19 Şubat 2014 Çarşamba

Finish Line Dry Teflon Zincir Yağı

Zincir yağı incelemelerini mümkün olduğunca doğru yazabilmek adına, bir yağı birden fazla sürüşte ve ortamda test etmiş olmaya özen gösteriyorum. Daha önce yağışlı ortamlarda kullanılabilen bir yağ hakkında bilgiler verdim. Kalıcılığu uzun süren ama tozu ve kiri üzerine çabuk toplayan bir yağdan bahsettim. Ayrıca, ses takıntısı olanlar ve kısa sürüşlerde kullanmak isteyenler için ideal olan, Wax özellikli başka bir yağa dair görüşlerimi yazdım. Şimdi ise, Finish Line markasının Teflon Dry modeli ile incelemelere devam ediyorum.

Her ne kadar yağın özelliklerinde hem kuru hem de yağışlı havalarda kullanılabileceği yazsa da, kalıcılığı kuru havada çok daha uzun sürüyor. Yağışlı bir havada kullanmak istiyorsanız, yağı yanınızda bulundursanız iyi ederseniz. Kuru havada sürüş yapacaksanız problem yok. Sizi çok üzün süre idare edebilir. Yağı zincire uyguladıktan sonra yaklaşık yüz kilometre yol yaptım ve zincirim hala yağlı durumda. Yani, tekrar sürmeme gerek yok. Üstelik, üzerinde öyle fazla pislik de birikmemiş durumda. Zaten bu tip Dry özellikli yağların çok fazla pislik çektiği söylenemez. Dğer yandan, yağın ses kesme performansı da hiç fena değil. Yeterli miktarda uyguladıysanız, vites geçişleriniz takır tukur olmaz ve zinciriniz rublede dönerken gereğinden çok ses yapmaz. Yağ modelinin Teflon Dry olarak geçmesinin sebebi, yağın zincirinizin üzerinde bir tabaka oluşturan özelliğe sahip olmasıdır. Sentetik yağ ve teflon sayesinde sürtünme en aza iner ve hareket halindeki aksamların hem ömrü uzar hem de çıkardıkları ses azalır. Yağı uygulamadan önce iyice çalkalamanızda ve zincirinizin tamamen temiz olduğundan emin olmanızda fayda var. Uyguladıktan sonra beş veya en fazla on dakika kurumasını bekleyin ve sürüşünüze öyle çıkın. 

Profesyonel sporcular tarafından da tercih edilen Finish Line markasının zincir yağları kalitelidir ve pek çok modeli mevcuttur. İhtiyacınıza göre birini seçip kullanabilirsiniz. İnternet sitelerinden sipariş verebilir veya Türkiye'de Bike & Outdoor mağazalarından satın alabilirsiniz.

Yağın nasıl ve nerelerde kullanılacağını anlatan bir tanıtım videosu


1 yorum:

  1. bu yazıyı okuduktan sonra aldım bu yağı , gerçekten çok güzel bir yağ.

    YanıtlaSil