23 Aralık 2014 Salı

Shimano 105 5800 Vites Grubu

Yeni Orbea bisikletimi almaya karar verdiğimde, kısa vadede yapmak istediğim değişiklikler arasında vites grubunu Campagnolo yapmak vardı. Hem performansını, hem de dizaynını çok sevdiğim için vites grubunu değiştirmek istiyordum. Bisiklette Shimano 105 5800 vites grubu var. Daha önce 10'lu Shimano 105 kullanmış ve hiç sevmemiştim. 11'li sistemi denemek için bu bisiklet iyi bir fırsat oldu. Bisikletin fabrika çıkış halinde frenler ve aynakol haricinde 105 5800 serisine ait olmayan parça yoktu. Dolayısıyla size ağırlıklı olarak vites geçişlerinden söz edeceğim.

Oldum olası Shimano'nun vites kollarının dizaynını sevmem. Ellerim üzerinde hiç rahat etmez. Estetikten uzak ve kaba görünürler bana. Campagnolo'nun verdiği hissi asla vermezler. Ancak, bu yeni 5800 serisindeki vites geçişlerini oldukça beğendim. Yani, çirkin gözükseler de işlerini iyi yapıyorlar diyebilirim. Bir önceki 10'lu Shimano 105 serisi, Campagnolo'nun 10'lu Veloce setiyle denk tutuluyor, Veloce'nin bir adım gerisinde olduğu söyleniyordu. İki seti de kullanmış biri olarak, aynı fikirde olduğumu söyleyebilirim. 10'lu Campagnolo Veloce'nin vites geçişleri, 10'lu Shimano 105 serisinin vites geçişlerinden birazcık daha seriydi ve daha az problem yaratıyordu. Ancak, şimdi işler değişti.

Shimano 105 5800 serisinde verdiğiniz vites değiştirme komutu, bir önceki 10'lu seriye göre daha seri bir geri dönüş sağlıyor. Yük altındaki vites değiştirme performansında ise bir önceki 10'lu seri ile kıyaslandığında kendini geliştirmiş olsa da, Campagnolo Athena vites grubunda olduğundan daha kötü, ancak 10'lu Campagnolo Veloce ile hemen hemen aynı. 105 5800 serisinin vites geçişleri için Campagnolo'nun 11'li en düşük seti olan Athena ile kıyaslandığında kafa kafaya diyebilirim. Yeni serinin vites geçişlerini bu defa Veloce ile kıyaslayamıyorum zira 2015 model Veloce setler hala 10'lu olarak üretiliyor. Kısacası, malzeme kalitesi ve yük altındaki performans anlamında Athena'dan biraz geride kalan 105 5800, vites geçişlerinde onunla aynı seviyede. Üzerine basarak söylemem gereken bir şey var ki, o da Shimano 105 5800 serisi ile beraber gelen ruble ve zinciri en kısa zamanda değiştirmeyi düşündüğümdür, zira biraz ıslak kalması ile beraber malzemelerin üzerinde hemen pas tabakası oluşmaya başlıyor. Zincir baklalarının etrafı ve ruble dişlilerinde turuncu turuncu oluşmaya başlayan bu tabaka beni oldukça rahatsız ettiğinden, artık her sürüşten sonra ikisine birden detaylı temizlik yapıyor ve yeniden yağlıyorum. Veloce, Centaur veya Athena setlerinde bu tip problemlerle hiç karşılaşmadım. Kullanılan malzemelerin farklılıkları, bu tip detaylarda ortaya çıkıyor. Zaten genel olarak bakıldığında da, Campagnolo ürünleri daha az bakım isteyen, daha uzun ömürlü ürünlerdir. Şimdi tutup da Dura Ace seti örnek göstermek isteyebilirsiniz ama ben markaların birbirlerine denk ürünleri arasındaki kıyaslama ile bunu söylüyorum. Yoksa Dura Ace set çok bakım ister, kötü malzemedir vb. cümleler kuracak değilim elbette.

Eğer iyi bir bisiklet toplayacaksanız ve ekonomi yapmak istiyorsanız, 105 5800 serisinin vites kollarını ve arka aktarıcısını tercih etmenizde bir sakınca yok. Oradan kıstığınız parayı aynakol için harcayabilir, testlerde geçer not alan Ultegra 6800 serisine ait bir aynakol edinebilirsiniz. Yani, tamamen Ultegra 6800 serisi yerine, 105 5800 ve Ultegra 6800 karışımı bir set de toplayabilirsiniz. Performans anlamında sizi üzmez. Ben şu an aynen bu şekilde kullanıyorum ve şu bahsettiğim paslanma mevzusu haricinde bir şikayetim yok. Ruble ve zincir değiştirdikten sonra bir daha vites grubunda herhangi bir parçayı değiştireceğimi sanmıyorum. Campagnolo sete geçme düşüncemden de kısa vadede vazgeçtim. Belki bu seti eskittikten sonra Athena sete geçebilirim. Benim param belli, karışık kuruşuk işlere giremem diyorsanız da, Shimano 105 5800 serisi bir hobi kullanıcısına fazla fazla yetecek bir vites grubudur. Fiyat ve performans anlamında iyidir. Öyle ki, set ağır olmasına rağmen giriş seviyesi karbon bisikletlerin çoğu fabrika çıkışında bu setle birlikte gelmektedir. Bakımına dikkat etmeniz yeterli.

1 yorum:

  1. :) Özenli kullanım isteyen bir set , anlatım güzel , fakat Campagnolo Veloce tercih sebebi olacaktır.

    YanıtlaSil