17 Şubat 2015 Salı

Kış Aylarında Bisiklet Sürmek


Kış aylarında bisiklet kullanırken güvenliğimizi nasıl sağlarız?

Kış aylarında günler kısa olduğu için havalar erken kararıyor. Gündüzleri de genelde kapalı hava olduğu için, öncelikle sizin ve bisikletinizin yeterli derecede fark edilebiliyor olması gerekli.

Bunun için, hem aydınlatma hem de dikkat çekme adına ön ve arka aydınlatmalarınızın açık durumda olması şart. Giysilerinizde reflektör bulunması da önemli bir artıdır. Fosforlu bir yeleğin kendisi ve üzerindeki reflektörlü detaylar, özellikle karanlıktaki görünürlüğünüzü bir hayli yükseltecektir. Bu tip bir yelek veya ceketiniz yoksa, sadece reflektörlü bir bant alıp sırtınıza yapıştırarak da idare edebilirsiniz. Son olarak, rica etmeniz durumunda hemen hemen her bisiklet mağazasından temin edebileceğiniz reflektörlü paça bantları ile, pedal çevirdiğiniz için sürekli hareket halinde olan ayaklarınız sayesinde arabalar tarafından rahatlıkla seçilebilirsiniz.

Dilerseniz, tüm bunlara ek olarak kaskın ön veya arkasına takılabilen aydınlatma çözümlerini de deneyebilirsiniz. Yüksekte ve sürekli yanıp sönen bir ışık, özellikle arabalar tarafından rahatlıkla fark edilecektir.

Islak zeminde sürerken nelere dikkat etmeliyiz?

Zemin kayganken lastiğinizin yol tutuşunda belli bir dereceye kadar zayıflama mutlaka olacaktır. Buna bir de hızlanma ve virajlar dahil olunca, bisiklette denge unsurunu kaybedeceğiniz zamanlar ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için başlıca yapmanız gereken şey, dış lastiklerinizin havasını kullandığınız bisiklet tipine bağlı olarak 1  BAR civarı veya 20 – 40 PSI kadar düşürmenizdir. Burada amaç, lastiğin yola temas eden yüzeyinde bir nebze artış sağlamaktır. Ayrıca, kış mevsiminde kullanım için özel üretilmiş lastiklerden satın alarak da daha güvenli bir yol tutuşa sahip olabilirsiniz.

Bisikletinizi yağışlı havada veya yerler tamamen ıslakken kullanıyorsanız, bilhassa geleneksel pabuçlu fren sistemindeki fren mesafenizde hissedilir bir değişiklik olacaktır. Normalden daha erken fren yapmanızda fayda var. Tekerleğinizin fren yüzeyinde oluşan ıslaklık, fren pabuçlarınızın o yüzeyi kavramasına engel olacağından, fren yapacağınız mesafeyi biraz daha uzunmuş gibi düşünmelisiniz. Burada amaç, pabuçların fren yüzeyindeki ıslaklığı bir iki tur içinde temizlemesi için zaman yaratmaktır.

Son olarak, kilitli pedal kullanmadığınız durumlarda ayağınız pedaldan kayabileceğinden, hızlı giderken veya pedallara yüklenmeniz gerektiği durumlarda mümkün olduğunca ihtiyatlı olmanız gerek. Mümkünse, bu tip havalar için platformu geniş, kavrama yüzeyi sağlam pedallar tercih etmelisiniz.

Kış aylarında bisikletimizde nelere dikkat etmeliyiz?

Ön ve arka aydınlatmalarınızın kesinlikle takılı ve çalışır durumda olması gerekli. Sürüş öncesi kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Pilleri zayıflamışsa değiştirin. Bunun haricinde, bisikletin özellikle vites mekanizması normalden daha çok kir ve çamura maruz kalacağından, bakım ve temizlik konusunda daha titiz olmalısınız. Her sürüşten sonra fren pabuçları ve tekerleklerin fren yüzeyleri temizlenmelidir. Ayrıca, zincirinizi üzerinde birikmiş kirden arındırarak yeniden yağlamanız bisikletinizin parçalarının yararına olacak, ömrünü uzatacaktır. Fren ve vites parçalarındaki kirlenmeyi minimuma indirmek için, ön ve arka çamurluk kullanımına yönelebilirsiniz. Hem bisikletiniz nispeten daha az kirlenir, hem de kullandığınız malzemelerin ömrü uzar.


Soğuk havalarda kıyafet tercihimiz nasıl olmalı?

Kıyafet seçiminde önceliğiniz, kumaş kalitesi olmalıdır. Havanın derecesine göre sadece bir rüzgarlık veya hem rüzgar geçirmeyen hem de içi ısıtma özelliği olan kumaştan yapılmış ceketlerden veya yeleklerden kullanabilirsiniz. Bu tip rüzgar ceketlerinin bazıları hiç hava aldırmadığından, gereksiz yere terlemenize sebep olabilir. Satın aldığınız yere bunu sormanızda fayda var.

Yağışlı havalarda yağmurluk şart. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, bütçeniz doğrultusunda ilerlemeniz gerektiğidir. Kesinlikle su geçirmediği söylenen yağmurluklar oldukça pahalı olmasına rağmen bir noktadan sonra su geçirir hale gelebiliyor. Yağmurluklar, suya ne kadar dayanabildiklerine göre fiyatlandırılıyor. Yağmurluk size sadece zaman kazandırır. Belli bir süre sudan korunursunuz. O esnada bir yere sığınmanızda fayda var. Sürekli yağmura maruz kaldığı takdirde, belli bir süre su almaya başlayacaktır. Aynı durum, altınıza giyeceğiniz su geçirmez pantolon, su geçirmez ayakkabı kılıfı ve kaskınıza takacağınız su geçirmez kılıf için de geçerlidir.

Havanın derecesine göre alacağınız eldivenin tipi de değişmelidir. Ancak, aldığınız eldivenin parmak kısımlarının çok kalın olması, gidon hakimiyetinizde ve frenlemede sorunlar yaratabilir. Alacağınız eldiveni denemenizde, bisikletinizin gidonunu şöyle bir tutup fren kollarını kontrol etmenizde fayda var.

Ayaklarınızda ve ellerinizde soğuktan hissizleşmeler meydana gelirse, iklim ile inatlaşmak yerine bir yerlere sığınıp sıcak bir şeyler içmenizde fayda var. Bu yolla vücut sıcaklığınızı yeniden yükseltmiş olursunuz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder