18 Nisan 2014 Cuma

Shimano Tiagra Vites Grubu

Shimano'nun Tiagra grubu, Claris ve Sora'dan sonra, 105 serisinden önce gelmektedir. Mağazalarda Tiagra set ile satılan bisikletlerin ortak özelliği, kaliteli alüminyum kadrolu bisikletler olmalarıdır. Yol bisikletlerinin giriş ve ortanın bir tık altı diye adlandırabileceğimiz seviyelerinde sıkça tercih edilen bir grup settir. Ben bu seti kullanmaya, 9'lu Sora'yı satıp 10'lu bir sisteme geçmeye karar verdiğimde başladım.

Şahsi fikrimi soracak olursanız, Tiagra da tıpkı Sora ve 2300 veya artık Claris gibi safkan bir yol grup seti değildir. Yol bisikletleri için satılan grup setleri arasında yer alırlar ama biraz ağırdırlar. Tiagra setler, tek renk olarak satılmaktadır. Sadece gümüş renk seçeneği ile satılan Tiagra, vites fren kollarında esneklik sağlamış ve sadece yol bisikleti için değil, şehir bisikleti için de vites değiştiricilere sahip şekilde piyasaya sunulmuş. Yani, fitness amaçlı kullandığınız ve vites grubunu 10'lu yapmak istediğiniz bir şehir bisikletiniz varsa, vites grubunu Tiagra yapabilirsiniz. Sağlam ve dayanıklı bir settir. Dilerseniz üçlü aynakol takıp tur bisikletinizde de kullanabilirsiniz. Sizi yarı yolda bırakmaz. Hem yol gidonu hem de düz gidon tercihlerine uyum sağlayabilen yapısı sayesinde, size çok amaçlı bisiklet kullanımı için olanak tanır. Eğer profesyonel olarak yarışmıyor ya da kendinizi performans anlamında çok zorlamıyorsanız, Tiagra set oldukça idealdir. Çok yönlü olması onu kullanışlı yapıyor. Dayanıklı olması ise güven veriyor.

Örneğin; karbon maşalı ancak alüminyum kadrolu olan Specialized Allez Elite modeli, yol bisikletinde ortanın altı seviye olarak geçer diyebilirim. Bu bisiklet, Tiagra set ile satışa sunulmuş. Ancak, eğer yol bisikletine yeni başlayacaksanız ve sonradan daha iyi bir bisiklete geçmeyi planlıyorsanız, aynı kadro geometrisine sahip olan veya farklı markanın muadili model olan ama Sora setli bir bisiklet almanız daha mantıklı. Henüz vites grupları arasındaki farklı hissedemeyecek düzeyde olduğunuzdan, gereksiz bir harcama yapmayın. Sora setli daha ucuz bisikleti alın derim ben. Sürüş kalitesini etkileyen başlıca faktörler, kadronun yapısı ve jant setleridir. Vites grupları sonra gelir.

Tiagra'nın vites geçişleri seridir. Bakımını düzenli yapar ve kaliteli yağ kullanırsanız, rubleden gelen sesi de çok duymazsınız ve vites değişimleri sorunsuz olur. Öyle sizi rahatsız edecek seviyede bir gürültüsü olmaz. Fren performansı da fena değildir ancak pabuçlarının biraz erken eridiğini söylememde fayda var. Ben, bu seti Erdoğanlar Bisiklet'ten 2 x 10 şeklinde yol bisikletim için almıştım. Nakit ödemede güzel bir indirim de yapmışlardı. Piyasadaki hemen hemen her bisikletçide bu setin parçalarını bulabilirsiniz. Shimano olduğu için yedek parça bulma sıkıntısı hiç yok. Seti satın alırken, kullanacağınız aynakol ve ruble ölçüsüne göre değişen arka aktarıcı bacak uzunluğu olduğunu unutmayın. Siparişi verirken bu konuya dikkat edin. Onlar zaten biliyorlardır. Siz sadece hatırlatın. Onlar verdiğiniz ölçülere göre kısa bacak veya uzun bacak arka aktarıcı verirler. 1000 lira sınırının altında ve kaliteli bir grup set arıyorsanız, hem şehir hem de yol bisikletinde kullanıma uygun olan Tiagra, iyi bir tercih olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder