24 Nisan 2014 Perşembe

TUR Kapıda!

Bu yıl ellincisi düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 27 Nisan itibariyle Alanya'da başlayacak. Tura katılacağı geçtiğimiz hafta belli olan bisikletin Cristiano Ronaldo'su Mark Cavendish ve beraberinde getirdiği treni sayesinde, bu yılki organizasyona olan ilgi biraz daha artacaktır sanırım. Alanya'dan başlayıp, İstanbul'da bitecek olan bir dizi yarıştan oluşan bu turda görev alacak olmak, şu aralar benim için eşsiz bir heyecan kaynağı olmuş durumda.

Geçen sene İstanbul etabındaki boğaz geçişinin ardından amatör bisikletçilerin de boğazdan geçmesine izin verilen organizasyonda pedal çevirmiş, akabinde Caddebostan'a gitmiş ve yarışın finalini seyretmiştim. O güne ait anılarımı, kişisel blogumda yazdığım bir yazıda anlatmıştım. Şimdi ise, işin başka bir boyutundayım. Organizasyonun bizzat içinde yer alacağım. Görev yerim takım ekibi, görevim ise takım rehberliği olarak geçiyor. Her takım rehberi, bir takıma atanıyor ve o takımla tur boyunca aynı otelde konaklıyor. Benimki, Hollandalı Belkin Pro Cycling takımı olarak belirlenmiş. Profesyonel İtalyan Bianchi yol bisikletlerine oldukça yakın olacağım bir tur beni bekliyor. Takımın sporcuları ve menajerleriyle Twitter üzerinden az biraz tanışmaya ve iletişim kurmaya çalıştım. Umarım tüm organizasyon boyunca hiçbir aksaklık yaşamadan görevlerimi yerine getirebilirim. Organizasyon komitesi tarafından takım rehberlerine atılan toplu e-mailde, hemen hemen herkesin birbirini zaten tanıdığından ve yapılacak işlere aşina olunduğundan söz edilmiş. Bense, minik insanlar ülkesine düşmüş Gulliver misali merak içindeyim. 

Takım rehberi ne iş yapar? Sen orada ne yapacaksın? gibi sorular aklınıza geliyorsa, 12 adet detaylı madde halinde sıralanmış görevlerimden bazılarını sizinle paylaşayım :

* Takım Rehberi, ortalama 8 sporcu ve 8 kişilik teknik ekipten oluşan bir bisiklet takımının sorumlusudur.

* Rehberliğini yaptığı takımın, tur organizatörleri, şoförler, oteller ve halk ile olan iletişimini sağlamakla yükümlüdür.

* Tur organizatörlerinin takımlara yönelik talimatlarını, kendi takımlarının menajerine zamanında, tam ve doğru olarak iletmekle yükümlüdür.

* Tur esnasında rehberlik ettiği takımın karşılaşabileceği sorunları ve malzeme ihtiyaçlarının imkanlar dahilinde karşılanmasına yardımcı olmalıdır.

Bir anlamda, organizasyon ile takım arasındaki köprülerden biri olarak görev yapacağım. Gün be gün yaşadıklarımı bir yazı dizisi şeklinde bu blogda paylaşacağım. Yarın sabah saat 09:30 uçağı ile Antalya'ya uçuyorum. Gerekli hazırlıkların yapılması, bilgilendirme ve kaynaşma toplantılarından sonra herkes görevlerine dağılacaktır sanırım. Bisikletler ve takım formaları haricinde hemen hemen her şeye ve herkese yabancı olduğum bir yere gidiyorum. Heyecan, merak, endişe ve sevinç bir arada...

Giderken yanıma Mark Cavendish ile bizzat tanışabilme ihtimalimi de hesaba katarak, onun yazdığı kitapları da alacağım. Belki imzalatmayı beceririm. Hatta, aynısını Twitter hesap ismi Bisiklet Sporu olan, bisiklet dünyasına ait bilgisi dipsiz kuyudan hallice durumdaki Buyruk da yapacak. Kendisi ile turun basına tanıtımının yapıldığı gün Çırağan Sarayı'nda bizzat tanışmıştım. Oldukça keyifli ve hoşsohbet biri. Basın ekibinde yer alacakmış. Onunla da bir araya gelmek oldukça eğlenceli olacağa benziyor.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na ait oldukça detaylı bilgilerin yer aldığı PDF formatındaki yarış kitabını buradan edinebilirsiniz.

Turun forma, tayt ve tişörtlerini internet üzerinden satın almak isterseniz, bu adrese gitmeniz yeterli.

Yarışların yayın saatlerini aşağıda bulabilirsiniz. Aranızda ilk defa yarış izleyecek birileri varsa, izlemeden önce şunu okuyabilirler. Faydası olacaktır.

Bavulumu hazırlamak için huzurunuzdan ayrılıyorum. Tur esnasında mümkün olduğunca fotoğraf paylaşmaya çalışacağım. Yazı dizisinin diğer cümlelerinde görüşmek üzere...

TRT Yayın Saatleri

Eurosport Yayın Saatleri


Pardus
4 yorum:

 1. Gökhan bey tour of turkey store sayfası açılmıyor bu hata acaba sadece bende mi var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi denedim. Bende çalışıyor. Farklı bir tarayıcıda deneyin isterseniz.

   Sil
 2. Başarılar, keyifli turlar ;)

  YanıtlaSil
 3. son dört beş senedir turu yakından takip ediyor, ekipleri dikkatle izliyorum, herkes birbirini uzun zamandır tanıyor gibi ekip havası var,size de görevinizde başarılı, zevkli, hikayesi bol bir tur diliyorum, kolay gelsin

  YanıtlaSil