1 Temmuz 2014 Salı

Orbea Carpe Şehir Bisikleti

Hiç kullanmadığım veya test etmediğim ürünler hakkında inceleme yazısı yazmamaya özen gösterdiğim Denge Tekeri'nde, üçüncü kez bir bisiklet incelemesine yer veriyorum. Bir süredir severek kullandığım ve şehir içinde kullanım için oldukça ideal olduğuna kanaat getirdiğim Carpe modeli, Orbea markasının en dikkat çekici şehir bisikleti diyebilirim.

Orbea Carpe Şehir Bisikleti
Şehir bisikletleri, genel itibariyle markaların lokomotif modelleri oluyor. İnternette en çok aratılan, mağazalarda en çok denenen ve fiyatı en çok sorulan şehir bisikletleri, bisiklet kültürünün yavaş da olsa yer etmeye başladığı Türkiye'de de yükselişte. Yıllarca hantal dağ bisikletleri ile asfaltta eziyet çekenler ve bu yüzden bisikletten soğuyanlar, bugünlerde bisiklete ikinci bir şans veriyor ve şehir bisikletlerine ilgi gösteriyor. Bu bisikletlerden biri olan Carpe modelinde ilk dikkat çeken dizaynı oluyor. AR-GE çalışmaları konusunda başarılı olan İspanyol Orbea markası, genel anlamda estetiğe önem verdiği için, bu bisikletinin tasarımına da özen göstermiş. Bagaj montajı için kadrosunda gerekli yerlerin bulunduğu model, böylece sadece estetiklik değil işlevsellik de sunar duruma gelmiş. Bisikletin 10 kilogram civarın bir ağırlığı var. Farklı modellerle hem V-fren, hem de Formula markasına ait hidrolik disk fren seçeneği ile satışa sunulan Carpe'nin her iki tipinde de diğer tip fren için gerekli yerler hazır tutulmuş. Yani, V-fren modeli aldığınızda bir süre sonra disk frene geçebilme şansınız var. Disk fren, kötü hava koşullarında biraz daha iyi performans sağlar ve durabilme mesafeniz V frene kıyasla daha kısadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ihtiyaca yönelik bir bisiklete sahip olabilmektir. Sadece hafta sonları sahilde süreceğiniz ve asfalt dışında bir zeminde kullanmayacağınız bir bisiklet istiyorsanız, disk frenlisini almanıza çok da gerek yok. Ancak, bisikletle ulaşım sağlayacak, her hava koşulunda kullanacak veya sık sık trafikte araçlarla iç içe olacaksanız, disk freni tercih edebilirsiniz. Zira, aniden durmanız gereken durumlarda size avantaj sağlayacaktır.

Orbea Carpe'nin vites donanımında modelden modele farklılık gösterecek şekilde, Acera, Deore ve XT kullanılmış. Bu durum, bisikleti her bütçeye uygun hale getirmiş ve daha da ulaşılır kılmış diyebilirim. Bisikletin aynakolu 42 dişliden oluşuyor. İkinci bir çark yok. İlk bakışta gözünüzü korkutmuş olabilir önde başka vites olmaması. Ancak, Orbea bu noktada arka dişlilerdeki oranlarla oynayarak açığı kapatmaya çalışmış. 11-34 ve 11-36 gibi ruble oranlarıyla sunulan Carpe, şehir içinde agresif sürüş için de uygun hale getirilmiş. Az çok bisiklet geçmişiniz varsa ve öyle çok dik yokuşların olmadığı yerlerde sürecekseniz, bu bisikleti almanızda bir sakınca yok. Yine de bu durumdan rahatsız olursanız, talep etmeniz halinde ön taraf iki veya üçlü hale getirilebiliyor. Aradaki fiyat farkı size cazip gelirse, bu tip bir değişime de gidebilirsiniz. Aynı hızlara çıkamasam da, İstanbul'da yol bisikletimle tırmandığım her yere bu bisikletle de tırmanabildim. Bisiklet, fabrikadan 700 x 32c ölçülerindeki dört mevsim kullanıma uygun reflektörlü dış lastiklerle geliyor. Bu durum, bisikleti bir hayli konforlu ve güvenli kılıyor. Dilerseniz 700 x 28c ölçülerinde bir lastik takıp, yolla daha az sürtünme sağlayabilir ve daha hızlı bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Jant çemberleri bu ölçüye inmenize olanak sağlıyor.

Carpe 10 modeli haricindeki tüm Orbea Carpe şehir bisikleti modellerinin maşası, bisikletin kendisi gibi alüminyum malzemeden üretilmiş. Kadro açıları sayesinde oldukça atak ve istediğinizde hızlanmanıza olanak tanıyan bir yapıya sahip olan Carpe, İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde en sık tercih edilen şehir bisikletlerinden biri konumunda. Fiyatları 540 EUR ile 1140 EUR arasında değişen Carpe modelini, İstanbul'daki Orbea mağazasında bulabilirsiniz.

6 yorum:

 1. Bugün Bağdat Caddesi yakınlarındaki bisikletçileri dolaşıp İstanbul'da kullanmak üzere alacağım ilk bisikletim için bir ön araştırma yaptım. Piyasadaki diğer markaları az çok tanıyorum, ama Orbea markası ile bugün tanıştım. Özellikle Carpe Serisi tasarım olarak oldukça hoşuma gitti. Hatta Aram Bey, sıkılmadan bisikleti hazırlayıp Carpe 40 modelini denememi sağladı. Önde vites olmaması ilk başta gözümü korkutsa da kısa sürüş sonrası vites sayısının şehir içinde yeterli olduğu konusunda ben de sizinle hemfikir oldum. Bisiklet tercihimi büyük iht. Carpe 40 yada 30'dan yana kullanmayı düşünüyorum. Bu arada blogunuzla da yeni tanıştım, ve son derece başarılı buldum. Ayrıca, yeni işinizde de başarılar dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. Doğru bir tercih yapmışsınız. Birlikte pedallamak dileğiyle...

   Sil
 2. Orbea mağazasını tesadüf eseri dolmuş ile önünden geçerken görmüştüm ve vitrininde kırmızı bir Carpe duruyordu. Kıyafet, eşya vb. günlük hayatımda kullandığım birçok üründe kırmızı rengi tercih ettiğim için, kırmızı bir bisiklet görünce, almam gereken bisiklet bu diye düşündüm. Kısa bir süre sonra Orbea mağazasına gittim ve Aram’dan gerek Orbea markası gerekse Carpe hakkında detaylı bilgi aldım. Bisikletin rengini uzaktan beğendikten sonra kadro tasarımını da yakından görünce bu bisikleti alma niyetim iyice netleşti. Hemen sonrasında bu yazıyı okudum. Bisiklet konusunda çok az bilgiye sahip biri olduğum için, görüşlerine önem ve değer verdiğim birinin Carpe hakkındaki olumlu görüşleri kararımın doğru olduğunu gösterdi ve bu güvenle Ağustos ayı sonunda Carpe 40’ı aldım. Çok doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum. Gittiğim her yerde bisikletim dikkat çekiyor ve doğrusu bu durum hoşuma gitmiyor değil. Carpe’yi deneyerek ve detaylı bir yazı yazarak, benim gibi alma niyetinde olanları cesaretlendirdiğin için çok teşekkür ederim. Ayrıca, bisiklet konusundaki her türlü soruma bıkmadan ve üşenmeden cevap verdiğin için ayrıca teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Şehir bisikleti almaya karar verdiğimde, Gökhan Kutluer hangi yöne bakabileceğim konusunda beni yönlendiren kişi oldu. Orbea Carpe'yi görüp incelemem konusunda bugün nedenini çok iyi anladığım, bir netlikte oldu daima. Aklıma takılan her konuda ise yukarıdaki yazısı son derece yardımcı oldu ve soru işaretlerini tümden sildi. Carpe'yi görmek için gittiğim bayram günü mağaza kapalıydı, ellerimi cama dayadığımda görebildiklerim, birkaç gün sonra Carpe'yi sürerken hissettiklerimin başlangıcı oldu. Karar verme sürecinde Göztepe Orbea mağazasından Aram bey ve Recep beyin yardımları ve ilgilerine sonsuz teşekkür ediyorum. Almam gereken boyda bisiklet hazır olmadığı için en baştan belirttikleri kadar bir süre beklemem gerekti. Söz verdikleri gibi Kasım ayı başında Carpe 20'ye kavuştum. Aldığım günden beri, şehirde bisiklet değil carpe sürmenin tadını çıkarıyorum.

  YanıtlaSil
 4. meraba ben orbea carpe 30 almak istiyorum fiyatını veya nereden bulabileceğimi bilen biri var mı acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 0542 507 57 28 numaralı telefondan Aram Tabar ile görüşebilirsiniz.

   Sil