30 Ocak 2014 Perşembe

Gaerne Mythos Deco Yol Bisikleti Ayakkabısı

Çok severek aldığım ve kendime uygun numarasını bulmak için bir hayli uğraştığım, Gaerne'nin Mythos Deco modeli yol bisikleti ayakkabısından sizlere biraz bahsetmek istiyorum. Eğer aranızda Sidi markasının ayakkabılarını pahalı bulan ve Gaerne'nin dizaynlarını beğendiği için bu markayı denemek isteyen varsa, bu yazımı dikkatli okusun.

Ayakkabının tabanından başlayalım. Tamamen karbon tabanlı bir ayakkabıdır. Karbon tabanı denemek isteyen ve çok yüksek paralar ödemek istemeyen biriyseniz, bu veya muadili Gaerne ayakkabılarına bir göz atabilirsiniz. Oldukça sağlam ve esnemezlik oranının tatmin edici seviyede olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Speedplay pedallarla uyumlu olacak şekilde tasarlanmamış olduğunu hatırlatmamda fayda var. Ayakkabının tabanında, topuk kısmında bulunan destek kısmının aşınması, Sidi modellerinde olduğu gibi kolay olmuyor. Biraz daha sağlam bir yapısı var. Vidası gevşemiyor, hemen aşınmıyor. Bu arada, Sidi'nin Ergo 3 modelini kullandığımı ve bununla ilgili bir inceleme yazım olduğunu da belirtmek isterim. Yani, ayakkabıyı Sidi'nin herhangi ucuz bir modeli ile kıyaslamıyorum.

Ayakkabının, üç adet sıkma noktası var. İkisi velcro, diğeri ise basit bir mekanizma ve pek çok yol bisikleti ayakkabısında olan tokalı kilit sistemidir. Henüz bozulmadı veya sıkışmadı. Kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Ayakkabı, ayağınızda sıkı sıkı dursun diye, velcro bölümün ayakkabıya kenetlenmesi için küçük kırmızı tırnaklar dizayn etmişler. Benzer bir sistem Ergo 3 modelinde de vardı ancak onda bantlar birbirine kenetleniyordu. Bunda ise bantın kendisi, ayakkabıya kenetleniyor. Diğer yandan, ayakkabının içinde, bilek kısmınıza denk gelen bölgedeki dokuyu, ayakkabının iç kısmının geri kalanından farklı bir malzemede yapmışlar. Bilek, kumaşta kayacağı için, o bölgeyi kumaş değil farklı bir dokuyla kaplamışlar. Ayakkabıyı doğru sıkılıkta kullanırsanız, ayağınız içinde hareket etmiyor. Oradaki dokunun da bunda etkisi vardır diye düşünüyorum. Ergo 3 modelinde ise, o bölge için ayakkabının dışından bileğin etrafını saran vidalı bir sistem mevcut. Vidalı bir mekanizma olduğu için daha sıkı kavrayan ve daha güven veren bir yapısı olduğu aşikar. Ancak, yine de Deco modelinin bu açıdan yabana atılır tarafı yok. Hem iç kısımdaki o doku, hem de dış kısımdaki sert ve esnemez yüzey sayesinde bileğinizi sıkı sıkı tutuyor. Ayrıca, ayakkabının bilek kısmına denk gelen dış bölgede, reflektörlü bir malzeme kullanmışlar. Karanlıkta sürerken size oldukça fayda sağlıyor. Fark edilebilirliğiniz artıyor.

Ayakkabının derisi, öyle sonradan pörsüyecek bir malzeme gibi durmuyor. Ayakkabıyı aldığım ilk günden beri diri duruyor. Kendini salmadı. Beyaz oldukları ve beyaz kalmalarını istediğim için iki kere çamaşır makinesinde yıkadım. Bir sorunla karşılaşmadım. Dikişlerinde veya taban bölgesinde bir ayrılma olmadı. Mythos serisinin pek çok ayakkabısı var. Yani, bahsettiğim özellikleri barındıran ama dizaynı farklı olan modellere buradan erişebilirsiniz. Üretimi İtalya'da gerçekleşen Gaerne marka ayakkabıları, Türkiye'de bulamayabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla ithalatını yapan bir firma yok. Daha önceki bir yazımın sonunda belirttiğim internet sitelerinin birinden sipariş verebilirsiniz.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder