1 Aralık 2016 Perşembe

Orbea Avant M20D

Hidrolik disk frenin pelotonda yerinin ne olduğu konusu tartışılırken hobi kullanıcıları önce gravel, sonra endurance ve son olarak da safkan yarış bisikletlerinde bu teknolojiyi oldukça sıcak bir biçimde karşıladı.
Orbea Avant Yol Bisikleti
175 yılı deviren İspanyol firması Orbea, 2015 model endurance tipi bisikletlerini disk fren uyumlu olarak tanıtmıştı. Oldukça beğeni alan Avant ismli bu bisiklet serisi, 2016’ya geldiğimizde hem boya hem de ufak tefek tasarım değişiklikleriyle birlikte yenilendi. Bunun bir sonucu olarak da disk ve standart kaliper frenli kadrolarını tamamen birbirinden ayırdı. Hal böyle olunca, tek bir fren yöntemine odaklanan kadronun yol tutuş ve sürüş karakterinde ilerleme oldu.
Orbea markası, yol bisikletlerinin fren sistemlerinde yaşanan değişikliklere seyirci kalmadan atılımlar yapan pek çok firmadan biri konumunda. Disk fren uyumunu bir adım ileri götürüp, Orbea Avant için kadro ve fren entegrasyonunu en üst seviyeye çıkarmış. Ön frene giden hidrolik hortumu maşanın içinden geçiyor. Arka fren hortumu ise tamamen kadronun içinden geçiyor ve yalnızca kaliperin yanında gün ışığı görüyor. Fren kaliperi vidaları ise, Orbea’ya özgü bir şekilde kadronun arka çatalının içinden geçiyor. Bu özellik, genel yapıyı güçlendirirken görünümün yol bisikletine yakışır, oldukça sade bir şekilde kalmasını da katkı sağlıyor.
2016 Orbea Avant M20D, Shimano Ultegra grupsetin üzerine eklenmiş Shimano R805 hidrolik fren-vites kolları ve fren kaliperi ile satışa sunuldu. FSA logosunu, Gossamer Pro aynakol, tamamlayıcı kit ve zincir üzerinde görebiliyorsunuz. Jantlar ise Shimano RX-010 Clincher olarak belirlenmiş.
25mm lastikler ve karbon sele borusu ile gelen bisikleti bozuk arazide çeşitli sürüş mesafeleriyle test ettim ve her defasında rahatlığıyla beni büyüledi. Bahar Klasikleri’nin geçtiği parkurları aratmayacak derecede topraklı ve parke taşlı yollarda uzun saatler boyunca yapılan sürüşlerden sonra bile bisikletten oldukça dinç inmek mümkün. Bu durum, hem rahat geometrinin, hem de bisikletin titreşim ve darbeleri sönümlemesindeki başarının doğal bir sonucu sayılabilir.
Shimano hidrolik frenler, en zorlu koşullarda ki buna çamur da dahil, bize en iyi fren performansını sundu. 25mm’lik Vittoria Rubino Pro lastikler asfaltta ve arazide yeterli performansı göstermiş olsa da, 28mm’lik daha iyi bir lastiğin sürüşü olumlu yönde etkileyeceği kesin.
Uzun alın borusu, 4-5 saatlik sürüşler göz önüne alındığında konfor açısından avantaj sunsa da, bisikletin genel geometrisine olan etkisinden dolayı viraj performansının biraz düşmesine neden oluyor. Bütün endurance kadrolarda olduğu gibi Orbea Avant M20D de düz yolda daha stabil, bozuk arazide çok dengeli fakat sert virajlarda biraz isteksiz davranıyor. Ancak hidrolik frenler sayesinde çok daha geç fren yapma olanağı olduğu için, virajlı yollarda çok vakit kaybetmiyorsunuz.
Orbea modellerini, Orbea'nın Caddebostan'daki mağazasında yakından inceleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder