20 Nisan 2014 Pazar

Specialized Comp Dağ Bisikleti Ayakkabısı

İlk defa kilitli pedal kullanmaya başladığımda edindiğim ilk ayakkabı olan Specialized Comp MTB modeli, hemen hemen tüm MTB ayakkabıları gibi bisikletten indiğinizde yürürken size minimum sorun çıkartacak cinsten bir ayakkabı. Yol bisikleti ayakkabılarının aksine, oldukça güven veren bir taban yapısı var. Özellikle şehir içinde, trafiğin arasında ve yayaların bol olduğu yerlerde bisiklete binen kişiler için, MTB pedalı ve MTB ayakkabısı oldukça mantıklı bir seçimdir.

Beyaz ve siyah renkte satılan ayakkabının tabanı karbon olmamasına rağmen esnemezliği iyi düzeyde. Bu da onu performans için de tercih edilebilir bir hale getiriyor. Velcro ve tokalı sistemi sayesinde ayağınızda iyice sıkı şekilde oturuyor. Specialized'ın eski ayakkabılarının aksine, tokası öyle çabuk bozulan cinsten değil. Ayakkabı kendiliğinden mevcut olan taban destekli tabanlığı ile geliyor. Bu durum, hem diz hem de ayak sağlığınız için önemli bir detay. Comp modelinin üst dış yüzeyi de kaliteli malzemeden yapılmış. Kendinizi zorladığınız yokuşlarda veya hızlanmaya kalktığınızda öyle çok fazla esneyen bir dış yüzeye sahip değil. Eğer kendinize uygun numarayı aldıysanız ve tokasını doğru ayarladıysanız, ayakkabı ayağınızla uyumlu bir şekilde enerjiyi pedala aktarıyor. Topuk kısmı da oldukça sert ve sağlam. Dolayısıyla, ayakkabıların en kolay esnediği topuk kısmından da çok fazla enerji  kaybınız olmuyor. Yalnız ayakkabıyı soğuk havalarda kullanacaksanız, iyisinden bir ayakkabı kılıfı almanız şart. Soğuğu anında geçirdiği için ayaklarınız çok çabuk üşüyor ve parmak uçlarınız uyuşuyor. Benim tavsiyem, sadece  rüzgarı geçirmeyen bir kılıf değil, hem rüzgar hem de yağmur geçirmeyen daha kaliteli malzemeden üretilmiş bir kılıf almanız yönünde olur.

Hem şehir bisikletinde, hem de bir süre MTB pedalı ile kullandığım yol bisikletinde kullandığım bu ayakkabılardan çok memnun kalmıştım. Biraz para harcayıp uzun süre kullanılacak bir ayakkabı almak istiyorsanız, bu modeli tercih edebilirsiniz. Bir ara çamaşır makinesine atmıştım. Herhangi bir yeri açılmadı. Ancak, sadece bir defa attığım için çamaşır makinesinde defalarca yıkamaya uygun olup olmadığına dair net bir görüş bildiremem. Çok pislenir ve canınıza tak ederse, bir kere atıverirsiniz. Ya da kirlenmesin diyorsanız, yaz aylarında ince, kış aylarında kalın bir ayakkabı kılıfıyla kullanırsınız. Beyaz ayakkabıya sahip olmak kolay ama onu beyaz tutmak zor. Bu ayakkabıyı ve 2014 modelini, Türkiye'de Aktif Pedal mağazalarında bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder