24 Mart 2015 Salı

Bisiklette Bahar Temizliği

Güneş yüzünü göstermeye başlıyor. Kış ayları boyunca evin karanlık odasında, balkonunda veya kömürlükte(!) yatan bisikletlerin yeniden sosyalleşmeye ihtiyacı var. Renklerini sergilemek ve biraz da hava almak için dışarı çıkmak istiyorlar. Onların bu isteklerini yerine getirmek için yapmanız gerekenler aslında çok basit.

Bir kere o lastikler şişirilecek. Orası kesin. Aylardır öylece duran bisikletinizin lastikleri kuvvetle muhtemel inmiştir. Jant çemberini, telleri ve göbeği sildikten sonra hava da basarsanız, bisikletinizin tekerlekleri gıcır gıcır olacaktır. Eğer biraz daha itinalı bir temizlik isterseniz, bir jant silgisi alıp jantın fren yüzeyini temizleyebilirsiniz. Son olarak, ön ve arka tekerleğinize birkaç tur attırın. Özellikle göbeklerinden herhangi ses gelip gelmediğine bakın. Takır tukur sesler geliyor veya alışılmışın dışında yavaş dönüyorsa, güvendiğiniz bir bisikletçide göbekleri açtırıp kısa bir bakım yaptırmanız gerekebilir.

Kadronuz pis durumdaysa, kuru bezle girişmek yerine nemli bezle şöyle bir silmekte fayda var. Kuru bez ile yaparsanız, kadroda kurumuş olan toz ve çamurlar boyanızda kılcal çiziklere sebep olur. Karbon kadro kullanıyorsanız, asitten uzak durun. Temizlik ürünlerinizin alkalin bazlı olması gerek. Buna dikkat edin.

Bisikletinizin kabloları da kış boyunca ilgisiz kaldı. Sıkılıklarına şöyle bir bakın. Frenleri kontrol edin. Vites geçişlerine bir bakın. Muhtemelen bozulmalar olmuştur. Tel gerginliğinde farklılıklar meydana gelmiş olabilir. Vites ayarı yapmayı biliyorsanız mesele yok. Aksi durumda yine bir bisikletçide vites ayarlarınızı çabucak yaptırabilirsiniz. Gerek görürlerse, kabloların sökülüp yağlanması da faydalı olacaktır.

Vites mekanizmanız oldukça yağsız kalmış olacağından, onun bakımına ayrıca özen göstermeniz gerek. Öncelikle zincirinizi temizleyin. WD 40 size yardımcı olur. Ondan sonra yine onunla arka aktarıcı makaralarını ve aynakol yapraklarını temizleyebilirsiniz. Son olarak birkaç tur yağladıktan sonra yeniden kullanılabilir hale getirmiş olursunuz.

Bisikletinizdeki tüm vidaları şöyle bir kontrol edin. Gevşek gibi olanları yeniden sıkın. Bu detay, güvenlik açısından oldukça önemli. Örneğin; gidon boğazında iyi sıkılmamış bir vida, tümsekten geçerken size gidon hakimiyetini kaybettirebilir.

Bunlar haricinde temel bakım olarak sayabileceğim pek bir şey yok. Derinlemesine kısa veya uzun temizlik ve bakım için yapılabilecek şeyleri aşağıdaki videolarda bulabilirsiniz. Bisikletiniz yerinden kalkmayacak kadar kötü durumda ve her yeri pas içindeyse, yenisini almanız daha iyi olacaktır.


5 Dakikada Bisiklet Temizliği
30 Dakikada Bisiklet Temizliği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder