12 Haziran 2015 Cuma

Schwalbe Durano Plus Yol Bisikleti Lastiği

Yol bisikleti kullananların kafasını kurcalayan en önemli konulardan biri dış lastik seçimidir. Ben genellikle yüksek yol tutuş ve düşük yuvarlanma direnci gözettiğimden, TPI seviyesi üst düzey dış lastikleri tercih ediyordum. Ancak, yükselen döviz kurları sebebiyle başka alternatiflere yöneldim çünkü günlük kullanım için üst düzey lastik tercih etmek işin biraz lüksü olmaya başlamıştı. Böylece, ulaşım amaçlı kullandığım yol bisikletim için hem patlak koruması kaliteli, hem de uzun ömürlü bir dış lastik seçmeye karar verdim.

Schwalbe Durano Plus dış lastikler, pek çok bisiklet dergisi tarafından fiyat-performans anlamında üst sıralara konmuş durumda. SmartGuard ismini verdikleri patlak koruma teknolojisi, şimdiye kadarki performansıyla benden geçer not almayı başardı. Defalarca kasıtlı olarak camların üzerinden geçmeme rağmen patlamadı. 700x23c ve 700x25c ölçülerinde bulabileceğiniz lastiğin ağırlığı 340 gram ile 380 gram arasında değişiyor. Hafif bir lastik değil ama zaten lastiğin öne çıktığı yanı, hafiflik veya performans değil. Lastik hem katlanır hem de telli (wired) biçimde satışa sunulmuş. Telsiz olanı biraz daha hafif oluyor. Bunun haricinde bir farkları yok.

Durano Plus modeli, Michelin Pro4, Veloflex Corsa, Vittoria Corsa Evo CX gibi lastiklerle kıyaslanmayacak kadar yüksek bir yuvarlanma direncine sahip. Yani, her ne kadar Performance Line ürün segmentinde sunulsa da, bana göre akıcılığı ve hızlanması iyi seviyede değil. Ancak, endurance tipi yol bisikletlerinde ve ulaşım amaçlı (commute) kullandığınız yol bisikletlerinde tercih etmemeniz için hiçbir sebep yok. Yol tutuşu, sağlamlığı ve uzun ömürlülüğü ile sizi oldukça memnun edeceğinden eminim. Özellikle bozuk asfaltlarda size ihtiyacınız olan güveni verecektir.

Schwalbe markasının Türkiye'deki distribütörlüğünü Aslı Bisiklet yapıyor. Stok bilgisi almak için onları aramanızda fayda var. Bunun haricinde Wiggle, Chainreactioncycles vb. sitelerden de temin edebilirsiniz.

2 yorum:

 1. Gökhan Bey Merhaba;

  Yol bisikletim ile 3 günlüğüne kısa bir tura çıkacağım. Arkada max 5 kg ağırlığında heybe olacak.(Sele borusuna takılan heybelerden) Gelibolu-Ç.kale Merkez-Geyikli-Bozcaada rotasında tamamı asfaltta geçecek bir rota. Şu an 23 MM'lik Michelin Dynamic Sport lastik takılı. Durano Plus lastikler turum için yeterli olur mu?

  Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,

   Bence yeteri olur. 25mm ölçüsünde hatta bisikletinizin geometrisi el veriyorsa 28mm ölçüsünde lastikler de düşünebilirsiniz. Sonuçta bir tura gidiyorsunuz, biraz konfor düşünmenizde bir sakınca görmüyorum.

   Sil