30 Eylül 2014 Salı

Giro Savant Kask

Yaklaşık iki yıl kadar kullandığım Align model kaskın yıpranmasının ardından, Giro markasına ait bir kask kullanmaya karar verdim. Dizaynını ve renklerini beğeneceğim bir model arıyordum. Öyle pek fazla bütçem de yoktu. Dolayısıyla, tercihimi Savant modelinden yana kullandım.

Dört farklı renk alternatifi ile satılan modelin ağırlığı 260 gram. Kaskı yaz aylarında bolca kullandım. Kasktaki havalandırma delikleri yeterli düzeyde. Dolayısıyla, havalandırması hiç fena değil. Bu konuda canınızı sıkacak bir durum oluşturacağını sanmıyorum; zira 25 adet havalandırma deliği iyi bir sayıdır. İç kısmındaki destekler de kaliteli malzemeden üretilmiş. Çok kalın olmasa da, kaskın kafanızla temas eden önemli noktalarında öyle herhangi bir rahatsızlığa sebep olmuyor ve yumuşak bir his veriyor. Ancak, öyle yıllarca kullanılacak gibi durmadıklarını söylemeliyim. Bir süre sonra incelmeyi de beraberinde getirecek olan deformasyonlar başlayacaktır. Kaskın alnınza gelen kısmı sizi hiç rahatsız etmiyor. Bir batma hissi veya kaşındırma gibi şeyler olmuyor. Diğer kaskımla iki kere kaza geçirmiştim ve sağlamlığı hakkında fikir sahibi olmuştum. Bu kaskla henüz bir kazaya karışmadığım için, size şöyle iyidir böyle sağlamdır gibi şeyler söyleyemem. Ancak, bu tip markaların kaskları belli başlı testlerden geçtikten sonra sertifika alıyorlar. Ondan sonra üretime sokuluyorlar. Dolayısıyla, güvenerek alabileceğinizi düşünüyorum. 

Kaskın arkasındaki ayar mekanizması, kafanızın hem en hem de boyuna göre bir ayarlama yapmanıza olanak veriyor. Aşağıdaki videoda bunu daha net görebilirsiniz. Diğer yandan, bu sistemin farklı tipte güneş gözlükleri kullandığınızda size bir avantaj sağladığı aşikar. Ancak, kafanızdaki sıkılığını ayarlamanızı sağlayan mekanizma, orta kalitede bir sağlamlıkta gibi duruyor. Çok nadiren de olsa istediğiniz yöne doğru dönmediği oluyor. O zamanlarda ters yöne doğru bir tık çevirip, sonra tekrar istediğiniz yöne doğru çevirmeye başlayabilirsiniz. Kayışlarının kalitesi ve tokalarının sağlamlığı yeterli düzeyde. Ayarını bir kere yaparsanız, bir daha kolay kolay bozulmuyor. Dizayn olarak oldukça şık duran kask, rüzgar tünellerinde bir dizi testten geçen profesyonel Giro kasklarının genel hatlarını taşıyor. Giro markasını Türkiye'ye Marintek getiriyor diye biliyorum. Onların internet sitesinden bir bakabilirsiniz. Ya da benim gibi Merlin Cycles üzerinden sipariş edebilirsiniz. Bir haftada elimde olmuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder