30 Ocak 2014 Perşembe

Bisiklet Nasıl Kilitlenir?

Fiyatına bağlı olmaksızın, her bisiklet değerlidir. Sizin işinizi gördüğü ve siz onu sevdiğiniz müddetçe bisikletiniz korunmayı hak ediyor demektir. Peki, bunun için ne yapmalı? Elbette bisikleti güvenli bir yerde muhafaza etmeli. Eğer kilidiniz yoksa, derhal bir kilit edinin. İşinizi şansa bırakmayın.

Her ne kadar kilitlerin hemen hemen hepsi açılabiliyor olsa da, siz tercihinizi iyi bir kilitten yana kullanın. İyi bir kilit demek, kilidin kalınlığının en az 12 mm olması demektir. Bu, hırsızın onunla daha çok uğraşması anlamına geliyor. Şahsi fikrim, kilitlerin tamamen engelleyici değil caydırıcı olduğu yönündedir. Dolayısıyla, hırsıza ne kadar vakit kaybettirecek bir kilit kullanırsanız o kadar iyi olur. Ayrıca, bisikletinizi sağlam ve göz önünde bir yere kilitlerseniz, hırsızın onun başında uzun süreler harcamasının önüne geçmiş olursunuz. Yani, kilidin zorluğunu ve yerinin uygunsuzluğunu gören hırsız için kolay lokma olmamış olursunuz. Ben, anahtarlı kilit kullanıyorum ama şifreli olanlarını da tavsiye edebilirim. Orası size kalmış. Daha önemli olan şey, zincirin kalınlığıdır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, kilidin bisikletinizin en az iki bölgesinden geçiyor olmasıdır. Sadece kadroya kilitlemeyin. Sadece tekerleğe asla kilitlemeyin. 12 mm uzunluğunun yanı sıra, mesafesi de uzun bir kilit alırsanız, bisikletin iki bölgesinden geçirerek kilitleyebilirsiniz. Hem tekerlek hem de kadrodan geçecek şekilde kilitlemeniz en sağlıklısı olacaktır. U kilit denilen kilit de güzel bir kilit modelidir. Gündelik kilit olarak kullanılması, ebatları yüzünden problem olabilir ancak uzun süre bisikletinizi göremeyeceğiniz bir yere kilitleyecekseniz, iyi bir tercih olabilir. Birden fazla kilit kullanarak güvenlik önlemlerinizi yükseltmeniz de mümkün.

Bisikletinizi kilitlerken mümkün olduğunca gözünüzün önünde olmasına dikkat edin. Eğer bunu sağlayamıyorsanız, insanların gözü önünde olan, kolay fark edilir bir yere kilitleyin. Böylece, bisikletinizin başında uzun süre duran, şüpheli davranışlar sergileyen biri hemen fark edilir ve kilide kafasına göre müdahale edemez. Bisikletinizi kilitlediğiniz şey de sağlam olsun. Türkiye'de pek denk gelmedim ama Avrupa'da jant hırsızlığı artıyor. Bu yüzden, ön jantınız mandallı, kolay çıkarılabilir bir jant ve siz uzun süre bisikletinizden ayrı kalacaksanız, ön jantı söküp yanınıza almanız mantıklı bir hamle olacaktır. Ya da, ön jantı da arka jantın yanına koyarak kilitleyebilirsiniz. Son olarak, bisikletinizin üzerindeki aksesuarları da yanınıza almayı unutmayın. Yerinden sökülebilen her şeyi yanınıza alın. Işıklar, mataralar, kilometre sayaçları vb. aksesuarlar da sıkça çalınıyor. Hepsini çaldırmış biri olarak, söylediklerime itimat edilmesinde fayda görüyorum. 

3 yorum:

  1. Teşekkürler..

    YanıtlaSil
  2. Bisikletimi öyle çok seviyorum ki kilitlemek istemiyorum. Birileri gelir çalmaya çalışır yapamaz kırar zarar verir,burası Türkiye,adam zincir kırma makası getirir yine yapar. Zaten yol bisikleti kullanıyorum spor amaçlı arabadan indirip biniyorum tekrar arabaya yüklüyorum.

    YanıtlaSil
  3. Bisikleti aldıktan sonra ilk aksesuar alışverişimin parçasıydı kilit, yanında kask, eldiven ve aydınlatmalarla. Yanımda taşısam da fazla güvenip uzaklaşmıyorum. Bir mağazanın önüne kilitleyip içeri girsem de bir gözüm hep dışarıda, en azından gidonun ucunu görmem lazım.

    YanıtlaSil