18 Mart 2014 Salı

Lizard Skins Gidon Bandı

Lizard kelimesinin anlamını bir yerlerden hatırlıyordum ben ya! diye söylene söylene sözlüğe girip baktım. Sonrasında taşlar hemen yerine oturdu. Küçüklüğünüz benim gibi sayısız yaramazlıkla geçtiyse ve korkusuzca ne var ne yok elinize alıp bakan çocuklardandıysanız, o varlığıyla yokluğu arasında çok kısa zaman geçen kertenkeleleri bile en az bir kere yakalamayı başarmışsınızdır. Hissini hatırlıyor musunuz? Derisinin nasıl bir şey olduğunu hatırlıyor musunuz? Hatırlamıyorsanız, bu gidon bandı size hatırlatacaktır.

Lizard Skins markası, elcik ve gidon bantlarında üst düzey kalitede malzeme kullanımı ile üretim yapan bir firmadır. Sadece yirmi yıllık geçmişleri olmasına rağmen, tüm bisiklet disiplinlerine yönelik ürünlerini bulmam mümkün. Sadece elcik ve gidon sargısı değil, boy boy kadro koruyucu malzemeler, eldivenler, ayakkabı kılıfları vb. şeyler de üretiyorlar. Daha önce farklı kişilerde görüp hissiyatına hayran kaldığım gidon sargılarından ben de sipariş ettim ve bir süredir onları kullanıyorum.

Lizard Skins markasına ait gidon bantlarının üç farklı modeli var. Bunlar, ölçülerine göre ayrılmış durumdalar. 1.8 mm, 2.5 mm ve 3.2 mm olarak üç farklı ölçüde tek renk olarak satılıyorlar. Dilerseniz, 2.5 mm ölçüsünde iki farklı renkten oluşanını bulmak da mümkün. Bu ölçüler, bandın kalınlığını anlatıyor. Sayı büyüdükçe, konfor artıyor. Ben, 2.5 mm ve pembe renk olanını tercih ettim. Kutusunun içinden iki adet tıpası, sargılar, çapraz atılan kısa parçalar ve bitiriş bantları çıkıyor. Bitiriş bantlarının gidondan zamanla kalktığına dair şikayetler okudum. Konuyu biraz araştırdım. Bu bantlar, diğer gidon sargılarının yanında verilenler gibi değil. Yapışkanı ve materyali biraz daha farklı ve yarı gidona yarı sargıya şeklinde değil, tamamen sargıya yapışacak şekilde yapıştırmanız gerekiyor. Gidon sargısının dış yüzeyi ile bitiriş bantlarının iç yüzeyi birbirini tamamlıyor. Yani, o bantlar gidon sargısının bir parçası aslında. İlla gidona da bir kısmını taşırmak istiyorsanız, daha fazla olan kısımı gidon sargısına denk getirmeye çalışın. Ben bu yöntemle kullanıyorum ve şu ana kadar herhangi bir açılma, kalkma vb. yaşamadım. Sargıların verdiği his muazzam. Asla kaymıyor, sıkı sıkı kavramanıza olanak veriyor ve yumuşacık bir konfor sunuyor. Zaten dokunduğunuz ilk anda etkileniyorsunuz. Hani böyle gözleriniz kapalı dokunsanız, ilk başta bir gidon sargısına dokunduğunuzu anlamazsanız bile. Titreşim emici özelliği olduğunu çok net bir şekilde söyleyebilirim çünkü hem karbon, hem de alüminyum gidonda kullandım. İkisinde de performansı harikaydı. Klasik bez sargılara, kadife sargılara veya kalitesiz ama mantar dolgulu diye sunulan sargılara defalarca para vermek yerine, buna bir kere para vermeniz daha mantıklı. Ancak, kaliteli ve yumuşak hissi olan mantar dolgulu bir bant arıyorsanız, daha önce incelediğim S-Wrap model bandı da tercih edebilirsiniz. Lizard Skins sargıları, Merlin Cycles sitesinden sipariş vererek almıştım ama sonra öğrendim ki, üç beş rengi Cadde Bisiklet'te de satılıyor. Aralarında öyle önemli bir fiyat farkı yok. 

1 yorum:

  1. S-wrap benim bisikletimin üstünde gelen gidon bandı, mantar özellikli dokunuş hissiyatı çok iyi. Fakat gidon sargıların da bir kaç farklı tür var mesela parlak ,deri görünümlü gibi bunlarla ilgili bilginiz var mıdır Gökhan bey ? Bu tipler ne ve hangi amaç içindir bilginiz var mıdır ? teşekkürler..

    YanıtlaSil