11 Nisan 2014 Cuma

Akbank Reklam Çekimi Günü

Hareketi bol bir Nisan ve Mayıs geçireceğim iyiden iyiye belli olmuştu artık. Geçen ayın sonundan beri bir hareketlilik söz konusuydu. Önce 50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun basın toplantısı, ardından organizasyondaki görevimin belli olması, akabinde kalacağım otellerin açıklanması  ve buna istinaden derhal aldığım uçak bileti derken heyecan giderek artıyordu. Şimdilerde beklemeye koyulmuş vaziyetteyim. En büyük derdim, valizime hangi kıyafetleri koyacağıma karar verememiş olmak. Nisan sonu ve Mayıs başı, bisiklet turu ile meşgul olacağım. Mayıs ortasında ise hayatımda bir türlü gitmeye fırsat bulamadığım İzmir'e, yol bisikletleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirmek için yol alıyor olacağım. Denge Tekeri İzmir'de! Bisikletle gitmeyi düşünüyorum, ancak henüz planlamasını gerçekleştirmedim. Bu konuyu farklı bir yazıda anlatacağım.

Mart ayının sonunu getirdik, Nisan'da neler olacak bakalım diyordum ki, Akbank'ın bir oluşumu için sağlıklı yaşam teması etrafında dönen bir dizi reklam filmleri çekileceğini öğrendim. Kürek ve koşu kısmını tamamlamışlardı. Bisiklet ile ilgili filmde de ben görev alacaktım. Birlikte tur yaptığım ve beni önce yol bisikleti, sonra da Pinarello markası ile ilk tanıştıran kişi olan sevgili dostum Burak'ı aradım derhal. Hem bisiklete bineceğiz hem de reklam filminde oynayacağız dedim. Kabul etti. Çekim günü geldi çattı ve geçtiğimiz Çarşamba çekim için buluştuk. Çekim öncesi rutin konuşmalarda, çekim için ne gibi şeyler yapmamız gerektiğine dair kısa tavsiyeler aldık. Ardından güzel bir sohbet ortamı oluştu. Çekimi yapacak arkadaşlardan birinin sayesinde, bir Vespa edinmeye karar verdim. Onunkinin güzelliğinin yanı sıra, cesaretlendirici ve kullanım kolaylığına yönelik söylemleri de bunda etkili oldu elbette. Zaten aklımda olan bu fikir, yeteri kadar olgunlaşmış durumda artık. Neticede bir İtalyan'dan söz ediyorum. Almamak için ne kadar direnebilirim ki?

Caddebostan'dan Bostancı'ya kadar olan hatta, hem bisiklet yolundan hem de sahil yolundan faydalanarak bir dizi çekim gerçekleştirdik. Bisiklet yolunda kumaş pantolon ve gömlekle bisiklet binen güvenlik görevlileri, oldukça katı bir tutum sergilediler nedense. Çekim yaptığımızı ve yüksek hızda olmayacağımızı söylememize rağmen, Vespa'yı yoldan çekmemizi istediler. Bu bize mani olmadı elbette. İnsan trafiğinin az olduğu yerlerde, bisiklet yolundaki çekimleri gerçekleştirdik. Toplamda 19 kilometre süren çekim sürüşlerini Strava'ya kaydettim. O gün hava oldukça güzeldi. Öyle ki, özellikle bacaklarımda, sezonun ilk bisikletçi yanıkları oluştu bile! Bu sezon, kısa taytı ilk defa giydim. Bacaklarım çok üşümese de, kısa kollu forma yüzünden sürüş esnasında kollarım üşüyünce, kol ısıtıcıları hemen giydim. Hem GoPro hem de profesyonel kamerayla çekimler yapıldı. Vespa'dan çekimler, takip sahneleri, sabit kadrajlı çekimler, bisikletlerin çeşitli yerlerinde takılan GoPro kameralar ile yakın detay çekimleri ve sürüş çekimleri derken yaklaşık üç saat sonunda çekimler sonlandı. Tekrar tekrar alınan bazı sahneler oldu. Aynı sahnenin farklı planlardan da alınması gerekti kimi zaman.

Çekim ekibi oldukça esprili, kibar ve anlayışlı iki kişiden oluşuyordu. Kişilerle aynı frekansta olunca, zamanın nasıl geçtiğini veya yapılan işin zor mu kolay mı olduğunu anlamıyorsunuz bile. Eğlenerek, gülerek bir şekilde zaman geçirmiş oluyorsunuz. Çekilen görüntülerin ham hallerini de benimle paylaşacaklarını söyledikleri için, taşınabilir bellek getirmiştim yanımda. Onu verdim ve şu an heyecanla geri gelmesini bekliyorum. Onca çekimin sonuçları nasıl oldu acaba diye meraktan ölüyorum desem yeridir. Çok fazla olmasa da, o güne ait fotoğrafları albümde görebilirsiniz. Reklam filminin yayınlanacağı tarih belli olduğunda veya yayınlandığı link aktif olduğunda buradan paylaşacağım.

Reklamın Görüntüleri


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder