26 Kasım 2014 Çarşamba

Schwalbe Marathon Mondial Dış Lastik

Daha önce yaptığım bisiklet turlarında safkan bir tur lastiği kullanmamıştım. Geniş, yüksek ve yüzeyi iyi bir yol tutuşa uygun şekilde tasarlanmış olan ama sadece şehir bisikletlerinde kullanım için tavsiye edilen lastiklerle tura çıkmıştım. Bunun bir sonucu olarak, asfalt olmayan arazilerde zaman zaman zayıf yol tutuş performansı ve olur olmaz yerlerde patlak sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştım. Doğru teker ve lastik seçimiyle ilgili hatırlatmalara buradan ulaşabilirsiniz.

Tur konusunda uzman olan arkadaşlarımdan Schwalbe markasına dair pek çok övgü duymuştum. Tıpkı benim yol bisikleti için Vittoria ve Veloflex markalarına güvendiğim gibi, onlar da Schwalbe markasına güveniyorlardı. Bisiklet Gezgini'nden alıp tura çıktığım bisikletin üzerinde bulunan Marathon Mondial modeli lastikler, daha ilk sürüş anından itibaren beni oldukça memnun etti. 26'' x 2.00 ölçülerinde olanını kullandığım katlanabilir lastik, daha ilk bakışta dış yüzeyindeki mühendislik ve tasarım ile dikkat çekiyor. Lastiğin marka tarafından pazarlanışında, bu yüzey sayesinde tüm kullanımlara uygun olduğu; her mevsim ve arazide kullanılabileceğine vurgu yapılmış. Tekerleğin dönüş yönüne doğru derin oluklarla ama düz bir şekilde çizilmiş hatlar sayesinde, kusursuz bir asfaltta yakaladığınız hızı korumanız hedeflenmiş. Yanlarda bulunan yüzey ise, daha çetin arazilerde dengenizi kaybetmemeniz için imdadınıza yetişir şekilde duruyor. Aynı şekilde bu noktada bulunan derin oluklar, yağmurlu zeminde size güven veriyor. Lastiğin sonsuza uzanan bir teknik özellikler açıklaması var. O bilgilere şuradan erişebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki, o da lastiğin her boyutunun katlanır olmadığı. O tabloya da buradan ulaşabilirsiniz.

Lastikle hem kuru hem de ıslak olmak üzere, asfalt, toprak, bozuk asfalt ve kısa da olsa kumda ilerleme durumunda kaldım. Hiçbirinde bisikletten inmedim. Hızımda ve dengemde değişiklikler olsa da, bisikletten inmemi gerektirecek kadar bir dengesizlik yaşamadım. Özellikle yoğun yağmura yakalandığım ve eğimin aşağı doğru olduğu bir bölgede hızlandığım esnada dahi herhangi bir kayma ile karşı karşıya kalmadım. Hem yüküm hem de lastiğin tutarlılığı sayesinde lastik yolu iyice tuttu ve sorunsuzca ilerledim. Bu arada, lastiğin 130 kiloya kadar taşıma kapasitesi olduğunu da söylemeliyim. Bir kereliğine de olsa, bir kazadan kalma gibi duran ve farkında olmadan üzerinden geçtiğim yoğun ve bir bölgede öbekleşmiş cam kırıkları da bu lastiğe zarar vermeyi başaramadı. Lastiğin iç kısmındaki çift koruma tabakası, lastiğin yola temas eden yüzeyini korurken, yan kısmındaki Snakeskin olarak geçen tabaka da yandan gelebilecek kesici veya delici tehditlere karşı lastiği koruyor. Bunca koruma ve yol tutuş performansı, doğal olarak lastiğe ağırlık olarak geri dönüyor. Ancak, bu ağırlık piyasadaki diğer tur lastiklerine kıyasla oldukça iyi seviyede. Bahsettiğim ölçülerdeki lastiğin tanesinin 740 gram civarında bir ağırlığı bulunuyor.

Çok uzun süre kullanım garantisi verildiğinden, elektrikli bisikletlerde kullanımı onaylanan ve her iki yanında reflektör bantları bulunan lastik, Türkiye'de Bisiklet Gezgini, Bisiklet Sepeti, Erdoğanlar Bisiklet gibi firmaların internet sitelerinden sipariş edilebiliyor.


Schwalbe Marathon Mondial 26x2.00 from zoominbicycletouring on Vimeo.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder