14 Ağustos 2015 Cuma

The Turbine

Profesyonel yol bisikleti yarışlarını takip edenler, Chris Froome'un burnuna taktığı şu minik sarı şeyden mutlaka haberdardır. Hatta yanılmıyorsam rekor denemesi esnasında Jack Bobridge tarafından da kullanılmıştı. Adına Turbine dedikleri o sarı şeyi kullanma fırsatı buldum.

Öncelikle Turbine nedir ve ne işe yarar ondan bahsetmek gerek. Firmanın iddiasına göre burundan alınan nefesin hacmini yüzde 38'e kadar yükselten Turbine, nefes alıp verme ritminizin oturduğu yarış veya antrenmanlarda bir hayli fayda sağlıyormuş. Daha önce pelotonda burnunun üzerine bant yapıştıran sporcuları görmüştük. Burundan alınan nefesin hacmini yükseltebilmek için hava kanallarını bir şekilde açmak istiyorlar ve bunun için bant yardımıyla deriyi yukarıdan gerdirme yöntemini kullanıyorlardı. Temelde Turbine de aynı şeyi yapıyor. Yani hava kanallarını açarak bir kerede alınan nefes hacminde artma sağlamaya çalışıyor. Bir anlamda, daha çok oksijen daha az kas yorulması ya da yorulan kasın daha çabuk toparlanması demek oluyor. Elbette burada çok kısa sürelerden bahsediyorum yani bunların hepsi saniyelik işlemler diyebilirim. Diğer yandan, karbondioksidin vücuttan atılma hızında da artış oluyor ki aslında asıl mesele biraz da bununla ilgili çünkü aldığımız nefes en yüksek nabızda bile kaslara yeterken, verdiğimiz nefes üretilen karbondioksidi vücuttan uzaklaştırmada yeterli olmayabiliyor.

Ben Turbine Starter Pack tercih ettim. İlk defa kullandığım için hangi boyunun uygun olduğuna karar vermem gerekiyordu. Small, Medium ve Large olarak üç boyda gönderilen Turbine, doğrusunu söylemek gerekirse öyle çok da rahat ve hatta bazı sporcuların dediği gibi neredeyse hiç yokmuş hissini bana vermedi. Her sürüşün başında gayet de burnumda takılı olduğunu hissettim. Ancak öyle ağır bir şey değil ve batma hissi vermiyor. Yani dayanılmayacak bir durum söz konusu değil ve zamanla varlığına alışıyorsunuz.

Sürüş esnasında burun deliklerimde hissedilir bir genişlik vardı. Bu kesin. Ancak bu ne kadar işe yaradı derseniz size öyle çok iddialı cümleler kuramayabilirim. Neticede burundan nefes alıp verme durumu genelde sürüşlerin sakin bölgelerinde geçerli oluyor. Yani en azından ben performanslı biçimde bisiklet sürerken sadece burnumdan nefes alıp vermiyorum ama burnumdan nefes alıp verdiğim durumlarda alıp verdiğim nefeste bir artış hissettim. Oranı 38% olmuş mudur bilemem elbette ama bir fark olduğu kesindi. Yüksek nabızlardayken burundan değil ağızdan nefes alıp vermeyi daha verimli bulduğum için, Turbine yüksek nabızlarda nasıldı sorusunun cevabına çok sağlık bir yanıt veremeyebilirim. O nabızlardayken burundan nefes alıp vermeyi denediğimde sanki daha uzun süren bir derin nefes alıp verme durumu yaşıyor gibiydim. Bana göre belirli bir nabız aralığındaki uzun sürüşlerde Turbine çok daha verimli.

Bir hobi kullanıcısı için çok da gerekli değil ama marjinal kazanımlara kafayı takmış arkadaşlar için işe yarayacağından eminim. Yurt dışındaki alışveriş sitelerinin yanı sıra E-bay üzerinden de ulaşma imkanınız var.

 

1 yorum:

  1. İşi burn olan biri olarak "eğer böyle bir aparata ihtiyacınız varsa burnunuzda sorun var demektir" diyebilirim. Nazal fizyolojinin uygun şekilde devamı için nazal havayolunun belli bir dirence sahip olması gerekir, benzer aparatlar bu direnç açılarını değiştirerek çalışıyor ama hele de profesyonelseniz bu sağlıklı değil; bize, bir KBB Uzmanına başvurulmasını öneririm. Ahmet Bolulu KBB Hastalıkları Uzmanı & Amatör cyclist

    YanıtlaSil