16 Şubat 2014 Pazar

Finish Line Krytech Wax Zincir Yağı

Piyasada bir sürü zincir yağı var. Genellikle hangisini kullanmanız gerektiğini bilmiyor ve bisikleti aldığınız mağazada size önerilen hangi yağ ise, onu alıp zincirinizi yağlıyorsunuz. Zincir yağları, temelde ikiye ayrılıyor: Yağışlı havada kullanım için olanlar ve kuru havada kullanım için olanlar. Bazı markaların tüm şartlarda kullanabilirsiniz diye sattığı zincirler de var.

Vites aksamlarından gereğinden fazla ses çıkmasından hoşlanmayan herkesin çok seveceğine emin olduğum bir yağ olan Finish Line Wax, yeni bisiklet aldığınızda o bisikletin zincirinde bulunan yağ ile hemen hemen aynı kıvama sahip. O sessiz ve yumuşak geçiş sağlayan zincirin ilk hallerine dönüşünü bu yağ ile bir nebze olsun sağlamak mümkün. İlk defa kullanacaksanız, aynakol, zincir ve rublenizi temizledikten sonra yağı iki tam tur uygulamanızda fayda var. Uygulamadan önce iyice çalkalayın. Bu cıvık cıvık şey nasıl olacak da koyu kıvama dönüşecek diye düşünmeyin. Kuruduktan sonra istediğiniz gibi olacaktır. Ben, yağın rubledeki sesi en aza indirmesinden ve vites geçişlerini yumuşaklaştırmasından memnun kaldım. Yağın toz ve kir toplama derdi de çok yok. Ancak, uzun bir sürüşe çıkacaksanız, yağı yanınıza almanızda fayda var. Öyle yüz kilometrelik bir sürüşe çıkacaksanız, bu yağ kesinlikle işinizi görmez. Kuru hava koşulları için üretilen Finish Line Wax, bir süre sonra çok fazla kurumuş hale geliyor ve zincirinize neredeyse hiç yağ sürmemişsiniz gibi bir durum oluşuyor. Bunu, gelen seslerin fazlalaşmasından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Zaten, yağ zincirinizde kalıcı olsun istiyorsanız, ıslak ortam için üretilen yağlardan kullanmanız gerekiyor ve topladığı pislikleri ve onları temizlemeyi göze almanız gerekiyor. Kuru hava koşulları için üretilen yağların hemen hemen hepsinin ortak özelliği, kir ve tozu çok toplamaması ama yağışlı havalar için üretilen modeller kadar dayanmamasıdır. Wax modelinde ise bu süre çok daha kısa hale gelmiş. Bir de mutlaka söylemem gereken bir şey var ki, o da yağın kokusunun çok hoş olduğu. Resmen vanilya kokuyor.

Profesyonel sporcular tarafından da tercih edilen Finish Line markasının zincir yağları kalitelidir ve pek çok modeli mevcuttur. İhtiyacınıza göre birini seçip kullanabilirsiniz. İnternet sitelerinden sipariş verebilir veya Türkiye'de Bike & Outdoor mağazalarından satın alabilirsiniz.

1 yorum: