16 Şubat 2014 Pazar

Fixie Bisiklet Nedir?

Birbirinden güzel renk ve tasarımları olan, bazen yüksek profilli jant setleriyle de toplanan, herhangi bir vitesi ve hatta freni bulunmayan ve yolda denk geldiğinizde dönüp tekrar tekrar baktığınız o bisikletlere, Fixie bisiklet ya da Fixed bisiklet deniyor. Bu isim, bisikletlerin Fixed Gear olmasından kaynaklanıyor. Yani arka dişliler, arka tekerleğe sabitlenmiş durumda.

Bu bisikletler sıklıkla Single Speed yani vitessiz veya tek vitesli diye geçen bisikletlerle karıştırılırlar. Ancak bu vitessiz bisikletlerdeki dişliler, arka tekerleğe sabitlenmemiş oluyor ve yer yer ön veya arka frenleri takılmış şekilde satılıyorlar. Siz pedal çevirmeyi bırakmak istediğinizde bırakabiliyorsanız, o bisiklet Fixie bisiklet değildir. Arka tekerleğiniz boşta dönebiliyorsa ve dönerken aynı anda pedalı da çevirmiyorsa, o bisiklet tek vitesli ya da vitessiz bisiklet dediklerimizdendir ve bu bisikletlerin bazılarında kontra-pedal diye bilinen yöntemle frenleme yapmak mümkündür. Yani pedalı geri çevirmek istediğinizde, arka tekerleğinizle fren yapmış oluyorsunuz. Bazılarında ise geleneksel ön ve arka fren sistemi mevcuttur.


Fixie Bisiklet
Fixie bisiklet nedir
diye soracak olursanız; Fixie bisikletler, genel itibariyle ön ve arka freni bulunmayan, bir dönem bisikletli postacıların da kullandığı ve eski bisiklet modellerinde sıkça rastlanan kontra-pedal sistemi ile frenleme yapılabilen, arka tekerleği dönerken pedalı da döndüren bisikletlerdir. Bazılarını ön fren takılmış halde de görmeniz mümkün. Kullanıcının tercihine kalmış bir durum. Fixie bisikletlerde arka tekerlek ve pedal, birbirinden bağımsız hareket etmez. Pedal çevirmeyi bırakmak isterseniz, pedala güç uygulamayı bırakmanız gerekir. Pedallar tekerlekle beraber dönmeye devam edeceğinden, ayaklarınız da o pedalların üzerinde dönmeye devam edecektir. İster ayaklarınızı yanlara ayırın veya yukarı toplayın, ister güç uygulamadan pedalların üzerinde bırakın, bisiklet bir süre daha gitmeye devam edecektir. Pedala, bacaklarınızın farklı kas gruplarını kullanarak ters yönde güç uyguladığınızda ise fren yapmış oluyorsunuz ve bisikletiniz yavaşlamaya başlıyor. Velodrom yarışçılarının da kullandığı bu bisikletleri şehir içinde kullanmak oldukça tehlikeli. Yeni başlıyorsanız, bisiklet yollarında alışmaya çalışmanızda fayda var. Hızlanmak çok zevkli ama aynı çabuklukta duramazsanız bir kazaya sebep olmanız oldukça muhtemel. Hele eğim olan bir yolda hızlanıyorsanız, bu işin uzmanı olmuş olmanız gerekiyor. Aksi takdirde, aniden karşınıza çıkabilecek herhangi bir şeye çarpma olasılığınız çok yüksek.

Çok aktif kullanmamakla beraber, ben de bir Fixed Gear bisiklet sahibiyim. Fazla hızlı bir tempoda olmayan, biraz gezinti tadında sürüşlere çıkıyorum. Skid denilen teknikle yavaşlamayı hala beceremiyorum ama olsun. Bisikletimi çok seviyorum ve her bisiklet tutkununun bu bisikletlerden bir tane almasını ve o sürüş hissini tecrübe etmesini isterim.

Skid 
Nasıl Durulur?


1 yorum:

  1. 5 yasindaydim ve babamin bana aldığı o gariban bisikletin arka dislisi kaynakliydi. Tekerler dolma teker pedalın biri biraz daha büyüktü. Cok eylenceli suruslerim oldu o yaşta. Çokça da düşmüşümdür. Babam ilk sürüsümde yokus aşağı birakmisti beni bi tepeden. Yola doğru yokus asagi giderken pedala geri yuklenmek ne mümkündü o yaşın kuvvetiyle ve bacakları dikip gidonu sola kırarak kaldırımdan seyretmis ve yavaslayinca düşmüştüm. Uzun bisure sonra ayakları pedallarla buluşturmayı başarmıştım. Teker ve pedal küçük olunca yokus aşağı bacaklariniz donus hızına yetişemiyor ayaklari kaldırınca tekrar pedallara ayak koymaniz çok zor. Fir fir donuyor. Bu da benim cocukluktan bir bisiklet anım. Babama bana bozuk bisiklet aldin diye az söylenmedim. Şimdilerde bir yaris bir de dag bisikleti bisikletlerimin yanina bir fixie alıp o bisikletli maceralarimi hatırlamak istiyorum.

    YanıtlaSil