31 Ocak 2014 Cuma

Bisiklet Sürmek Kilo Verdirir mi?

Bisiklet kilo verdirir mi? Bu sorunun cevabı hem evet, hem de hayır. Evet; bisiklete binerek kilo vermeniz mümkün. Hayır; kilo vermek için sadece bisiklete biniyor olmaktan fazlasını yapmalısınız. 

Bisiklet sürerek kilo vermek istiyorsanız, aynı anda beslenme şeklinize de çeki düzen vermeniz gerekiyor. Bir saat bisiklete bindiniz ve çok yoruldunuz diye öyle her şeyi yiyebileceğinizi sanmayın. Yaktığınız kaloriyi aynen geri almak için bisiklete biniyorsanız, yaptığınız, zaman kaybından başka bir şey değil. Bir kere, bisiklete binme işini öyle saatle falan takip etmeyin. Ne kadar mesafe aldığınıza bakın. O mesafeyi hangi hızla aldığınıza bakın. Bisiklete on kilometre binen iki insanın yaktığı kaloriler birbirinden farklı olabilir. Neden mi? Biri saatte 40 km hızla, diğeri 10 km hızla gidiyorsa, elbette ki daha hızlı giden daha çok enerji harcadığı için daha fazla kalori yakacaktır. Belli bir hızla kalori yakmak için, belli bir asgari nabza ihtiyacınız var. Çok düşük bir nabızla, kendinizi hiç zorlamadan çok fazla kalori yakamazsınız. Bunu doktorunuzla bir görüşüp öğrenin derim ben. Diğer yandan, kadans olarak adlandırılan dakikada çevirdiğiniz pedal sayısı da önemlidir. Pedalı biraz çevirip sonra bırakma şeklinde ilerlerseniz pek faydası olmaz. Zaten bu şekilde bisiklette istenilen nabız düzeyine çıkamazsınız. Benim tavsiyem, bir saatten az olmamak kaydıyla bisiklette olmanız ve dakikada 75 ile 90 arası bir kadans tutturmaya çalışmanız yönündedir. İşte o zaman, bir egzersizi gerçekten hakkıyla yapmış olursunuz.


Beslenme Düzeni


Bisiklet sürmek zayıflatır mı sorusunun yanıtı, beslenme tipinde de gizli. Kötü bir beslenme düzeniniz varsa, bisiklete binerek sadece kilo alış hızınızı düşürebilir veya kilonuzu sabitleyebilirsiniz. İyi bir beslenme düzenine hali hazırda sahip olan kişi ise, bisikletle hayatına hareket kattığı için, kilo vermesi çok daha kolay olur. Derhal şeker, tuz, beyaz ekmek, meyve suyu, kola gibi şeyleri hayatınızdan çıkarmanızı tavsiye ediyorum. Sabah kahvaltısı haricinde ekmeğe sakın gömülmeyin. Geri kalan öğünlerde yediğiniz her ne var ise, porsiyonlarını azaltarak yemeye devam edin. Meyve yiyebilirsiniz ama onlarda da şeker olduğu için, miktarını az tutun. Akşam geç saatlerde, hafif de olsa bir şey yememeye özen gösterin. Sadece bunları yaparak bile kilo verebilirsiniz. İşte o zaman, öyle yüksek hızlarda sürmeseniz bile, bisikletle kilo vermek mümkün hale gelmiş olur. Bitkin düşmek istemiyorsanız, vitamin takviyesi yapın kendinize. Bisiklete bindikten sonra, önünüze gelene saldırmayın. Yediğiniz şeyler protein içerebilir ama çok fazla yağ ve şeker içermemeli. Starbucks, Caffe Nero gibi kahvecilerde satılan düşük kalorili gofretten bozma enerji barlarından alın bir tane. Yağsız kahve ile onu götürün. Sizi toparlayacaktır.

Hareket Etmek


Hayatınızda hiç hareket yoksa ve iyice göbek salmaya başladıysanız, bisiklet olmasa bile hayatınıza mutlaka sizi harekete geçirecek bir şeyler sokun. Sadece koşsanız veya tempolu yürüseniz de olur. Bisiklete sadece hafta sonlarında vakit ayırabilecek durumdaysanız, hafta içi edindiğiniz spor alışkanlığı sayesinde daha uzun yollar gidebilir hale geleceğiniz için, bisikletinizle kendinizi biraz zorlayın. Daha uzun yol alın. Daha çok enerji harcayın. Çok bisiklete bindim, çok koştum ve bu kolayı, bu kazandibini hatta bu iskenderi hak ettim diye olaya girerseniz, tüm emekleriniz boşa gider.

Son olarak; bisikletin, ağırlıklı olarak sadece belden aşağısını toparladığını bilmenizde fayda var. Sürekli biniyorsunuz, beslenmenize dikkat ediyorsunuz ancak hala göbeğiniz istediğiniz düzeye gelmiyor olabilir. Bunun sebebi, o bölgeyi çalıştırmıyor olmanızdır. Bel çevresindeki ve poponuzdaki yağları eritmek için, bisikletten fazlasına ihtiyacınız var. Bisiklet, bir yere kadar fayda sağlar. Basit ev egzersizleri ile o yağlardan kurtulmanız mümkün. Mekik çekin olsun bitsin. Tamam, öyle hemen incelmez veya yağlardan kurtulmazsınız mekikle ama hiç hareket etmemesinden iyidir o bölgenin. Yunan tanrısına dönüşmek gibi bir niyetiniz yoksa ve tek istediğiniz fazla kilolardan kurtulmaksa, bu yazdıklarımla bunu başarabilirsiniz.

3 yorum:

  1. Aynen kilo verirsin belki ama göbek erimez. Mekik de pek göbek eritmiyor. Düşük güçlü, yüksek nabızlı işlerin genel olarak pek işe yaramadığını savunan makaleler dolanıyor ortalıkta. Onlardan en vurucusu da bu: http://beslenmebulteni.com/beslenme/?p=451

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Eklemek istediğim bi kaç cümle var: bisikletle bel bölgesi elbette erimiyor ancak sağ sol bel kaslarını çalıştırmıyor değil, yalnızca bisikletle belinizin sağ v sol tarafında kas oluşumu, çukur bölge, görmenizde mümkün:)

    YanıtlaSil
  3. zayıflama için basitçe alınan kalori harcanan kaloriden az olacak. bisikletin etkisi burda kalori harcatır. ama bölgesel zayıflama için bölgesel çalışma da gerekir. hele karın bölgesi için. Mekik çekmek faydalıdır. doğru mekik doğru şekilde çekilirse. düzenli olarak bisiklete binen birinin sabah akşam üst ve alt karın hareketlerinden birer tanesini 3er set halinde yapması karnı toplar. Bu arada yazı için teşekkürler.diğer yazılar gibi çok faydalı

    YanıtlaSil