14 Temmuz 2016 Perşembe

Gaerne Chrono Yol Bisikleti Ayakkabısı

Pelotonda André Greipel ve takımının ayağında yıllardır görmeye alıştığımız İtalyan markası Gaerne, 2016 model ayakkabılarıyla karşımızda.
Ayakkabının kutusunu açtığınızda sizi ”Made in Italy” yazısı karşılıyor. Anlaşılan o ki Gaerne markasının pazarlama ekibi, size kendinizi ilk andan itibaren özel hissettirmeyi ilke edinmiş. Birkaç broşür ve taşıma kılıfının ardından nihayet ayakkabıya ulaşıyorsunuz.
Bir ayakkabıyı hem rahat hem de performans verimliliğini en üst düzeyde tutacak kadar iyi yapmak kolay iş değil ama öyle görünüyor ki Gaerne bunu başarmış.
Gaerne Chrono modeli, sadece iki boa ile ayağınızı sarıyor. İlk bakışta bu size yetersiz gibi gözükebilir. Ancak ayakkabının tasarımını ve kullanılan malzemeyi buna uyumlu olarak geliştirmişler. Altı farklı noktadan ayağınızı saran bir sistemden söz ediyoruz. Bu da size sürüşte sıkılık olarak geri dönüyor. Gaerne markasının genelde orta ve üst modellerinde kullandığı bilek etrafındaki sert kısım, ayak bileğiniz için yeterli sıkılığı sağlıyor ama belki Sidi Ergo III modelinde olduğu gibi vidalı bir ayar mekanizması koysalar bi’ tık daha iyi olabilirdi.
Karbon tabanı kusursuz denebilir. Sürüş esnasındaki denemelerimizde en ufak rahatsız edici bir esneme hissetmedim. Zaten ayakkabı genel olarak esnemezlik ve sıkılık anlamında sınıfı yıldızlı pekiyi ile geçmiş durumda. Fiyatını düşünecek olursak, Bont modellerinin bazılarında olduğu gibi ısıtılıp ayağınıza daha da uygun hale getirilebilen bir şekilde piyasaya sunulsa kusursuza yakın bir model halini alırdı. Ancak o açığı da belki Bont markasının bu seviyedeki modellerinden biraz daha rahat olmasıyla kapattığını söyleyebiliriz. Bu denli rijit ve konforlu ayakkabı üretmek hiç de kolay iş değil. Üstelik bunu sadece tabanıyla değil, ayakkabının bütünüyle sağlıyor. Ayakkabının bir süre sonra deforme olan bir malzemeden üretilmediğini elinize alır almaz anlıyorsunuz.
Beş farklı renk ve oniki farklı bedende satılan Chrono’nun tabanının topuk kısmında bulunan değiştirilebilir destekler kaliteli malzemeden üretilmiş ve kolay kolay kaymıyor. Ufak tefek ezilmeler haricinde henüz herhangi bir deformasyon belirtisi görmedim. Üst kısımda bulunan havalandırma deliklerinin de oldukça yeterli olduğunu belirtmeliyim.
Bir İtalyan markası olması, kalıplarının dar olacağını size düşündürse de, işin aslı öyle değil. Bizim tavsiyemiz -farklı ayak tiplerine göre değişmekle beraber- Sidi veya Shimano’da giydiğinizin bir veya yarım numara küçüğünü tercih etmeniz gerektiği yönünde. Örneğin; 45 numara Sidi bir ayakkabınız varsa, Gaerne’de 44 veya 44,5 tercih edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder