17 Mart 2014 Pazartesi

Çocuğa Bisiklet Sürmek Nasıl Öğretilir?

Bisikleti seven, bisikletle büyüyen bir nesil için bisikleti ve bisiklet kültürünü çocuk yaşta aşılamak gerekli. Çocuklara bisiklet sürmeyi öğretmek için en uygun zaman, genellikle dört ile altı yaş arasıdır. Yine de bildiğimiz geleneksel tarzda bisikletlerden birine sahip olmadan önce onlara pedal çevirmeyi üç tekerlekli bisiklette daha küçük yaşlarda öğretmekle işe başlamanızda sakınca yok. Piyasada bu tip pek çok bisiklet bulabilirsiniz. Çocuğunuz bisiklete geçtiğinde, çocuk bisikletlerinin genel itibariyle tekerlek çapına göre ölçülendirildiğini ve 12,16,18,20 ve 24 inç olduğunu biliyor olun.

Bisiklet, çocuklar için oldukça uygun bir egzersiz tipidir. Büyümekte olan kemiklerine çok fazla baskı yapmadan kalp ve damar sistemlerini geliştirir. Ancak ilgilerini çekmek bazen zor olabilir. Hele bilgisayar, cep telefonu ve televizyon üçgeninde gidip gelen yeni nesil söz konusu olunca, bisiklet ve dışarıdaki hayat oldukça yabancı gelebiliyor onlara. Çocuğunuzun bisiklet sporunu denemesini önemseyin. Heveslendirip özendirmeye çalışın. Çocuklara sürekli öğüt vermek yerine, ona söylediğinizi kendiniz yapıyor olmanız onun için her zaman daha önemlidir. Sizden görerek örnek alacaklardır. Tüm dünyada okullar, bisiklete binmenin çocuğun hayal gücünü geleneksel okul sporlarından daha fazla çalıştırdığını keşfettiler.

Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek
Çocuğunuz bisiklet sürmeyi öğrenmek için uygun döneme geldiğinde çok fazla yaya trafiği olmayan saatlerde bir parkta pratik yapmaya başlayın. Boş ve düz bir yol seçin. Bisikletin pedallarını yerinden çıkarın. Çocuğunuzun ayaklarının ön kısmının yere değdiğinden emin olun. Kendini dengede tutabilsin. Kendini yüksekte hissediyorsa, güvende hissedene kadar selesini alçaltın. Bisikletin herhangi bir hareketinden önce, ona frenleri nasıl kullanacağını mutlaka öğretin. Akabinde, ona bisikleti ayaklarını kullanarak kaydırmasını söyleyin. Bu şekilde hareket etmeye başladığında, bir sonraki adıma geçmeden buna alışması için ona zaman tanıyın. Acele etmeyin ve sakın kızmayın. Çocuğunuzun, bunu önce düz yolda denemesini sağlayın. Kendine güven kazandıktan sonra, hafif eğimli bir yere gidin. Eğim, daha uzun aralıklarla yerden destek almasını sağlayacaktır. Böylece dengede durma hissinin nasıl bir şey olduğunu tecrübe edecek ve daha uzun mesafe boyunca kayacaktır. Kaydığı mesafeler uzadıkça, denge sağlamayı öğrenmeye başlamış olacaktır. Artık pedalları takabilirsiniz. Eğer daha önce pedal basma prensiplerini öğrenmiş ise -üç tekerlekli veya denge tekerli bisiklet ile- ilk seferinde çekinerek de olsa, hem pedal çevirmeyi hem de denge sağlamayı bir arada deneyecektir. Frenlerini nasıl kullanacağını sık sık hatırlatın. Çok uzaklaşmayın ki, varlığınız ve ikazlarınız ona güven versin. Hız hoşuna gidecektir ama ona hızlı olacağı günlere çok yakın olduğunu hatırlatıp öncelikle nasıl durulması gerektiğini iyice öğretmeye bakın.

Üç tekerlekli için büyük ancak kendi iki tekerlekli bisikletleri için küçük olan çocuklar, pedal basmayı denge tekerlekleriyle öğrenebilirler. Pedalları çevirmeye ve dengede durmaya başlar başlamaz denge tekerleklerini çıkartın. Emin olamıyorsanız, açılarını değiştirin. Ön ve arka tekerden biraz daha yüksekte dursunlar. Böylece, yana doğru devrilme ve denge kaybı eğilimi gösterdiği an devreye girmiş olurlar. Sürekli olarak ön ve arka teker ile aynı hizada olurlarsa, dengede durmayı asla öğrenemez. Bisikletini sadece bu denge tekerleklerine yaslayarak sürer.

Çocuğunuzun kask taktığından emin olun. İstemiyorsa, üzerinde hoşuna gidecek figürler olan veya rengini kendi seçtiği bir kask alarak onun gönlünü yapmayı deneyin. Parmaksız veya parmaklı mini eldivenlerden bulup alın. Bisiklete binerken özel bir şeyler yaptığında ona karşı ilgisi artacaktır. Yarışlarda kask ve eldiven takan sporcuları gösterin. Sürüş esnasında güvenli bir şekilde hızlanıp yavaşlayabildiğinden, etrafı gözlemleyebildiğinden ve tehlikeleri algılayabildiğinden emin olun. Hiç yalpalamaması ve frenlerine hakim olması önemlidir. Yaptığı işe konsantre olması gerektiğini ama aynı zamanda yaptığı şeyin eğlenceli bir şey olduğunu sık sık hatırlatın. Deneme sürüşleri yaparken canı istemediğinde onu zorlamayın. Gerekirse sık sık mola verin. Üzerine gittiğinizde ters etki yapabilir.1 yorum: