27 Aralık 2013 Cuma

Specialized Secteur Sport Yol Bisikleti

Şehir bisikletimi ince lastik ile kullanmaya başladığımda fark ettim artık bir yol bisikletine ihtiyacım olduğunu. Hem daha hızlı gitmek istediğim hem de estetik olarak görünüşlerini oldukça beğendiğim için bir yol bisikleti almaya karar vermiştim. Bisiklet yarışlarını falan da takip etmeye başlayınca, artık bir tane edinmenin vakti geldi diye düşündüm. Zira, o tecrübeyi çok merak ediyordum.

Yol bisikletine ilk defa binecek olan hemen hemen herkes gibi ben de ilk tercihimi alüminyum bir kadrodan yana kullandım. Maşası karbon, kendisi alüminyum olan bir kadroya sahip olan Specialized Secteur Sport modelinde karar kıldım. Hem görünüşü hem de renkleri hoşuma gitmişti. O dönemlerde öyle çok fazla teknik özelliklerden haberim yoktu. Specialized markasının kadro açılarına özen gösteren bir firma olduğu dışında pek fazla bilgiye sahip değildim. Yol bisikletinin açılarına ve duruş pozisyonuna alışmak için, ilk etapta çok pahalı bir bisiklet almak istemedim. Her ne kadar sonradan üzerindeki pek çok şeyi değiştirsem de, bisikletimi ilk aldığımda da çok severek almıştım. En son halini ise fotoğrafta görebilirsiniz.

2 x 9 sistemli Shimano Sora vites grubu kullanmışlardı. Aslında işimi oldukça iyi görüyordu ama yeni sistem 10'lu olduğu için ben de ona geçmek istedim ve çok uzun süre kullanmadan bisikletin üzerindeki vites grubunu Shimano Tiagra olarak değiştirdim. Eski grubu çok temiz kullandığım için, satarken çok da ölü bir fiyata satmadım. Malzemelerinizi temiz kullanırsanız satarken size mutlaka faydası olur. Şehir bisikletinden yol bisikletine geçince hızlanma açısından arada bir fark olduğu direkt olarak anlaşılıyor. Kadronun tasarımı, kullanılan malzemeler ve jantların arasındaki farklar buna oldukça etki ediyor. Duruş pozisyonu çok da rahatsız etmedi çünkü yol gidonunun düz gidonlara göre tutacak daha çok yeri var. Yorulunca duruş değiştirebiliyorsunuz. Ancak, genel itibariyle şehir bisikletindeki konforu yol bisikletinde yakalayacağınızı düşünmemenizde fayda var. Bu bisikleti kullanırken, ilk zamanlarda narin bir şey kullanıyormuşum gibi düşünüyordum ama sonra gayet sağlam bir bisiklet kullandığımın farkına vardım ve öyle her çukurdan, her engelden aşırı yavaşlayarak geçmeyi bıraktım. Ön maşasında titreşim emici Zerts teknolojisi vardı ama bunun çok faydasını gördüğümü söyleyemem. Yoldaki tüm titreşimleri açıkça hissediyordum. Bunun lastik ve jantların kalitesiyle de ilgisi vardır mutlaka ama neticede sürüş hissi biraz sertti. Öyle anlatıldığı kadar yumuşak bir hisse sahip olmuyorsunuz. İşin içinde biraz pazarlama yalanı var diyebilirim. Belki de Roubaix modelindekiler daha etkilidir de, onun küçük kardeşi Secteur modelindekiler daha alt seviyedir.

Secteur Sport için safkan bir yol bisikleti demek yanlış olur. Biraz daha geçiş bisikleti diyebiliriz. Bisikletin arkasında bagaj takılabilecek yer vardı. Kadronun dizaynı da daha geniş lastik takmaya elverişliydi. Yani, bisikleti dilerseniz küçük çaplı bir tur bisikletine çevirebilir, böylece yol gidonu ile tur yapabilirsiniz. Buna olanak veren bir yapısı var. Ben genelde 23c lastikle kullandım ama 28c takıp hafif bozuk bir arazide kullandığım da oldu. Herhangi bir sorun yaşamadım. Specialized markasında karar kılanlar, yol bisikletine başlangıç modeli olarak Allez ve Secteur arasında gidip geliyorlar genelde. Bisikletinizi bir alışma bisikleti olarak kullanacaksanız ve daha sonra bir karbon almayı kafanıza koyduysanız, daha az para harcayarak Secteur serisine ait bir bisiklet almanızda fayda var. Ya da Allez serisine ait ucuz bir model olabilir zira Allez modeli, Secteur'e nispeten daha bir yol bisikleti olarak sayılabilir.

10 yorum:

 1. Merhaba,

  Blogunuzdan arkadaşım sayesinde haberim oldu. Süper iş çıkarmışsınız. Herkes için güzel bilgiler var. Bisiklet mağazalarını turlaya turlaya kafam daha çok karışıyordu.

  Sormak istediğim bir konu var.

  Allez Sport Saxo Tinkoff Edition ve Allez C2 2014 arasında 250 EUR'luk farka değer mi sizce?

  YanıtlaSil
 2. Selamlar,

  Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

  İki bisikletin geometrileri aynı. Yani üzerindeki duruşunuz aynı olacak. Vites grubu birinin en alt seviye ve 8'li rubleye sahip, birinin ise en altın bir üstü ve 9'lu rubleye sahip. Bu size tırmanışlarda fazladan bir vites demektir. Son olarak, birinde alüminyum diğerinde karbon çatal var. Karbon çatal titreşim emme hususunda bir nebze olsun yardımcı olacaktır ancak öyle çok büyük farklar olmayacaktır zira kullanılan karbon da alt seviye bir karbon malzemedir giriş seviyesi yol bisikletlerinde. Ancak, iki bisiklet arasında 250 EUR edecek bir fark yok kesinlikle sürüş kalitesi anlamında.

  Bu gibi birbirine yakın seçimler olduğunda, kadro boyamasını beğendiğiniz hangisiyse onu almalarını öneriyorum ben herkese. Bisiklete baktığınızda görüntüsü içinize siniyorsa, başkalarının ne dediği çok da önemli değil.

  Eğer ilk yol bisikletiniz olacaksa, ucuz olanı alıp aradaki farkı pedala, ayakkabıya, kaska, formaya vb. ürünlere yatırmanız daha mantıklı olur.

  YanıtlaSil
 3. Cevabınız için teşekkür ederim.
  Peki bu fiyat aralığında (max. 1000 EUR) ilk yol bisikletini alacak için biri için alternatif sunmanız mümkün mü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erenköy'deki Giant mağazasına gitmenizi öneririm. Belirttiğiniz fiyata, donanımlara daha iyi bir bisiklet alabillirsiniz.

   Sil
 4. Tekrar merhaba,

  XL kadro boyu ve benim bütçem dahilinde Defy 3 modeli var. Bu model de mağazadaki arkadaşın dediğine göre Specialized'daki Secteur Sport modeline denk geliyor sanırım. Arada Giant lehine 400 TL kadar bir fark var. Siz de ilk yol bisikletinde bu modeli kullanmışsınız. Daha çok endurance tarzı.

  TCR 2 serisi ise 1500 dolardan başlıyor. Bu da sanırım Allez Elite Int C2 serisinin bir benzeri. Burada da 300 TL Giant lehine bir fark var. Bunlar bütçemin üstünde.

  İlk kez yol bisikleti alacak birine hangisini tavsiye edersiniz? Specialized Allez'in en baz modeli (Allez C2 2014) ile başlamak daha mantıklı bir tercih olabilir mi? Ya da başka bir marka model öneriniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bisikletler kalite olarak da sürüş olarak da aralarında çok fark olan bisikletler değil. Ben olsam cebimden bisiklete en az para çıkacak şekilde davranır, artan parayla giyim ve aksesuar alımı yapardım. Giriş seviyesi bisikletlerde çok büyük kalite farkları olmaz. Olsa dahi siz yeni olduğunuz için hissetmezsiniz. Ben olsam daha düşük fiyatı olan Giant modelini tercih ederdim. Ancak, siz görünüşünü daha çok beğendiğiniz hangisi ise onu alın derim. Baktığınızda içinize sinen bir bisiklet olması daha önemli.

   Sil
 5. Bir de 2013 model giant tcr1 hakkindaki goruslerinizi alabilir miyim acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Shimano 105 serisi kullanmışlar. Başlangıç veya orta alt seviyesi sayılabilir bir bisiklet. Fiyat performans olarak çok mantıklı bir tercih olur. Belki bir süre sonra bir jant seti değişimi ile daha akıcı ve agresif bir hale getirebilirsiniz bisikleti.

   Sil
 6. Selamlar,

  Bu seviyedeki ürünlerde öyle büyük ve sürüşünüze direkt olarak etki edecek farklılıklar olmayacaktır.
  Fiyat & performans olarak tavsiyem kesinlikle Focus almanız yönünde olur.
  Belki sonra bir veya iki üst seviye jant seti takviyesiyle uzun süre keyifle kullanabileceğiniz bir bisiklet edinmiş olursunuz.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba,
  Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
  hafta sonu focus, giant ve specialized ziyaretlerinden sonra, tiagra setli specialized elite c2 2014 modelini aldım. fiyat&performans olarak belki en doğru bisiklet değildi ama üzerinde en rahat hissettiğim bisiklet oldu. umarım doğru karar vermişimdir :)

  YanıtlaSil