9 Ekim 2014 Perşembe

3T Team Ergonova Karbon Gidon

Eğer gidon ve gidon boğazı almak istiyorsanız, modellerini ilk araştırmanız gereken markaların başında İtalyan 3T geliyor. 1961 yılında Tecnologia del Tubo Torinese (Turin Tube Technology) olarak doğan, kurulduğunda 3TTT; 1990 yılından sonra ise marka tescilini yaparken geri kalan iki T harfini koymayı atlayan çalışanı yüzünden 3T haline bürünen ve Cinelli'nin sahibi Antonio Colombo tarafından 1985 yılında satın alınmış olan marka, sele borusu, gidon ve gidon boğazı gibi parçalarda kalitesinden asla ödün vermemiştir. Çelik, alüminyum ve karbon malzemeden yaptığı parçaları, günümüzde pek çok profesyonel sporcu tarafından tercih edilmektedir.

Kullandığım karbon bisikletteki gidon boğazında 3T markasına ait alüminyum bir model tercih etmiştim. Gidon tercihimi ise karbon malzemeden yana kullandım. 3T firmasının gidonları tasarım, malzeme ve renk anlamında çok çeşitli diyebilirim. Bütçenize göre aralarından tercih yapmanız çok kolay çünkü hemen hemen her bütçe ve kullanım tipi için bir model üretmiş durumdalar. Bunlardan biri olan Team Ergonova modelini uzun süredir kullanmaktayım. Modeller arasında karar verirken benim için önemli olan, yol bisikleti gidonlarında reach olarak geçen uzanış mesafesinin diğerlerine nazaran kısa olmasıydı. Tabloda ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. Tamamen karbondan üretilmiş olan model, bazı profesyonel bisiklet takımlarının da yarışlarda tercih ettiği bir modeldir ve yapımında kullanılan malzeme kalitesinin bir sonucu olarak titreşim emici özelliği bulunmaktadır. En küçüğü 38, en büyüğü ise 46 santimetre olarak üretiliyor. 42 santimetre genişliğinde olanı 198 gram olan gidon, esnemezlik oranı ile beni bir hayli tatmin etti. Yanlış viteste kaldığım durumlarda kendisinden bir hayli güç almak zorunda kaldığım Ergonova, minimum esneme payıyla bana neredeyse hiç enerji kaybettirmiyor. Yokuş ve sprint performansı oldukça iyi. Çapı 31,8 milimetre, alçaklığı 123 milimetre ve uzanma mesafesi 77 milimetre olan gidonun ortadaki tutma yeri aero tasarıma sahip. Aynı bölgenin hemen alt kısmında ise vites ve fren kabloları için özel yuvalar tasarlanmış. Böylece kabloları oraya iliştirebiliyorsunuz ve gidon bandınızı sardığınızda gidon kalın bir hal almamış oluyor. Elbette bu nasıl bir sargı yaptığınıza da bağlı. Fotoğraftaki gibi yarım sargı yaparsanız kabloları tamamen gizleme şansınız yok.

Karbon gidon kullanımı sizi korkutuyorsa, bu tip üst düzey ürünlere yönelmenizde fayda var. Karbondan karbona fark olduğu gibi, markadan markaya da fark vardır. Belli bir kalitenin üzerindeki orijinal ürünleri tercih ederseniz, size verdikleri güveni kısa sürede hissedersiniz ve bu da size korkularınızın yersiz olduğunu kısa sürede gösterir.

Bu gidonla 2000 kilometreden fazla yol yaptım ve aklınıza gelecek bütün yol koşullarında sürüş gerçekleştirdim. Hiç düşünmeden alabileceğiniz bir gidon olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Üstelik araç sıkıştırması sonucu düşmüşlüğüm ve gidonu yandan darbe alacak şekilde yere vurmuşluğum da var. Ne bir çatlak oluştu ne de bir ses gelme sorunu var. Hala kullanmaktayım. Fiyatı biraz yüksek olsa da, performansını ve verdiği hissiyatı gördükten sonra harcadığınız paraya üzülmüyorsunuz. Bunun bir kanıtı olarak, Wiggle sitesinde en çok satılan ürünlerden biri olan bu gidona yazılan yorumları okuyabilirsiniz. 117 kişi tarafından yorumlanan, beyaz ve düz siyah renk seçenekleri de bulunan ürün, 5 üzerinden 4.8 puan alarak kalitesini ortaya koymuş. Güvenilir, rahat ve üst düzey bir performans için tasarlanmış bu gidonu, gözünüz kapalı satın alabilirsiniz.

4 yorum:

  1. Gökhan gidon boğazını alüminyum seçmenin özel bir sebebi varmıdır?

    YanıtlaSil
  2. Çok da özel bir nedeni var diyemem. Nedense daha güvenli gibi geliyor. Gidon boğazı biraz kritik bir nokta. Orada karbon kullanmak istemedim ama kullananlar çok var ve memnunlar. Belki ben de sonradan geçerim karbona.

    YanıtlaSil
  3. Güzel gidon ve görsel olarak şık duruyor. Nerden temin edebilirim gidon u? Gökhan bey

    YanıtlaSil