20 Ocak 2014 Pazartesi

Sıvılı İç Lastik Nedir?

Siz de benim gibi lastik değiştirme işinden nefret ediyorsanız, sıvılı iç lastikler oldukça hoşunuza gidecektir. Ağırlık konusuna takık değilseniz, bu iç lastiklerden kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Derin ve geniş jant kesiklerine bağlı patlamalar haricinde, hemen hemen tüm lastik patlaklarında iş görüyor.

İç lastiğin içinde bulunan koyu kıvamlı bu sıvı, hava ile temas edince daha da koyulaşıyor ve kuruyor. Pıhtılaşma gibi düşünebilirsiniz. İlk etapta lastik biraz iniyor ancak patlağın olduğu yeri saptayabilirseniz, o kısım aşağı gelecek şekilde tekerleği tutarsınız ve sıvı daha seri bir biçimde deliği kapatır. Lastiğiniz çok fazla inmemiş olur. Öyle çok uzun bir süre beklemeniz gerekmiyor zaten. Patlağın yerini saptayamazsanız da ziyanı yok. Lastik biraz daha fazla iner ama yine patlak kendi kendine kapanmış olacaktır. Pompayla şişirip yola devam edebilirsiniz. Patlak geniş ise, içindeki sıvı dışarı taşıp jantınızı kirletebiliyor. Bir mazgaldan geçerken iç lastiğim jant kesiği olmuştu ve iç lastiğin içindeki o sıvı, hava basıncının kuvvetiyle beraber dışarı fırlamıştı. Jantım epey kirlenmişti. Ufak çaplı delinmelerde oldukça işe yarıyor. Diken, cam vb. şeylerin batıp patlattığı lastikler, bu sıvı sayesinde kurtarılmış oluyor.

Hemen hemen her bisikletçide bunlardan bulabilirsiniz. Bazıları içi sıvı dolu bu iç lastikleri hali hazırda satıyor. Bazıları ise sıvıyı ayrı olarak satıyor. Tüpü satın alıp, iç lastiğinizin içine dolduruyorsunuz. Bu işlemi ilk etapta bisikletçiye bırakmanızda fayda var. Sıvı ziyan olmasın, siz sadece izleyin. Öğrendikten sonra kendiniz alır doldurmaya başlarsınız. Genellikle MTB ve tur bisikletçilerinin tercihi olan sıvılı iç lastikler, hem zamandan hem de paradan kazandırabiliyor. 

1 yorum:

  1. 700x23 yol bisikleti tekerlerinde kullanabilirsiniz, zira yüksek basınclı bu lastikleri şişirmek Hee zaman kolay olmuyor. Gökhan'ın dediği gibi sıvılı iç lastikler zamandan ve paradan kazandırıyor. Piyasada Joe's No Flat (Aktif Pedal mağazalarında) ve Slime (Delta Bisiklet) bulabilirsiniz.

    YanıtlaSil