15 Aralık 2013 Pazar

Bisikletçiler Neden Çok Zayıf?

Profesyonel bisiklet sporcularının farklı farklı vücut tipleri var. Eğer yarışları izliyorsanız fark etmişsinizdir. Bazı bisikletçilerin ise, diğerlerine oranla daha bir ince ve zayıf olduğunu mutlaka görmüşsünüzdür.

Bu arkadaşlar bisiklete binmiyor mu? Bacakları çok kuvvetli olmak zorunda değil mi? Kalın baldırları olması gerekmiyor mu? O kadar ince bacaklarla nasıl pedala kuvvetli güç uyguluyorlar?

Bu soruları sorduğunuz ya da soran birini duyduğunuz mutlaka olmuştur. Bisikletçilerin hepsinin farklı tarzları var. O çok merak ettiğiniz, bacakları incecik olanların neredeyse hepsi, tırmanışçı ya da genel klasmancı olarak geçiyor. Özellikle onların antrenman programı, vücutları o şekilde incecik olsun diye hazırlanıyor. Vücutlarında yağ yok. O kadar ince olmalarının birinci sebebi bu. Ayrıca, kas yapıları da böyle ince olmalarına müsait. Bacaklarındaki mevcut kaslar ise çok güçlü. Sürüş esnasında bacak hareketlerine yakından bakarsanız, kaslarının ne denli kuvvetli olduğunu görebilirsiniz. Doğru antrenman programıyla, sadece sürüşte ihtiyaç olan bölgelerdeki kaslar güçlendiriliyor.

Diğer yandan, bu kadar ince olmaları, onlara sürüşlerde rüzgardan daha az etkilenme avantajı sağlayabiliyor. Havayı daha iyi yarmak için yapılabilecek en önemli şey, sürtünme yüzeyini azaltmaktır. Omuzlarınız ne kadar dar olursa, size çarpan rüzgarı karşılayan yerleriniz de o kadar azalır neticede. Bir diğer konu ise, hafif olmalarıyla alakalı. Kiloları oldukça az olduğundan, tırmanış etaplarında bacaklarının taşımak zorunda olduğu yük de hafif oluyor. Bugüne kadar tırmandığınız yokuşları, bir de sırtınızda veya bisikletinizde olan ağırlıklarla tırmanmayı deneyin. Farkı görecekseniz. Yer çekimi diye bir gerçek var. Bu yüzden, ne kadar hafifseniz, bacaklarınızdaki yağ oranı ne kadar az ve kas oranı ne kadar iyiyse, o kadar iyi tırmanış yapabilirsiniz demektir. Elbette belli bir antrenmandan geçmeniz koşuluyla. Yoksa öyle her ince bacaklı hafif insan iyi tırmanacak diye bir şey yok. Diğer yandan, her iri yapılı ve kilolu insan kötü tırmanacak diye de bir şey yok. Bu tamamen vücut tipinizle, yağ ve kas oranlarınızla, ne kadar sağlıklı ciğerlere sahip olduğunuzla ve beslenme tipinizle ilgili bir durum.

Ben, öyle iyi bir tırmanışçı değilim. Bunun başlıca sebebi, kilomun buna müsait olmayışı. Siz hiç 75 kiloluk tırmanış yapan bir bisikletçi gördünüz mü? Boyum 180 cm olsa da, kilom boyuma göre hala biraz fazla. Dolayısıyla, tırmanırken yorulmaya başladığımda vücut ağırlığım iyiden iyiye kendini hissettirmeye başlıyor ve pedala verdiğim kuvvet, bir süre sonra bana acı vermeye başlıyor. Buna karşın, düzlükte kütlem sayesinde hızımı daha uzun süre koruyabiliyorum ve bacaklarımdaki kas yapım daha hızlı gitmeme olanak veriyor. Fizik yapımı kategorize edecek olursak, sprinter kategorisine girdiğimi söyleyebilirim.

2 yorum:

  1. 186 cm boy, 78 kiloyum, arazi bisikleti ile deli gibi rampa çıkıyorum. Bir de bira göbeğim var, yaptığımız her turda mangal yapıp alkol alıyoruz kararında gelde zayıfla!

    YanıtlaSil
  2. Boy 170 kilo 75 6 km rampa tırmanışindan sonra arkadaş motoru nereye sakladin diye sormuştu . Ama bu dediklerini doğru olmadığı anlamına gelmiyor. Bizim tempomuzun bu kadar yüksek olmasının nedeni bence motivasyon ve doğru sürüş tekniği. Sporcu olarak bu performansı sürekli göstereceğimi bende zannetmiyorum

    YanıtlaSil