25 Aralık 2015 Cuma

Shimano RP9 Yol Bisikleti Ayakkabısı

Bisiklette hobi kullanıcılarının sürekli fit olmak ya da antrenman kovalamak gibi dertleri pek yok. Kış aylarında ara verilen sürüşlerin sonucu olarak alınan kiloların geri verilmesinin yolu ise bir bahane bulup motive olabilmekten geçiyor. Kışlık forma, rüzgarlık, yağmurluk ya da ayakkabı... Yeni bir şeyler alıp onu deneme bahanesiyle yollara düşmek gerek. Ben tercihimi ayakkabıdan yana kullandım.

Bisiklet ayakkabılarında rahatlık gözetirken esnemezlikten, esnemezlik ve hafiflik gözetirken de rahatlıktan ister istemez ödün veriliyor. Hepsini beraber sunmaya çalışan modeller de haliyle aşırı pahalı oluyor. Ancak hem aradaki dengeyi tutturup hem de fiyatta ulaşılabilir seviyelerde kalmayı becerebilen markalar da var. Shimano, yeni sezon bisiklet ayakkabılarıyla beraber bu markalar arasında olmayı hedeflemiş gibi gözüküyor.

Shimano RP9 modelinde ilk dikkatimi çeken, tanıtımında Custom-Fit özelliğine vurgu yapılmasıydı. Kaliteli ve birden fazla tabanlık desteği sunan markaların yeni dönemde bir adım önde olacağını düşünüyorum, zira Bike-Fit ve onunla ilgili kavramlar artık bisikletçilerin hayatına iyiden iyiye yerleşmeye başladı. Dolayısıyla bisiklet ve onunla ilgili hemen her ürünün kişiselleştirilebilir olduğunun farkına varan son kullanıcının markalardan beklentileri arttı. Esnemezliği üst seviyede tutulmuş karbon tabanı bulunan Shimano RP9'un kutusundan farklı seviyelerde taban desteği çıkıyor. Ayağınızın şekline göre istediğiniz kalınlıktakini seçip tabanlığa yerleştirebiliyorsunuz. Uzun sürüşlerde ayağınızda herhangi bir ağrı hissetmek istemiyorsanız, bisiklet ayakkabınızı kullanırken kendinize uygun tabanlıkla kullandığınızdan emin olmalısınız. Diğer yandan, son dönemde karbon bisiklet ayakkabılardan çok sık karşılaşılan fırınlamayla şekil verme sayesinde, ayakkabıya fırınlama uygulayarak kendi ayağınıza tamamen uygun hale getirebiliyorsunuz. Maksimum pedallama verimliliği ve konfor için avantajlı bir durum olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Oldukça kısa süreli olan bu işlemin nasıl yapılacağını buradan izleyebilirsiniz.

Shimano'nun bu ayakkabıyı lanse ederken sıkça vurgu yaptığı üzere, RP9'un oldukça rahat bir ayakkabı olduğu konusunda onlarla hemfikirim. Kendime uygun taban desteğiyle gerçekleştirdiğim ilk sürüşten sonra ayağımın hiçbir yerinde herhangi bir ağrı hissetmedim. Geleneksel çift velcro (halk arasında cırt cırt diye bilinen bantlar) ve tekli kilit ile sunulan ayakkabı, ne tırmanış esnasında güç verirken ne de ani ataklara kalkmak istediğinizde size problem yaratmıyor. Ayağınızı oldukça sıkı bir şekilde saran ayakkabı, size ihtiyacınız olan esnemezliği oldukça iyi bir seviyede sunuyor. Üstelik bunu yaparken konforunuzdan ödün vermenize sebep olmuyor. Ayakkabı elime ilk ulaştığında ön kısmının Bont markasının ayakkabılarında kullandığı tasarımla olan benzerliği dikkatimi çekti. Ufak tefek tasarım farklılıkları olmakla beraber, ayakkabının hava kanalları ve genel şekil itibariyle Bont markasına yakın hatlarda; oldukça sert bir ön kısmı olduğunu rahatlıkla belirtebilirim. Bont demişken, aynı segmentteki ayakkabılarla esnemezlik anlamında hemen hemen aynı performansta olan RP9, ağırlık konusuna takık kişileri (fabrika verisi 44.5 numara için 596 gram) biraz üzebilir. Shimano, hafif bir ayakkabıdan ziyade dayanıklı ve uzun ömürlü bir ayakkabı üretmek istemiş gibi gözüküyor. Bunun en basit kanıtlarından biri, ayakkabının topuk kısmında yol bisikletçilerinin sürekli dert yandığı topuk aşınması problemine çözüm bulmuş olmaları, zira ayakkabının topuk desteği hem topuk kısmının geneline yayılan geniş bir tasarıma sahip hem de kaliteli bir malzemeden üretilmiş. Aşınma, kopma, düşme vb. problemlerin önüne geçmeyi hedefledikleri ortada.

Ayakkabıda tasarım ve kalite anlamında güzel dokunuşlar var. Arka kısmına konulan küçük dikey reflektör bandı, ayakkabının hemen her yerinde görebileceğiniz küçük havalandırma delikleri ve anti-bakteriyel iç yapı gibi özellikler, RP9'un çıtayı oldukça yukarıya koyduğunu kanıtlıyor. Ancak ayakkabının hem beyaz hem de siyah versiyonu ne yazık ki o alıştığımız İtalyan ayakkabılarındaki nazik dokunuşlara sahip değil. Özellikle de siyah modeli kaba duruyor. Oldukça kaliteli ve sağlam malzemeden yapılmış olan ayakkabı belli ki performans ve verimlilik anlamında pek çok rakibinin önünde ama ne yazık ki estetik anlamda o kadar da iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Ayakkabıya parça parça baktığınızda, hemen her yerinde mühendislik detayları gizli. Bu bir gerçek. Ancak ben ayakkabıların biraz göze hoş gelmesi gerektiğini savunuyorum. Burada iş biraz size kalıyor. Yani aslında yine bir tercih noktasına geliyorsunuz.

Ayakkabıyı aldığınızda uzun yıllar sorun yaşamadan kullanacağınız ortada. Bunu ayakkabıyı giydiğiniz andan itibaren hissediyorsunuz. Performans ve verimlilik peşindeyseniz ve görünümün sizin için çok da önemi yoksa, yeni ayakkabı alacağınız zaman bu ayakkabıyı da mutlaka ciddi adaylar arasına alın derim. Kutusundan taşıma kılıfı ve farklı ölçülerdeki taban destekleriyle çıkan RP9, fiyat performans oranından memnun kalacağınız bir yol bisikleti ayakkabısı. Shimano Türkiye'nin sitesinden Shimano ürünlerine hangi mağazalardan ulaşabileceğinizin bilgisini alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder