21 Haziran 2014 Cumartesi

Sipariş Gümrükten Nasıl Teslim Alınır?

Yurt dışından sipariş verdiniz ve siparişiniz size ulaşmadı. Takip numarasından kontrol ettiğinizde bir sürü torbaya eklendi ibaresinden sonra gördünüz ki gönderiniz gümrükte bekletiliyor. Kahrolmanıza gerek yok. Panik yapmayın. Alıcıya ihbar notu gönderildi, gümrükte tutuluyor gibi bir cümle ile durumu özetleyen PTT yetkilileri ile görüşmek için gitmeniz gereken yer, İstanbul'da olanlar için İkitelli'deki UKİM'dir. Eskiden Cevizlibağ'da olan ve Uluslararası Kargo İşleme Merkezi olarak geçen bu yere doğru düzgün toplu taşıma yok. Yola çıkmadan önce şuradan yerine bakabilirsiniz. Sizin için işaretledim. Açık adres isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Şimdi gelelim orada işlerin nasıl yürüdüğüne. Ben saat 16:00'dan sonra gittim. Sıra yoktu. Günlerden Perşembe idi. Sadece bir kere gittim. Yani, anlatacaklarım defalarca denenmiş şeyler değildir. Tamamen benim tek günlük tecrübem ile sabittir. Gözlemlediğim kadarıyla, o saate kaldığım için hem sıra olmamış oldu hem de orada çalışan personel biraz daha aceleciydi. Mesai bitimine yakın oldukları için sabah saatlerindeki ilgi ve dikkat kalmamıştı diye tahmin ediyorum. Dolayısıyla, işlerim oldukça çabuk yürüdü. Bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri, gümrük ödemelerinin sadece nakit yolla olduğu. Yani, kredi kartı kabul edilmiyor. Dolayısıyla yanınzda nakit para ile gitmelisiniz. Aykosan Sanayi Bölgesi diye geçen bir yerin içinde olan bu merkezin hemen dibinde bir tane Vakıfbank ATM var. Sitenin dışında ise bir iki tane başka bankaya denk geldim ama hangileri olduğunu net hatırlamıyorum. Yanınıza almayı unutur veya paranız eksik çıkarsa buralardan takviye yapabilirsiniz.

İçeri girince öncelikle danışma kısmına gitmeniz gerekiyor. Size gelen ihbar notu yanınızda yoksa, gönderi kodunu söylemeniz de yeterli oluyor. Yani, internetten gönderi kodu ile sorgulama yaptığınızda size ihbar notunun gönderildiğini gördüyseniz, o not elinize ulaşmadan da gidip işinizi halledebilirsiniz. Yeter ki kimliğiniz ve gönderi kodunuz yanınızda olsun. O sadece bir bilgilendirme notu. Resmi bir evrak değil. Onu görmek veya kontrolünü yapmak istemiyorlar. Danışmada işiniz bittikten sonra gönderiniz sizin için hazır hale getiriliyor ve azıcık ötedeki başka bir odadan isminiz okunuyor. İsminiz okunduktan sonra içeri girip sorulan sorulara cevap vermeye başlıyorsunuz. Bunun içinde ne var? Ödeme belgeniz var mı? Nereden geliyor? Ne için kullanacaksın? gibi sorulara yanıt veriyorsunuz. Benim yanımda ödeme belgem yoktu, ancak kutunun içinde fatura olduğunu ve toplam tutarın orada yazılı olduğunu belirttim. Kutuyu açıp içine baktı. Bisiklet kadrosunu şöyle bir kontrol etti ve 250 USD tutarındaki faturayı inceledi. Bu tutardaki gönderi için toplam 105 TL yakınlarında bir vergi ödedim. Gümrük vergisinin oranı ile ilgili buradan fikir sahibi olabilirsiniz. Tutar çok düşük olsaydı, şüphelenip ödeme belgesi için ısrar edebilirdi. Koca bisiklet gövdesi 100 dolar olur mu canım diyerek işi yokuşa sürebilirdi. O zaman işim biraz uzardı. Satın aldığınız yere fatura düzenletirken mantıklı tutarlar belirtmeye özen gösterin. Sorulan bir dizi başka sorunun ardından bisiklet kadrosunun çelik olduğunu, İtalya'dan geldiğini ve ticaret için değil kendim için aldığımı söyledim. Herhangi bir sert tutum veya ters tavırla karşılaşmadım. Öyle sandığınız gibi tepenizden beyaz ışık sarkıtılıp rahatsız bir iskemlenin üzerinde karanlık bir odada sorguya çekilmiyorsunuz. Bana toplam ödemem gereken tutarın yazılı olduğu bir makbuz verdiler. Onunla başka bir bankoya gidip ödemeyi yaptım. Bankodaki kişiler oldukça sevimliydi. Onlar da sohbet olsun diye ne aldığımı, ne yapacağımı falan sordular. Türkiye'deki bisiklet kullanımı ve kültürü üzerine lafladık. Bir yandan da işlerini yaptılar. Sonra tutarı ödediğime dair bir başka belge verip gönderdiler. O belgeyle az önceki odaya geri gittim ve kutuyu alıp oradan ayrıldım. Tüm bu anlattıklarım, on dakikadan kısa süre içinde geçekleşti.

Bir süre önce arkadaşım da benim gibi sadece kadro almıştı. Onun kutusu evine teslim edilmiş, gümrük tutarı kapıda tahsil edilmişti. Oradaki yetkililere bunun neden farklılık gösterdiğini sordum. Kutuyu ilk kontrol eden memurun kararı olduğunu söylediler. O nereye yönlendirirse ona göre işlem yapılıyormuş. Kesin bir kriteri yokmuş. Komik geldi ama gülmeden oradan ayrılmayı başardım.

Merak edenler için : Yurt Dışından Bisiklet Getirmek

5 yorum:

 1. Detaylı anlatım ve bilgilendirme için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Aslinda bu tür alımlarda fazlasıyla merak edilen hususlari yine cok iyi anlatmisiniz fakat bu UKIM sadece istanbulda mi ? Başka şehirlerde yaşayanlar illa istanbula gitmek zorunda değildir umarım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Anlattıklarım İstanbul için geçerlidir. Diğer şehirlerde yaşayanlar için süreç nasıl gelişiyor bilmiyorum ne yazık ki.

   Sil
  2. Benzer bir durumu ben daha önce Çanakkale'de yaşadım, aliexpressten yüklü bir siparişim var, takip sayfasındaki notu tam hatırlamıyorum ama cep telefonuma durumu belirten bir mesaj gelmişti PTT tarafından. Çanakkale'deki Gümrük işlemlerinin yürütüldüğü binaya gitti, Gökhan'ın anlattığı sürecin benzer bir durumunu adamla biraz tartışarak yaşadım. Burdan almıyosunuz bi siz uyanıksınız böyle getirtiyosunuz gibilerinden saçma sapan laflar etti, ben de vergi tutarını tekrar sorup ödemeyi yapıp ayrıldım. Ödeme yaptığımda bana bir makbuz verdiler o makbuzla PTT'ye gidip paketimi teslim aldım

   Sil
 3. her şehirin yada her büyük şehirin diyelim kendine ait bir ptt gümmrük merkezi var.. yani paket istanbulda değil olduğun şehirde takılı kalıyor.

  YanıtlaSil