15 Temmuz 2014 Salı

Vittoria Open Corsa Evo CX Dış Lastik

Uzun süredir kullandığım Veloflex Corsa lastiklerin kenarları beyaz olanı olmadığından, bu defa farklı bir markaya yönelmek istedim. Vittoria'nın beyaz kenarlı modellerine bir süre baktıktan sonra hangisini alacağıma karar verdim ve Merlincycles sitesinden siparişimi verdim. Vittoria markası, pek çok profesyonel bisiklet takımı tarafından da tercih edilen, oldukça güvenilir ve köklü bir İtalyan markasıdır.

TPI değerleri yüksek lastikler arasından Open Corsa Evo CX modelini tercih ettim. 320 TPI olan lastik ile Veloflex Corsa arasında kıyaslama yaptığımda, aralarında neredeyse hiç fark yok diyebilirim. Yani, birinden birini tercih ettiğinizde diğerinde aklınızın kalmasına lüzum yok. İkisi de bir hayli yüksek performanslı lastikler. Veloflex Corsa İtalya'da üretiliyor. Vittoria Corsa ise Tayland üretimi bir lastik. Lastik geldiğinde öğrendim. Lastiğin yol tutuşu, sürtünme direncinin azlığı ve dönüşlerde verdiği güven hissi oldukça iyi seviyede. Performans sürüşlerinizde test etmenizi şiddetle öneriyorum. Hızı koruma performansı gayet iyi. Çok bilinen ve Türkiye piyasasına bolca sokulan Michelin, Continental veya Schwalbe gibi markaların lastikleri yerine Vittoria veya Veloflex gibi markalara en azından bir kereliğine şans vermenizi isterim. Tavsiyeme uyarak bu markalara ait lastik kullanan arkadaşlarım oldu ve şu an hepsi son derece memnunlar.

Benim gibi takıntılıysanız ve bisikletinizle uyumlu olsun diye beyaz renk alacaksanız; bir kere daha düşünmeniz gerek. Lastiklerin yanaklarındaki ince şeritler her ne kadar beyaz diye tanımlansa da, aslında beyaz değil. Biraz daha krem rengine yakın diyebilirim. Lastiğin beyaz haricinde başka renkleri de var. Her sezonda kullanıma uygun olduğu belirtilen ve katlanabilir özelliğe sahip olan lastikte, maksimum PSI değeri 145 olarak belirtilmiş. Yani, lastiğe yüklemeniz gereken maksimum basınç seviyesi 145 civarında olmalı. Yağmurda sürüş yapma imkanım sadece bir kere oldu. Basıncını biraz azalttıktan sonra sürüşüme devam ettim. Dönüşlerde Veloflex Corsa kullanırken hissettiğimden daha güvende hissettim kendimi. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Lastiğin ağırlığı 200 gram civarında. Bu açıdan da hiç fena değil. İnce de olsa bir patlak koruma katmanına sahip olan Corsa Evo modelinin, tubular olanını da bulmanız mümkün. Eğer tubular jant kullanıyorsanız, bunu tercih edebilirsiniz. Pakedini yeni açtıysanız ve ilk defa siz takacaksanız, biraz sabırlı ve dikkatli olmanızda fayda var. Yanakları oldukça sert gelebilir. Levye kullanmamaya çalışarak takmanız iyi olur, zira iç lastiğinize zarar verebilirsiniz.

3 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,

   Rubino Pro kullanmıştım. Giriş seviyesi yol bisikletleri için uygun. Fiyat ve performans olarak düşünürseniz, verdiğiniz paraya değecek bir geri dönüş alabilirsiniz. Ancak, Open Corsa Evo ile kıyaslayamayız zira aralarında çok büyük bir kalite farkı var. Open Corsa Evo, profesyonel yarışçıların da kullandığı bir lastiktir.

   Sil
 2. Evo CX en mantıklısı olacak gibi görünüyor. Mavisi benim beyaz ata yakışacak mı bakalım. :)

  YanıtlaSil