2 Ekim 2014 Perşembe

Campagnolo Record Yol Bisikleti Pedalı

Şimdiye kadar üç farklı pedal kullanımını test etme imkanım oldu. Shimano markasının giriş seviyesi MTB pedalı, Look markasının yine giriş seviyesi yol bisikleti pedalı ve Speedplay markasına ait bir diğer yol bisikleti pedalını hatrı sayılır süreler kullandım. Speedplay biraz daha profesyonel çizgiye yakındı ve güç aktarımı belki daha iyiydi ama verdiği hissi çok da sevmediğim için onda ısrar etmedim. MTB pedalını, şehir bisikletimi satınca bir daha kullanmadım. Look Keo modelini ise karbon bisikletimde hala kullanıyorum.

Çelik bisikletimdeki renk bütünlüğüne uyum sağlaması açısından gümüş renkli bir yol bisikleti pedalı arıyordum. Küçük bir araştırma yaptıktan sonra tercihimi Campagnolo markasının Record modeli pedalından yana kullandım. Pedalın aks kısmında titanyum malzeme kullanılmış. 266 gramlık bir ağırlık söz konusu. Çok da hafif olduğu söylenemez ama yine de iyi bir ağırlık tutturmuşlar. Sürtünme direnci çok düşük ve kusursuz bir dönüş söz konusu. İtalya'da üretilen ve tam adı Record Pro Fit Plus olarak geçen bu pedalda güzel bir yenilik düşünmüşler. Pedalın üzerinde küçük bir ibre var. Pedal sıkılığını ayarlarken, o ibre eksi ve artı yönlere doğru ilerliyor. Böylece, yaya bakarak tahmini bir şekilde değil, direkt olarak ibreye bakarak ne derece gevşek veya sıkı bir hale getirdiğinizi kontrol edebiliyorsunuz. Kilitleme ve kilit açma işlemi oldukça sorunsuz. Diğer yandan, pedalın kutusundan kalleri ayakkabıya vidalarken kullanmanız için çıkan vidalar iki ayrı poşette çıkıyor. Bir grup daha uzun, bir grup daha kısa vida içeriyor. Kullandığınız ayakkabının tabanına göre o vidalar arasından tercih yapabiliyorsunuz. Look Keo pedalının kallerini söküp, Campagnolo kallerini takarken vidaları karşılaştırdım. Keo'dan çıkan vidalarla aynı boyda olan vida grubunu seçtim ve o şekilde vidaladım.

Pedalı, Shimano veya Look kalleriyle kullanamıyorsunuz. Kallerin temelde çalışma prensipleri ve şekli aynı ama boyutları biraz farklı. Kutudan çıkan kaller, dört derecelik açıya sahipler. 300 kilometreyi aşkın bir sürüş deneyiminden sonra rahatlıkla söyleyebilirim ki, pedal gerçekten kaliteli ve güç aktarımı konusunda çok iyi seviyede. Tırmanışlarda ayağımı bisikletin üst borusuna paralel değil neredeyse doksan derecelik açıyla burun kısmı aşağı gelecek şekilde tuttuğum durumlarda dahi müthiş güven veren bir yapısı var. Malzemenin kalitesini hemen anlayabiliyorsunuz. Ayakkabınız esnemiyorsa, pedalın yardımıyla bisikletinizle bir bütün oluyorsunuz. Şimdiye kadar kullandığım pedallar arasında hem rahatlık hem de performans anlamında en çok sevdiğim bu oldu diyebilirim. Pahalı olmasının haricinde hiçbir eksi özelliğini göremediğim pedalları, Merlin Cycles, Wiggle gibi sitelerde bulabilirsiniz. Bir dönem Aktif Pedal ve İstanbul'daki Pedal Bisiklet mağazalarında da satılıyordu. Dilerseniz onlarla da iletişime geçebilirsiniz. Yabancı sitelerdeki yorumları okuduğunuzda, neden pahalı olduğunu daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum. Malzeme kalitesini kesinlikle belli bir standardın altına düşürmeyen Campagnolo, biraz da olsa itinalı kullanmanız halinde uzun yıllar boyunca kullanacağınız ürünler üretiyor. Dolayısıyla, bir kereliğine gözden çıkaracağınız tutar, sizi uzun süre rahat ettiriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder