20 Kasım 2015 Cuma

Runtastic Nabız Sensörü & Hız-Kadans Sensörü

Bisiklet ve koşu gibi sporları aktif olarak sürdüren kişilerin olmazsa olmazı, kendi gelişimlerini takip
etmelerine olanak veren uygulamalardır. Strava ve benzeri bu uygulamalar sayesinde tüm faaliyetlerini kaydedip zaman içindeki ilerlemelerini inceleme imkanı bulabilirler. Bu işler için özel olarak satılan cihaz ve sensörler (bisiklet için Garmin 510 ve kadans sensörü örneği verilebilir) olduğu gibi, yüklenen uygulamaları destekleyen sensörler sayesinde de o tip cihazlardan geri kalmayan bir telefona sahip olmak mümkün.

Türkiye pazarına yakın dönemde giriş yapacak olan Runtastic markası, hem uygulama hem de aksesuar ve sensör anlamında sporcuları desteklemeyi amaçlayan markalardan biri. Eğer telefonunuzu sadece uydu bağlantısından hız ölçmekte değil; geri kalan verileri kaydetmekte de kullanmak istiyorsanız, bu markanın sunduğu çözümlere yönelebilirsiniz. Ben bisiklet sporuyla ilintili olduğum için kendi işime yarayacak birkaç ürünü edindim ve bunlarla ilgili tecrübelerim hiç de fena değil.

Markanın online mağaza kısmından bisiklet bölümüne gelerek ihtiyacınız olan ürünler arasından tercih yapabilirsiniz. Şu an yurt dışından yolluyorlar ama sanırım yakın zamanda Türkiye içinden satışına başlanacaktır. Nabız sensörü, hız-kadans sensörü ve ne olur ne olmaz diye aldığım telefon kılıfı ile birkaç sürüş gerçekleştirdim. Hem Android (LG G3) hem de iOS (iPhone 5S & iPhone 4S) telefonlarda test etme şansı bulduğum sensörlerin performansından oldukça memnun kaldım.

Kullanımları pek çetrefilli değil. Önce telefonunuzun Bluetooth'unu sonra da Strava'yı açmalı ve ayarlar menüsüne girip ''External Devices'' kısmından önce Bluetooth sensörleri, sonra da aldığınız sensöre ait butonu aktif etmelisiniz. Nabız sensörünün teninize temas eden kısımlarını biraz nemlendirmenizde fayda var. Garmin'in ANT özellikli nabız bantlarının iki çeşidini de kullanmıştım ama onları hiç nemlendirmeden takardım ve sorunsuzca çalışırdı. Runtastic nabız sensörünü nemlendirmeden takıtğımda, ne Android ne de iOS özellikli telefonum ile eşleşemedi. Bir iki denemenin ardından kayışların altını nemlendirdim ve nabız sensörünü o şekilde taktım. Sonrasında hiçbir sorun kalmadı. Ek bir işlem yapmanıza gerek kalmadan bağlanıyor. Hız-kadans sensöründe dikkat etmeniz gereken nokta ise jant teline bağladığınız hız sensörünün (mıknatıs) ana sensöre yani çeki borusuna monte ettiğiniz alıcıya Garmin ve benzeri cihazlardakilerde olduğundan daha yakın durması gerektiği. Bunun haricinde dikkat etmeniz gereken bir nokta yok. Geri kalan her şey oldukça sorunsuz ilerliyor. Kadans ve hız için alıcı görevi gören ve çeki borusuna sabitlenen alıcıyı kutudan çıkan oldukça sağlam tek bir kayış yardımıyla sabitleyebiliyorsunuz. Herhangi bir zip tie kullanmanıza gerek yok. Aynı şey krank koluna takılan kadans sensörü için de geçerli. O da basit ama sağlam bir kayıştan ibaret. Hem nabız hem de hız-kadans sensöründe aynı pil tipi kullanılıyor. Çeşitli iPhone ve Samsung modelleri ile uyumlu olan telefon kılıfını çok da beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Oldukça saağlam, güvenli ve dokunmatik performansı gerçekten çok iyi. Ayrıca fotoğraf çekmek ya telefonla konuşmak için gerekli alanlar da yaratılmış. Buraya kadar sorun yok. Ancak kılıf oldukça kaba duruyor ve açıp kapaması birden fazla işlem gerektiriyor. Ben çok pratik bulmadım. Gidona sabitlemeniz için yanında verilen küçük aparatını gidona zip tie ile bağlamak gerekiyor. Biraz büyük bir aparat olduğu için kılıfı kullanmadığınız zamanlarda göz rahatsız edebilir. Benim gibi görüntü takıntısı olan tiplerin tercih edeceğini sanmıyorum. Kılıfa ait detayları bu videoda görebilirsiniz.

Yeni bir yol bilgisayarı almak yerine alacağınız iki sensörle telefonunuzu kolaylıkla yol bilgisayarına çevirmenize olanak veren Runtastic ürünlerini bir süredir kullanıyorum. Sürüş esnasında veri akışında bir kesilme ya da bağlantı kopması yaşamadım. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsam yazıyı güncel hale getirmek adına onları da buraya ekleyeceğim. Şimdilik her şey yolunda.

Runtastic markası ile daha detaylı bilgi almak ya da ürünleri daha yakından tanımak isterseniz bana e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Sizinle ilgili kişinin iletişim bilgilerini paylaşabilirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder