27 Şubat 2014 Perşembe

Grup Sürüşü Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bisiklete yeni başladığım dönemlerde, bisiklet yarışlarını izleyip imrenirdim. Kusursuz biçimde ilerleyen bisikletçileri her gördüğümde, yapacağım ilk grup sürüşü için daha da heyecanlanırdım. Ancak, bunun bir altyapı gerektirdiğini bilmiyordum o zamanlar. Arkadaşımla çıktığım sürüşlerde aniden ve haber vermeden fren yapıyor olmam onun hiç hoşuna gitmezdi. O günlerde tepkisine anlam veremiyordum. Grup sürüşüne hiç katılmamış biriyle sürekli katılan biri arasındaki farkı, en basit haliyle gözler önüne seren bir durumdu bu.

Grup sürüşlerinde, daha az eforla daha hızlı ve daha çok yol gidebiliyor olmak, işin en cazip tarafını oluşturuyor. Rüzgardan daha az etkilendiğiniz ve önünüzdekilerin deryasına girdiğiniz için daha az yoruluyorsunuz. İlk defa grup sürüşüne katılacaksanız, hem bu işin biraz zevkini almak hem de diğerlerinin hareketlerini kontrol edip öğrenebilmek adına, en arkada sürüş yapmanızda fayda var. Önünüzdeki bisikletçilerin nasıl haberleştiğini ve uyarı için hangi hareketleri yaptıklarını gözlemleyebilirsiniz. Grup sürüşünde kullanılan ikaz hareketlerini bir sürüşte hemen öğrenebilirsiniz. Sürüşünüzle ilgili tavsiye veren daha tecrübeli kişilerin söylediklerini dikkate alın. Size bir şeyler söyleyenin kilosuna, yaşına, bisikletinin modeline ve pahasına bakmaksızın, tavsiyeleri can kulağıyla dinleyin. Sürüş esnasında ani hareketlerden kaçının. Yeterli boşluk olsa bile, birden sola veya sağa açılmayın. Bu tip şeyler yapmadan önce hem sesli hem de el hareketleriyle uyarı yapın. Aynı şey fren yapacağınız zaman da geçerli. Durmadan önce mutlaka başkalarını bundan haberdar edin. Aksi takdirde zincirleme kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Hem siz hem başkaları yaralanabilir ve bisikletler zarar görebilir. En arkadaysanız bile, duracağınız zaman haber verin. Birden ortalıktan kaybolmuş bir bisikletçi olmayın. Ani hareket ve fren durumu bir başkası tarafından da yapılabilir. Buna da hazırlıklı olun. Dalgınlıkla hareket eden biri, sizi tehlikeye sokabilir.

Sürüş esnasında gözlerinizi dört açın ve her şeye hazırlıklı olun. Tehdit sadece beraber sürdüğünüz kişilerden değil, arabalardan veya yayalardan da gelebilir. Araba yanlarından geçerken yeterli mesafeye açılın. Özellikle duran arabaların birden açılan kapıları çok büyük tehlike yaratıyor. İçinde biri olduğunu gördüğünüz arabanın, sinyal veren arabanın, yavaş ilerleyen ve dönüş gerçekleştirecek arabanın, ışıkta bekleyen arabanın ve duraklardan hareket etmek üzere olan toplu taşıma araçlarının yanlarından geçerken mutlaka onları ikaz edin. Yüksek sesle bağırın yaklaşırken. Önlerdeyseniz, hem bağırın hem de elinizle biraz beklemesi gerektiğini işaret edin. Böylece arkanızdan gelen bisikletçilerin olduğunun farkına varacaktır ve hareketlenmeyecektir. Grup sürüşleri genelde ikili sıra halinde gerçekleşir. Yanınızdaki ile hemen hemen aynı hizada gidersiniz. Ancak, yol daraldığı ve tek sıraya düşmeniz gerektiği anlar da olacaktır. Bu tip durumlarda hemen yanınızdaki ile iletişim kurun. Ya hızlanıp önüne geçin, ya da yavaşlayıp arkasına girin. Kararsız kalırsanız, küçük çaplı bir karambole sebep olabilirsiniz. Sürüş yaparken tekerleğinize, vitesinize ve başkasının bisikletinin aksamlarına öyle çok uzun süreler bakmayın. Dalıp giderseniz, yoldaki bir tümseği görmeyebilir, başınızı belaya sokabilirsiniz. Her zaman uyanık olmakta fayda var. Hep önünüze ve yola bakın. Ayrıca, önünüzdekinin tekerleğinin dibine de girmeyin. Sürüşte en önde değilseniz, görüş açınız daralmış demektir. Dolayısıyla, öndekilerin ikazlarını dikkate almanız ve hemen hamle yapabilmeniz gerekir. Biri sizi bir tehlike için uyardığında siz dalıp gitmişseniz veya tekerleğine çok yakınsanız, bisikleti toparlayabilecek vaktiniz kalmamış demektir. Bisiklet kazalarında her şeyin sadece bir anlık olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Nasıl olduğunu bile anlamadan kendinizi yerde bulursunuz.

Herhangi bir ihtiyaç için yavaşlamanız gerekirse, önce haber verin. Sonra kenara açılın ve diğerlerinin yanınızdan geçip gitmesini bekleyin. Ardından grubun arkasına yerleşip işinizi görün. Formanızın cebinden bir şey alma, telefona bakma, bisikletten ses mi geliyor hayırdır ya ne oldu diye kontrol etme gibi işlemleri, grubun içinde değil arkasında yapın. Bu anlattıklarım, sadece yol bisikletli sürüşleri için geçerli değil. MTB olsun, şehir bisikleti olsun her sürüşte bunlara dikkat etmelisiniz. Bisiklet Yoluna Sahip Çık ekibinin düzenlediği gibi performans gerektirmeyen sürüş etkinliklerinde dahi olsanız, hızınız ne olursa olsun dikkatli sürüş yapmakta fayda var. Amatör tavırlar sergilerseniz, başkalarını da tehlikeye atmış olursunuz. Sakin, dikkatli ve güvenliği gözeterek sürüş yapmaya özen gösterin.

Daha detaylı bilgi için Özgür Nevres'in yazısını okuyabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder