8 Haziran 2014 Pazar

Bont Thor Signature Yol Bisikleti Ayakkabısı

İtalyan markalarına ait ayakkabılardan sonra farklı bir deneyim için rotayı başka bir markaya çevirdim. Bir dönem Bradley Wiggins tarafından da kullanılan ve günümüzde pek çok farklı alanda yarışan profesyonel bisiklet sporcusunun tercihi olan Bont markasının, Norveçli Thor Hushovd için ürettiği modelini bir süredir kullanıyorum. Avustralyalı firmanın bisiklet için ayakkabı üretim geçmişi çok eskiye dayanmıyor. 2007 yılı itibariyle bisiklet sporu için üretime geçen firmanın ayakkabılarını pazarlarken öne çıkardığı en önemli iki unsur, hafiflik ve esnemezlik. Piyasada çok eski olmamalarına rağmen, ayakkabıları oldukça geniş bir hobi kullanıcısı kitlesinin dolabında yer alıyor.

Thor Signature modeli ayakkabıyı kutusundan çıkarıp elime aldığımda ilk dikkatimi çeken özelliği, oldukça hafif oluşuydu. Dayanıklı olması ve uzun süre aynı şekli koruması için mikro fiber kullanılan dış yüzeyinin parlaklığı, ayakkabıya oldukça şık bir hava katmış. Tabanı tamamen karbon olan ayakkabının iki adet Velcro, bir adet de tokalı kilitleme mekanizması bulunuyor. Velcro şeritlerinin ayakkabıda sabit duran kısımları biraz uzun tutulmuş. Bu sayede, ayağınızda daha sıkı durması hedeflenmiş. Ayakkabının tokası, Sidi Ergo 3 modelindeki tokanın kalitesinden daha iyi diyebilirim. Daha hatasız ve güven veren bir işleyişi var. Belli bir pahanın üzerindeki tüm Bont modellerinde olan ve ayakkabının ön bölümünde bulunan birleştirici kısım, esnemezliğe oldukça büyük bir katkı sağlıyor. Hem burun, hem de topuk kısmı oldukça sert olan bu ayakkabı sayesinde, harcadığınız gücün hepsini pedala aktardığınızdan emin olabilirsiniz. Ayakkabıda yeterli havalandırma sağlanmış. Uzun sürüşlerden sonra ayağınızdan çıkardığınızda, sizi öyle çok da rahatsız eden bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Ayakkabının tabanında yer alan ve ayakkabının tabanının zemin ile direkt temasını engelleyen burun ile topuk kısmında bulunan destekler, Sidi markasının ayakkabılarında kullandığı gibi çabuk yıpranacak cinsten değil. Hem kaymıyor, hem de kolay kolay aşınmıyor.

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda yer alan Belkin takımındaki görevim esnasında, kendisi de bir Bont kullanıcısı olan Theo Bos ile bir süre yol bisikleti ayakkabıları üzerine sohbet ettim. Hem Bont, hem de kullandığı diğer markalar hakkında fikirlerini aldım. Etrafta takım arkadaşları da vardı ve bu sayede farklı fikirleri dinleme fırsatım oldu. Kendi kullanım tecrübem ve onlarla olan sohbetim sonrası vardığım sonuç şu ki, İtalyan markalarına ait yol bisikleti ayakkabıları konfor için esnemezlikten ödün verebiliyor. Yani, çok uzun süreler ayağınız ayakkabının içinde kalacaksa, sadece sürüş değil ara sıra yürümeniz de gerekecekse ve siz bir hobi kullanıcısı iseniz, benim tavsiyem Sidi, Gaerne, Northwave gibi markalara ayakkabıları almanız yönünde olur. Hem Sidi, hem de Bont kullanmış biri olarak, Sidi'nin çok daha rahat olduğunu ama Bont'un da çok daha esnemez ve ayağınızla yekpare bir biçimde hareket eden bir yapıda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ben öyle uzun sürüşler yapmıyorum, pedala da iyi basarım ve aktardığım gücün hepsini bisiklette isterim diyorsanız da, tercihiniz kesinlikle Bont olmalı. Konforsuz diyorum diye, ayakkabının içi öyle işkence aletiymiş gibi bir düşünceye kapılmayın elbette. Kıyasladığım diğer modellere göre konforsuz diyorum. Yoksa kendi içinde rahat, şık tasarımı olan ve güven veren bir ayakkabı. Ancak, muadillerine kıyasla sert ve ayağı taraklı kullanıcılar için zaman zaman rahatsız olabiliyor. Yarım numara sapma olur veya ayakkabının herhangi bir yeri rahatsız ederse, ayakkabıya fırınlama işlemi uygulayabilirsiniz. Bununla ilgili olarak Bont firmasının kendi hazırladığı videoyu yazının sonuna ekledim.

Ayakkabı numaraları, markadan markaya değişiklik gösterebiliyor. Doğru tercih yapmanız için Bont markası, kendi ayakkabılarına yönelik böyle güzel bir tablo hazırlamış. Faydalanmanız sizin avantajınıza olur. İnternet sitelerinden sipariş vermek içinse bu adresi kullanabilirsiniz. Siparişin ardından müşteri hizmetleri ile yazışarak, düşük tutarlı fatura kestirmelerini sağlayabilirsiniz. Ben bu şekilde yaparak ayakkabıya gümrük ödemeden sahip olmuştum. Bunu her marka yapmıyor elbette ama yine de bir nabız yoklayabilirsiniz aldığınız yere sorup.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder