29 Ekim 2014 Çarşamba

Ortlieb Rack Pack Tur Çantası

Gelelim yaptığım tur boyunca en çok kullandığım ve en sevdiğim tur çantasının incelemesine. Diğer çantalarım gibi Ortlieb marka olan ve istediğim üzere beyaz renk bulma şansını yakaladığım çantam, tur boyunca en çok açıp kapadığım, içinden sürekli bir şeyler aldığım ve montajı bebek işi olan bir çantaydı.

Modelin ismi Rack Pack olarak geçiyor. Medium ve Large olmak üzere iki boyutu mevcut. Ben küçük olanını tercih ettim. Diğer çantalar gibi bunun da omuz askısı var ve çantayla beraber geliyor. Su geçirmez bir yapısı var. Biraz daha esnek bir yapıya sahip. Zaten şekil ve dizayn itibariyle de buna müsait. Dolayısıyla içine çadır, uyku tulumu ve mat gibi şeyleri koymanız için tasarlanmış. Oldukça sağlam olduğundan, delinmesinin zor olduğunu düşünüyorum. En azından benim tecrübem böyle oldu. İçinde paketine koymadan bıraktığım tamir setinin sivri uçları defalarca çantanın iç yüzeyine sürtmesine rağmen delmeyi başaramamış. 760 gram ağırlığı olan ve toplam kapasitesi 31 litre olarak belirtilen çanta, diğer yazımda bahsettiğim Ortlieb Back Roller Plus çantalarla uyumlu bir şekilde bagajınıza sabitlenebiliyor. Çantada üstte ve altta bulunan tokalar, bu çantaların üzerinde bulunan tokalarla birleşiyor ve öyle kilitleniyor. Dolayısıyla, o bisiklete sabitlenmiş çantalar, bu çantayı taşımış oluyor. Bu aklınıza sağlıksız bir taşıma performansı getirmesin. Eğer yeterince sıkı biçimde kilitlerseniz, çantalar asla yerinden oynamıyor. İstediğiniz kadar ani hareket yapın, bundan asla etkilenmiyorlar. Yazının sonundaki videoda bu sabitleme işlemini daha net göreceksinizdir. Çantayı tur boyunca çok aktif olarak kullandım. İçinde yiyeceklerimin olduğu poşeti bu çantanın içine koymuştum ve verdiğim molalarda hemen çantayı açıp biraz atıştırıyordum. Tek yapmam gereken iki tane tokayı açmak oluyordu. Ne çantayı sökmem gerekiyor, ne de yerinden oynatıyordum. Bu yüzden, bana hem zaman kazandırdı hem de beni hiç yormadı. Belki siz de bir çeşit hengame yaşamışsınızdır o eski tip çantalarla. İp sıkıca tutmazsa kayar, kıçı başı ayrı oynar, açması kapaması derttir ve hatta bir yana doğru kayıp yol boyunca sizi rahatsız eder. İşte o tip işlerle uğraşmamak için böyle profesyonel çantalar tercih etmekte fayda var. Çantalar ilk görüşte bile öyle bir güven veriyor ki, eliyle şöyle bir dokunup oo yeğenim sen tam tesisatlı gelmişsin buralara diyen amcalara bile denk gelebiliyorsunuz.

Ortlieb markasını bilmiyor veya güvenmiyorsanız, internette ufak bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Fiyatlarının neden ortalama ürünlere göre daha yüksek olduğunu anlamanız için ürünlere yakından bakmalı veya haklarında yazılan yorumları okumalısınız. Özellikle uzun turlara çıkacak kişilerin en çok güvendiği markalardan biridir. Örneğin; İsveç sınırından yola çıkıp Tayland'a giden bu çiftin bisikletlerinde Ortlieb markasına ait çantalar bulunuyordu. Ben kullandığım modellerden memnun kaldım. Diğerlerinde olduğu gibi fırtınaya yakalandığımda bu çanta da aynı performansı verdi ve su geçirmedi. Yine rulo sistemiyle ağzı kapanan, içinde herhangi ayrı bir cebi bulunmayan, uzaktan golf çantasını andıran ve farklı renklerini bulma şansınız olan çantayı Bisiklet Gezgini mağazasında gidip inceleyebilir, montaj işlemleri ve kalitesiyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çanta bisiklete nasıl monte ediliyor?

1 yorum: