepki son derece iyiydi. Lastikleri çelik Guerciotti Record bisiklette takılı olan Ambrosio Nemesis çemberlerle örülmüş tekerlek setinde kullandığım esnada, bisikletin geometrisi ve ağırlık merkezi sayesinde onlardan alabileceğimiz maksimum keyfi aldım diyebilirim Ne ön ne de arkada herhangi bir sapma ya da güvensizlik yaratacak bir durumla karşılaşmadım. Hangi hızda olursa olsun, virajlardaki kabiliyeti oldukça başarılı ve güven vericiydi. Lastikleri 3T Orbis II T35 LTD model tekerlek setinde test ettiğimde de durum değişmedi. Aynı şekilde konforlu ve güven veren bir sürüş gerçekleştirdim. Strada'nın iki bisiklet ve tekerlek setinde de yüksek hızlardaki yol tutuşu başarılıydı. Bisikletinizin akıcılığına en ufak bir olumsuz etki yapmayacağından emin olabilirsiniz.
Kullandığınız janta göre 90 - 175 PSI arasındaki değerlerde kullanabileceğiniz ve PPS adını verdikleri patlak koruma teknolojisi bulunan Strada'nın ağırlığı 285 gram olarak belirlenmiş. Hem konfor hem de performans sunan 25mm genişliğindeki bir lastik için hiç fena bir ağırlık değil. Bu arada, lastiklerin havası kullanılan latex iç lastiğin yapısı sebebiyle birkaç gün içinde yavaş yavaş iniyor. Sürüşlerden önce lastiğinizin basıncını kontrol edip öyle çıkmanızda fayda var. Tek dezavantajı bu olan ve dış yapıya dikişsiz olarak tutturulan latex iç lastik sayesinde lastiğin yuvarlanma direncine olumlu anlamda oldukça büyük katkı sağlanmış oluyor.
Bildiğiniz üzere tubular lastikleri tekerlek setlerine iki türlü yapıştırabiliyorsunuz. İster jant bandı, ister yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Ben lastikleri iki tekerlek setine de bantla yapıştırdım. Ancak ne yazık ki farklı tekerlek setleri ve farklı bantlar kullanmama rağmen sonuç değişmedi. Hem ön hem de arkada sürekli olarak bir titreşim ve sekme durumu söz konusuydu. Siboptan kaynaklandığını düşünüp, ikinci bantlamayı biraz daha itinalı gerçekleştirdim ancak durum yine aynıydı. Lastiklerin yarattığı sekmenin kaynağını bulmak için tekerlekleri boşta çevirdiğimde, lastiğin yapısındaki deformasyon hemen göze çarptı. Üstelik bu deformasyon sibop kısmında da değildi. Üretimden kaynaklı bir problem olabileceğini düşünüp, durumu lastikleri temin ettiğimiz Cicli Corsa'ya bildirdim ve herhangi bir sorun yaratmadan garanti kapsamına dahil ettiler. Anlaşılan o ki, belli bir parti üretimde sorunla karşılaşılmış ve Challenge markası konuyla ilgili kolaylık sağlanması için satıcılarına bildirimde bulunmuş.
Yaşadığım problem üretimden kaynaklı olduğu için lastiğin performansına ya da sağlamlığına herhangi bir eleştiride bulunmam yersiz olur. Hemen hemen her asfalt tipinde ve hatta hafif bozuk yollarda rahatlıkla kullanabileceğiniz Strada, performans anlamında sizi oldukça tatmin edecek bir lastik. Wiggle, Bike 24 gibi internet sitelerindeki yorumları okuduğunuzda, aklınızdaki soru işaretlerinin silineceğine eminiz. Şu sıralar Cicli Corsa'nın internet sitesinde ücretsiz kargo ile satın alma şansına sahip olduğunuz Challenge Strada'nın hem görüntüsü -isterseniz tamamen siyah renkte olanını almanız da mümkün- hem de kalitesi itibariyle bisikletinize çok yakışacağından şüpheniz olmasın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder