11 Şubat 2014 Salı

Look Keo Classic Yol Bisikleti Pedalı

Geleneksel tip yol bisikleti pedalları arasında en çok tercih edilen markalardan biri olan Fransız Look, Keo modelinin pek çok versiyonunu çıkardı. Bütçenize göre, giriş seviyesi olan modelini veya karbon en üst modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Türkiye'deki bisiklet mağazalarında, bu markaya ait hem pedalı hem de yedek parçalarını bulmanız çok kolay. Hemen hemen hepsi satıyor.

Türkiye'de Shimano ile birlikte en çok satılan pedal markalarından olan Look'un, ucuz modellerinden biri olan Keo Classic modelini kullanıyorum. İki yol bisikletimde de bu pedallar takılı ve üç yol bisikleti ayakkabıma da ona ait olan kalleri taktım. Dolayısıyla, biraz mecburen de olsa şimdilik pedal konusunda bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum. Ancak, bu pedallardan öyle çok memnun olduğumu söyleyemem. Deneme amaçlı kullandığım Speedplay gibi başka pedal tiplerinde daha iyi güç aktarımı olduğunu söyleyebilirim. Belki de, fiyatı ucuz olduğu için performansı da ona göre oluyordur. Look'un diğer modellerini kullanmadığım için çok net bir şey diyemem bu konuda.

Keo Classic, yeni başlayanlar için çok da fena bir model değil aslında. Yani, fiyat performans olarak sınıfta kalmıyor. Benim bu pedalda sevmediğim durum, yaylarından zaman zaman ses geliyor olması. Yüklendiğinizde fazla esniyor. Elinizle o mekanizmayı esnetmeye kalktığınızda çıkan gırç gırç sesi beni oldukça rahatsız ediyor. Ayrıca, pedalın rulmanlarında da problemler olabiliyor. Çabuk eskiyormuş gibi geldi bana. Bunlar elbette oldukça öznel yorumlar. Yani, bunların hiçbirine kafayı takmıyor, güç aktarımı konusunu da dert etmiyorsanız, bu pedalları kullanmak size bir şey kaybettirmez. Kilit sistemi bence iyi çalışıyor. Yani, istediğiniz sertlikte veya yumuşaklıkta ayarlarsanız, öyle kalıyor. Ayarı değişmiyor. Az önce de söylediğim gibi, yol bisikletine yeni başlayanlar için ideal bir modeldir. Hemen hemen tüm sitelerde yüksek puanlar ve iyi yorumlar almış. Ayrıca, kısa bir tur için yol bisikleti ayakkabası giymek istemediğiniz durumlarda da platformu size yardımcı olacaktır. Tabanı çok ince olmayan bir spor ayakkabı ile kısa mesafede de pedal çevirmenizde bir sakınca yok. Pedal sizi rahatsız etmez. Kalleri eskimesin istiyorsanız, onlar için üretilen koruyuculardan almanızda fayda var. Böylece yol bisikleti ayakkabısıyla yürümek zorunda kaldığınızda aşınmasını engellemiş olursunuz. Pedallar, 4.5 derecelik gri renk kalleri ile birlikte geliyor. Çiftinin ağırlığı ise 260 gram civarında.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder