9 Aralık 2013 Pazartesi

Veloflex Corsa Yol Bisikleti Lastiği

Kullandığım lastikler arasında kıyaslama yaparak söylemem gerekirse, Veloflex Corsa lastikler aralarında kesinlikle en iyisi. Neden en iyisi? Teknik özelliklerini birazdan aşağıda belirteceğim ancak öncelikle verdiği sürüş hissinden söz etmek istiyorum.

Yolda dönen bir tekerlek değil de sanki akan bir tekerleğe sahip olmuşsunuz hissi veriyor size. Hani sanki lastikler yolda dönmüyor, siz sabitsiniz, yolu altınızdan kaydırıyorlar. Öyle garip bir hissi var. Oldukça iyi bir yol tutuş, minimum sürtünme ve çabuk hızlanmanıza olanak tanıyan lastik yapısına sahip. Eğer iyi bir jant setiniz varsa, bu lastikler sayesinde hızınızın korunma süresinde ciddi bir artış olacak diyebilirim. Akıcılığı daha da körükleyen bir hali var bu lastiklerin. Bunun ana sebebi ise, lastiğin sürtünme direncinin düşük olması.

Bu lastikten önce, Continental Ultra Sport, Vittoria Rubino Pro, Continental Michelin Pro 3 Race ve akabinde yine Michelin Pro 4 Race lastiklerini kullandım. İçlerinde en iyileri son iki saydığımdı. Zaten kalite ve fiyat sırasına göre sıraladım kullandığım lastikleri. Ancak, yine de o Michelin lastikler, şu an Corsa'dan aldığım sürüş keyfini bana yaşatmadı. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Diğer lastiklerle kıyaslandığında oldukça kaliteli lastikler ama gerek teknik anlamda gerekse sürüş hissi anlamında Veloflex lastikleri tek geçerim. Veloflex lastikleri diğerlerinden ayıran en önemli yanı, lastiğin tutunma yüzeyinin doğal kauçuk olmasıdır.

Veloflex alırken, 23c ölçülerinde olan, geleneksel iç lastikle kullanılan halini tercih ettim. Kullandığınız jant tipine bağlı olarak Tubular almak isterseniz, ona uygun modelleri de mevcut. Ayrıca, düz renk yerine, yanakları kauçuk renginde olan, genellikle çelik bisikletlerde görmeye alıştığımız modellerini de seçebilirsiniz. Veloflex kalitesindeki lastiklere alternatif olarak, yine bir İtalyan markası olan Vittoria'nın Corsa serisindeki CX modelini tercih edebilirsiniz. İnceleme forumlarında okuduğum kadarıyla onlarda da aynı sürüş kalitesi mevcut ancak ağırlıkları biraz daha fazla. Yaklaşık 250 gram civarı ağırlığı var. Kullanmakta olduğum Veloflex Corsa modelinin ağırlığı ise 195 gram. Sipariş ettikten yaklaşık iki hafta sonra elimde oldular. Katlanmış biçimde, kutularında yollanıyor. Takarken biraz zorlandım ama buna değdi. Lastiklerin, kuru hava için daha ideal olduğunu bilmenizde fayda var. Her hava koşulu içindir diye satılıyor olsa da, ıslak asfaltta, yüksek hızlarda kullanmamanızı tavsiye ederim. Dönüşlerde de bir hayli dikkatli olunması gerekiyor zira arka tekerin kaymasıyla kendinizi bir anda yerde bulabilirsiniz. Son olarak, lastiklerin ilk takılışının biraz sancılı olduğunu bilmenizde fayda var. Takar takmaz sonuna kadar şişirmeyin. Önce bir iç lastik sıkışması olup olmadığını kontrol edin. Her şey yolundaysa, tamamen şişirebilirsiniz.

Teknik Özellikler

Basınç : 7/10 Bar & 100/145 PSI
Ağırlık : 195 gram
Örgü / Dokuma : 320 TPI (Threads Per Inch) 

* Lastiğin TPI değeri ne kadar yüksekse, lastiğin dokuma sıklığı o kadar artar ve sürtünme direnci o kadar düşer. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder