22 Haziran 2014 Pazar

Orbea Türkiye

Bisiklet kültürü, oldukça yavaş bir şekilde de olsa Türkiye'de kendini hissettirmeye başladı. Şehirlere yapılan bisiklet yolları ve bu yollarda gördüğümüz bisikletli insan sayısında artış var. Hemen hemen her gün en olmaz dediğim yerlerden geçerken bile en az bir bisikletli görmeye başladım. Kimisi marketten alınma, kimisi karne hediyesi tadında, kimisi kuş gibi hafif, kimisi pırıl pırıl alüminyum, kimisi oldukça pahalı, kimisi iyi bir bisiklete verilecek en az tutarda... Her şehrin ve ülkenin bu rengarenk güzelliklere ihtiyacı var.

Uygarlık göstergesi olan her şey gibi, bisiklet bilinci de yaygınlaşmakta güçlük çekiyor bu coğrafyada. Ancak, son yıllardaki hareketlenmeyi gören ve ülkemize giriş yapan bisiklet markaları sayesinde, insanlar daha çok bisiklet mağazası ve bisiklet görmeye başladı. Bisikletin çocukken binilip sonra bırakılan bir oyuncak değil, büyüyünce de kullanılabilecek bir araç ve keyifli bir hobi olduğunun farkına varılacaktır er ya da geç. Ülkeye giriş yapan ve bisikleti sevdirmeyi amaçlayan, mağaza personelinin de halihazırda bisiklet kullanıcısı olduğu markalar yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Bu markalardan bir tanesi de Orbea.

1840 yılında makine endüstrisine giriş yapan marka, başarılı bir geçmişin ardından 1900'lü yılların başında bisiklet sektörüne de el atmış. 1940 itibariyle ise sadece bisiklete odaklanmışlar. İspanya'nın Bask bölgesinde yer alan fabrikalarında estetiği ve performansı bir araya getiren, baktığınızda gözünüze hoş gelen ve kıvrımları bol bisikletler üretiyorlar. Geçtiğimiz yıl kapanan Euskaltel-Euskadi ismindeki profesyonel bisiklet takımının bisikletlerini üreten Orbea, bu yıl Cofidis takımı ile çalışıyor.

Kısa bir süre önce tasarımı güzel bisikletlerini sergilemek için İstanbul'daki ilk mağazasını açan marka, üretim işçiliği, kadro tasarımı ve boya kalitesi gibi konularda dikkat çekiyor. Mağazada her çeşit ve her fiyat grubuna ait bisiklet bulabilirsiniz. Özellikle Carpe modelinin alternatiflerine bir bakmanızı tavsiye ederim. Onun yanı sıra, dağ bisikletlerinde alışılmışın dışında bir tasarım merakınız var ise, markanın geniş dağ bisikleti yelpazesine de bir göz atabilirsiniz. Yol bisikletlerinde ise özellikle 2015 model olanların renkleri bir hayli güzel. Üretiminin çok büyük bir kısmını Avrupa'da gerçekleştiren Orbea markası, tüm bisiklet kadrolarında ömür boyu garanti sunuyor.

Cemil Topuzlu Caddesi üzerinde Caddebostan'a doğru ilerlerken solunuzda kalan mağazanın müdürlüğünü, bisiklet geçmişi çok eskiye dayanan ve hem profesyonel hem de teknik anlamda bilgisine rahatça güvenebileceğiniz, benim gibi bisikletin verdiği o özgürlük hissine aşık olan ve bisikletten başka bir şey düşünmeyen Aram Tabar üstlenmiş durumda. Mağazanın tam yerine buradan bakabilir ve sosyal medya hesaplarına erişebilirsiniz.

3 yorum:

  1. Carpe serisi muhteşem gözüküyor ama şehir bisikletinde 42 dişli tek yaprak aynakol zorlamaz mı?

    YanıtlaSil
  2. Ruble oranlarıyla o sorunu ortadan kaldırmayı hedeflemişler. Birden fazla sürüş yaptım, benim hoşuma gitti. Şimdiye kadar alanlar da güzel yorumlarla geri dönmüşler hep. Dişli oranı korkutsa da, deneyince bir başka geliyor :)

    YanıtlaSil
  3. Fuarda tanıştım, çok sempatik bir arkadaş.

    YanıtlaSil