29 Mart 2014 Cumartesi

Campagnolo Chorus Vites Grubu

Daha önce yazdığım ürün incelemelerine baktığınızda, Campagnolo firmasına olan bağlılığımı hemen fark edebilirsiniz. Henüz incelemesini yazmadıklarımla beraber, bugüne kadar toplamda beş farklı vites grubu ve beş farklı jant setini kullandığım bu markaya ait tecrübe ettiğim ilk vites grubu Chorus idi. 2013 üretimi olan ve aldıktan çok kısa bir süre sonra arka aktarıcısını komik bir kazada kırıp yenisini almak zorunda kaldığım karbon set ile ilgili bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle belirtmeliyim ki, Chorus, Record ve Super Record setlerinin vites mekanizmalarında kullanılan teknoloji tamamen aynı. Üçünde de Ultra Shift ve Ergo Power kullanılıyor. Yani, eğer bütçeniz Chorus almaya yetiyorsa, Record veya Super Record alamadınız diye üzülmenize çok da gerek yok. Peki; neden fiyat farkı var? Birinci sebep, karbon malzeme kullanımının artması ve buna bağlı olarak ufak bir hafiflik farkı oluşması. Record ve Super Record sette daha fazla karbon parça var. Yazının sonunda tüm setlerin ağırlık bilgilerini paylaştım. İkinci sebep, arka aktarıcı makaralarında fark olması. Super Record setin makarasında seramik bilyeler kullanılmış. Benim bildiğim üçüncü ve son sebep ise aynakoldan kaynaklanıyor. Record aynakolda USB teknolojisi, Super Record aynakolda ise hem USB hem de CULT teknolojisi mevcut. Yani, bu aynakolların göbeğindeki sürtünme dirençleri daha düşük. Ancak, aynakollarındaki temel teknoloji aynıdır. Hepsinde Ultra Torque kullanılıyor. Bunlar için daha fazla ödemeye değer mi? Orası size kalmış. Hobi kullanıcıysanız, bence hiç gerek yok. 11'li vites grubu sistemlerine ait parçalar birbiri ile uyumlu çalıştığından, dilerseniz parça parça toplayarak da bir Campagnolo set edinebilirsiniz. Örneğin; vites kollarını Chorus seçerek biraz ekonomi yapabilir ve oraya harcanacak parayı Record veya Super Record aynakola harcayabilirsiniz. Eğer ağırlık takıntınız yok ise, rubleyi de Chorus seçerek ekonomi yapabilirsiniz.


Chorus seti kullanırken canımı sıkan tek nokta, fren performansı olmuştu. Centaur, Record ve Super Record setine ait frenlerden daha memnun kalmıştım diyebilirim. Nedense Chorus sete ait frenler bana bir türlü güven vermemişti. Benim yerime test etmek için bisikletime binenler her ne kadar bir sorun olmadığını savunsa da, ben o fren setlerinin bana verdiği hissi bir türlü sevemedim. Belki de pabuçları kötüydü bilemiyorum. Campagnolo, fren pabucu konusunda bir Swissstop değil elbette. Bunun haricinde, Chorus set ile ilgili hiçbir şikayetim yok. Vites geçişleri mükemmel, kaliteli zincir yağı ile kullanıldığı müddetçe oldukça sessiz çalışan ve öyle sık sık bakım gerektirmeyen bir setti. Ultra Shift sayesinde üç yukarı ve beş aşağı olmak üzere hızlı vites geçişleri sağlıyordu ve bu mekanizma, bin kilometreden fazla sürelik kullanımım esnasındaki gaddar denemelerime rağmen bir kere bile sorun yaratmadı. Profesyonel sporcuların antrenman bisikletlerinin vites grubu olan Chorus, kıyaslama yaptığınızda genel kanıya göre Ultegra setten bir tık üstte yer almaktadır.

Oldukça temiz kullanılmış bir şekilde satılığa çıkardığım seti, çok kısa bir süre içinde satmıştım. Üstelik, aldığım fiyata yakın bir tutara satmıştım. Her yazımda söylediğim üzere, Campagnolo ürünleri yıllarca tıkır tıkır çalıştığından, yeterince temiz baktığınız takdirde satarken istediğiniz fiyata satabilme lüksünüz her zaman vardır. Şu aralar, yüksek kur fiyatları yüzünden değerlerinin çok üzerinde satılıyorlar. İkinci el piyasasını araştırmanızda veya yurt dışından biri gelecekse, ona aldırmanızda fayda var. En azından, gümrük ve kargo ödemekten yırtarsınız. Bütçenizde sıkıntı yoksa ve Türkiye'den satın almak isterseniz, Campagnolo ürünlerini Pedal Bisiklet ve Aktif Pedal mağazalarında bulabilirsiniz.

Campagnolo Vites Gruplarının Ağırlıkları


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder