28 Ocak 2014 Salı

Campagnolo Veloce Vites Grubu

Campagnolo firmasının yol bisikletleri için ürettiği vites gruplarının giriş seviyesi modeli olan Veloce, tarafımdan yaklaşık 3000 km kadar kullanılmıştır. Giriş seviyesi tanımı size sıradan ve kalitesiz bir şeyleri mi çağrıştırıyor? Bu yazıyı okuduktan sonra tekrar düşünün derim ben.

Öncelikle, aklınıza gelen ilk soruya cevap vereyim. Campagnolo'nun Veloce modeli vites grubu, Shimano'nun 105 modeli vites grubuna denk gelir. Bu fikre nasıl mı kapıldım? Öncelikle, ikisini de bizzat kullandığımı söyleyeyim. Performansları çok yakın. Bir tık yukarıda duran taraf ise Veloce diyebilirim. Daha sessiz, fren performansı daha iyi ve vites geçişleri bana göre daha yumuşak. Fiyatları neymiş ne değilmiş diye merak edip, biraz piyasa araştırması yaptım. Mesela; giriş seviyesi karbon bir yol bisikleti bakıyorum. Aynı bisiklet hem Veloce hem de 105 setli olarak olarak satılıyor. Yani, kim hangi markayı kullanıyorsa onu tercih etsin diye iki markanın vites grubu ile de toplamışlar bisikleti. Bunu yaparken de denk gruplar seçmişler. Nereden mi anlıyoruz? Elbette fiyatından anlıyoruz. Bisikletlerin fiyatları birbirine çok yakın. Hatta, Veloce set takılı olan bisikletler biraz daha pahalı tutulmuş. Son olarak ise, yabancı forumlarda gerekli araştırmayı yaptım. En çok kıyaslanan setler arasında bu ikisi geliyor. Herkes farklı görüş bildirmiş olsa da, çoğunluk, Veloce'nin fiyatını daha çok hak ettiği yönünde birleşmiş.

Hem gümüş, hem de siyah renkte üretilen, Power Torque aynakol kullanılan Veloce, sağlamlığı ve dayanıklılığı ile benden tam not aldı. Yol bisikletiyle, sırtında çanta ile İstanbul'dan Cunda'ya gitmiş olan ben, yolda hiçbir sorun yaşatmayan bu seti çok beğeniyorum. Tüm hava koşullarında kullandım. Bozuk zeminlerde, yağmurda, çamurda hiçbir şekilde sorun yaratmadı. Vites geçişleri ayarladığınız gibi öylece kalıyor. Hava sıcaklık değişimleri yüzünden tellerdeki sıkılığın değişmesini hariç tutarsak, vites ayarı konusunda size hiçbir sorun yaratmıyor. Ağırlık takıntısı olanlar uzak dursun zira set biraz ağır. Neticede karbon malzeme kullanılmış bir set değil. Ağırlığı, 2500 gram civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. 10 x 2 aynakol ve 11 x 25 ruble ile kullanıyordum.

Campagnolo vites grubuna geçmek ve alışmak isteyenler için ekonomik bir çözüm olan Veloce, üçlü aynakol seçeneğini de sunuyor. Set, fiyat ve performans açısından değerlendirildiğinde size kendinizi oldukça iyi hissettirecek bir konumda yer alıyor. Vereceğiniz paranın boşa gitmeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Peki, bu set hangi bisiklete takılır? Bence, hem giriş seviyesi bir karbon kadroya hem de alüminyum bir kadroya takılabilir. İkisinde de sırıtmaz. Nitekim, Pinarello FP Due modeli bisikletimde bu grubu kullanıyordum. Campagnolo setleri, aşırı biçimde hor kullanılmadığı sürece, size uzun süreler boyunca hizmet eder. Hem dayanıklı, hem sağlam, hem de kaliteli malzeme ürettikleri için bu size güven verir. Kullandıkça ne demek istediğimi anlarsınız. Üstelik, eğer temiz kullanırsanız, satarken öyle zarar falan etmezsiniz. 3000 km kullandığım seti, aldığım sıfır fiyatının sadece 150 lira aşağısına sattım. Veloce'nin bir üst modeli olan Centaur, biraz daha hafif bir set ve dizaynı biraz daha göze hoş geliyor. Bir de, tercih etmeniz durumunda bazı parçalarını karbon olarak alabilirsiniz. Bunlar haricinde pek bir farkı yok.

Şu aralar, yüksek kur fiyatları yüzünden değerlerinin çok üzerinde satılıyorlar. İkinci el piyasasını araştırmanızda veya yurt dışından biri gelecekse, ona aldırmanızda fayda var. En azından, gümrük ve kargo ödemekten yırtarsınız. Bütçenizde sıkıntı yoksa ve Türkiye'den satın almak isterseniz, Campagnolo ürünlerini Pedal Bisiklet ve Aktif Pedal mağazalarında bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder