8 Şubat 2014 Cumartesi

Campagnolo Gres Yağı

Bisikletinizin dönen aksamlarının bakımı çok önemlidir. Sürtünmenin olmaması ve zamanla biriken pisliğin rulmanlara ve bilyelere zarar vermemesi için, belirli aralıklarla bu parçaların bakımını yapmanız gerekir. Bu bakım, biriken pislikleri temizlemek ve etkisini kaybeden yağı yinelemekten ibarettir. Azalmış veya tamamen kaybolmuş yağ, dönen parçaların birbirine sürterek birbirini aşındırmasına ve zarar vermesine yol açar. Zamanında gerekli bakımı yapmazsanız, komple rulman yataklarını değiştirmeniz gerekebilir. Sürtünme etkilerini azaltmak, aşınmayı ve enerji yitimini önlemek için göbeklerdeki yataklara yerleştirilen, çoğunlukla çelikten, daha üst modellerde seramikten olan bilyelerinizin bakımı için kullandığınız yağa bilhassa dikkat etmelisiniz. Bahsettiğim yağı, bisiklet mağazalarında veya internet sitelerinde bulabilirsiniz.

Bu tip yağlara bir alternatif de Campagnolo firması tarafından üretilmiş olan, ismi Professional Lubricating Grease olarak geçen yağdır. Eskiden sadece Campagnolo'nun kullandığı ve kullanıcılara sunmadığı beyaz gres yağını sipariş etmeniz artık mümkün. 100 ml tüpler halinde satılan yağ, ilk başlarda sadece Campagnolo'nun kendi ürünleri için tavsiye edilerek piyasa çıkarılmış olsa da, markası ne olursa olsun tüm dönen parçaların ömrünü uzatmak için kullanılabilir. Jant göbeklerinde, arka aktarıcınızın makaralarında ve aynakol göbeklerinde kullanmanız önerilen bu yağ sayesinde, akıcılığı korur ve aşınmayı engellersiniz. İç kısma nüfuz eden kirden de bir noktaya kadar koruyan bu yağ, öyle çok pahalı bir fiyata da satılmıyor. Tüpü aldığınızda hepsini boca etmenize gerek yok. Lüzumlu yerlere kullanmanız yeterli. Çok uzun süre kullanılacak bir ürün olduğu için, bir kere parasını ödeyip elinizin altında bulundurmanızda fayda var. Sökme takma işlemlerini siz beceremiyorsanız, gerekli işlemi bisiklet mağazalarında yaptırıp, yanınızda bu yağı götürebilirsiniz. Yağlama esnasında bunu kullanmalarını istersiniz olur biter. Aslında, yağ demek ne kadar doğru bilmiyorum. Koyu kıvamı sayesinde daha çok bir krem gibi gözüküyor. Belli ki İtalyan amcalar özel bir karışımla imal etmişler ve her zamanki gibi formülünü kimseyle paylaşmıyorlar. Ben, S.O.S. veren rulmanların yataklarını temizleyip bu yağı kullandım ve şu an herhangi bir sorun yok. Bu yüzden, size de rahatlıkla tavsiye edebilirim.

2 yorum:

  1. teşekkürler. peki normal zincir yağı için bir öneriniz var mı, türkiye satışlı?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Würth veya Finish Line kullanabilirsiniz. Finish Line sanırım Türkiye'de Bike and Outdoor firmasında vardı. Würth her yerde var, bulabilirsiniz. Bunun haricinde Joe's markasının ürünleri de fena değildir.

      Sil