8 Temmuz 2016 Cuma

3T Orbis II T35 LTD Jant Seti

1961 yılında İtalya’nın Torino şehrinde 3TTT – Tecnologia del Tubo Torinese ismiyle kurulan ve günümüzdeki adı 3T olan firma, bisiklet endüstrisine sayısız yenilik ve bakış açısı kattı. Yıllardır bisikletlere üst düzey kalitede tamamlayıcı ve aksesuar üreten marka, son dönemde sektördeki yeniliklere kayıtsız kalmayarak pazara yeni ürünler sunmaya başladı. Bunlara en basit örnek, aero bisiklet trendini yakından takip edenlerin oldukça ilgisini çeken Aeronova serisi gidonlar ve triatlon sporu için piyasaya sunduğu farklı tipte gidon ve aksesuarlar oldu.
Tüm bunların yanı sıra, markanın bir süredir tekerlek seti piyasasında da kendine yer bulmaya çalıştığını biliyoruz. Özellikle son dönemde disk frenli bisiklet furyasından uzak kalmamak için Discus modelleri üzerinde çalışan 3T, bunun yanı sıra geleneksel çizgiyi takip eden kullanıcılar için de çözümler üretmeye devam ediyor.
Patenti kendine ait teknolojilerle son kullanıcıya performans ve dayanıklılığı birlikte sunmak için çalışmalar yürüten İtalyanlar, tekerlek seti dünyasındaki -kendilerinin de ürünlerinde yer verdiği- yenilikleri dört ana başlık altında toplamışlar.
Bisikletlerin geometrilerinde ve üretim aşamalarında yapılan değişikliklerinin yanı sıra, profesyonel bisiklet dünyasının yol bisikletinde 25mm ve daha büyük lastikler kullanmaya başlamasıyla da son kullanıcının yol bisikletine bakış açısı değişti ve artık yol bisikletleri sert, konforsuz ve uzun sürüşler sonrası vücutta ağrı bırakan bisikletler olarak anılmaktan oldukça uzaklaştı. Tekerlek setlerinin jantlarındaki profil genişliklerinin 25mm civarında tutulması, hafif ve sürtünme direnci düşük durumdaki 25mm ve daha büyük lastikleri çok yüksek basınçlara çıkmaya gerek kalmadan maksimum verimlilik ile kullanabilmeyi mümkün kılıyor. Yani, bu profil genişlikleri sayesinde artık eskisi gibi 23mm ya da 20mm lastikler ve yüksek basınçla sürüş yapmak zorunda değilsiniz. Diğer yandan 3T, Discus ve Orbis II modelleri için tasarladığı çemberlerde minimum rüzgâr sürtünmesini hedeflemiş. Bu da, sürüş esnasında farklı açılardan gelen rüzgârın tekerleğinizde yarattığı türbülansta azalma anlamına geliyor.
Linear+ ismini verdikleri teknoloji ile Sapim CX-Ray jant telleri göbekten jant çemberine direkt ve belli bir açıyla bağlanmış. Açılı olarak gelen tel delikte düzelmediği ve dümdüz kaldığı için o kısma gereğinden fazla yük binmemiş oluyor. Bu sayede tekerlek setinde genel itibariyle daha güvenilir bir performans ve daha zor bozulan akort ayarını hedeflenmiş diyebilirim. Tel başlarının jantın iç kısmında olması sayesinde ise temiz görüntü, dayanıklılık ve aerodinamik açıdan avantaj sunulmuş.
Arka tekerleklerde ruble tarafındaki teller janta dik bir şekilde gelir. Diğer tarafta ise aradaki mesafe sebebiyle açı oluşur. 3T, aradaki farkı en aza indirmek için jantın tasarımını asimetrik olarak belirlemiş. Arka janttaki tel başlarını yaklaşık 3mm sağa alan mühendisler, sol taraftaki tellerin de açılı gelmesini sağlamış. Böylece üzerine eşit seviyede yük binen teller arka tekerin esnemezliğini olumlu yönde etkiler hale gelmiş.
Bu teknolojilerin yanına 3T’nin karbon ürünlerinde yıllardır tutturduğu yüksek standardı da ekleyince, ortaya kusursuza yakın bir tekerlek seti çıktığını tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek. İtalyan tasarım anlayışı, mühendislik ve en üst düzey kalitedeki karbon-fiber malzeme ile üretilen 3T Orbis II T35 LTD, test ettiğim dört farklı bisiklette de yüzümü güldürmeyi başardı.
Sırasıyla Pinarello Dogma 60.1, Merida Scultura 7000-E, Guerciotti Record ve Orbea Orca OMR modellerinde test ettiğim tekerlek setinde -kullandığımız üst düzey tubular lastiklerin de katkısıyla- dikkatimi çeken ilk şey konfordu. Yoldan gelen darbeleri son derece başarılı emen tekerlekler, kullandığınız bisikletten aldığınız sürüş keyfini kesinlikle yükseltecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Kendi aralarında yaptığım karşılaştırmalarda Scultura’yı Orca’ya göre biraz daha sert ve ‘bi tık’ konforsuz buldum. Ancak bu tekerlek setiyle gerçekleştirdiğim sürüşlerde Scultura’nın verdiği sürüş hissinde bir değişme olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ek olarak, G3 örümü sayesinde esnemezlikte çığır açan Campagnolo’nun Bullet Ultra tekerleklerinin yerine konforsuzluğu ile nam salmış Dogma 60.1’e taktığımız Orbis II set, o bisiklette de hissedilir bir yumuşamaya sebep oldu. Tüm bu denemeleri lastikteki hava basıncını 120 PSI olarak belirleyerek yaptığımızı da eklemeliyim.
Oldukça hafif alüminyum malzemeden üretilen seramik rulmanlı göbeklerin akıcılığı ile ilgili herhangi bir kuşkunuz olmasın. Piyasadaki muadilleriyle aynı seviyede hatta bazılarından daha iyi olduğu aşikâr. Örneğin; Campagnolo’nun CULT teknolojili tekerlek setlerinden geri kalmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak bu noktada, iyi bir tekerlek setinin en az onun kadar iyi lastiklere ihtiyacı olduğunu bilmenizde yarar var. Bisikletinizin akıcılığını ve sürüş hissiyatını direkt olarak etkileyen tekerlek setleri, dıştan rüzgâr ve yoldan, içten de göbekteki sürtünmeden en üst düzeyde kaçınmak üzerine tasarlanır. Aerodinamik olarak avantajlı ve rulmanları seramik bir tekerlek setine sahipseniz, ona TPI seviyesi yüksek ve profesyonellerin tercih ettiği düzeyde lastikler almanız şart. Aksi takdirde tekerlek setinizden maksimum verimi alamazsınız.
İstanbul’un birbirinden bozuk yollarında çukurlara girmekten çekinmeden test ettiğim tekerlekler, üç aylık test periyodunun sonunda önde sıfır, arkada ise çok az bir akort bozulması yaşadı. Toplam ağırlığı 1250 gram olan bir set için hiç fena sayılmaz. Aynı setin T50 LTD olarak geçen ve profil yüksekliği 50mm olan modeli de var. Ayrıca tubular set tercih etmek istemeyenler için yine aynı şekilde karbon profilli clincher modeller de mevcut.
Karbon tekerlek seti sahiplerinin frenleme konusunda hassas olduğunu hepimiz biliyoruz. 3T Orbis II T35 LTD ile gelen fren pabuçları oldukça başarılı ancak inişlerde bir süre sonra ısınmanın etkisiyle ıslık çalmaya başlıyorlar. Belki de pabuç konumlandırmasında bir hata yapmışımdır. Bu konuyu 3T ile görüşüp, benzer şikayetler alıp almadıklarına dair bilgi sahibi olacağım.*
Özel taşıma çantaları, bisikletinin rengiyle uyumlu hale getirmek isteyenler için farklı renkte 3T logo çıkartmaları, fren pabuçları, mandalları ve sibop uzatma aparatlarıyla gelen set, fiyat-performans açısından olabilecek en iyi noktada duruyor. 3T ürünleri hakkında fiyat ve stok bilgisi almak için Türkiye distribütörü olan Ateş İthalat’tan bilgi alabilirsiniz.
* Fren pabuçlarının hizasını değiştirince herhangi bir ses problemi kalmadı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder