9 Aralık 2013 Pazartesi

Specialized Align Kask

İlk bisikletimi Specialized marka aldığım için, akabinde yaptığım alışverişler de aynı markadan oldu. Bunlardan biri de, bisiklete binen herkesin mutlaka kullanması gereken şeylerden biri olan kask. Markanın en ekonomik kask modeli olan Align, 49 EUR fiyatla satılıyor.

Bir buçuk yıl kadar önce aldığım bu kask kafamdayken, iki tane şiddetli kaza geçirdim. İkisinde de kafam yere ve bariyere vurmuştu. Kaskın kayışlarını nizami ve sıkı bağladığım için kask kafamdan çıkmamış ve kafamı darbelerden korumuştu. Kaskın kafanızda duruşunun önemi hakkındaki yazımı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. İki kazanın da ardından kaskımı kontrol ettim. Üzerinde ne herhangi bir çatlak, ne de bir ezik var. Oldukça sağlam bir şekilde duruyor ve ben hala bu kaskı kullanmaya devam ediyorum.

Çok estetik bir kask olduğunu söyleyemem. Yarışlarda izlediğimiz sporcuların taktığı estetik harikası kasklara benzemiyor ama iyi iş görüyor. Havalandırma kanalları yeterli. İç kısmında yer alan yumuşak dokular haricinde yanında 5-6 parçadan oluşan bir set daha veriliyor. Kaskı kafanıza taktığınızda, kafanızın herhangi bir yerine baskı yapıyorsa, o bölgelere bu yumuşak şeylerden yapıştırabiliyorsunuz. Arkasında bulunan ayar mekanizması sayesinde kafanızda istediğiniz sıkılıkta durmasını sağlayabiliyor, ölçünüze göre sıkıp gevşetebiliyorsunuz. Eğer kullanmak isterseniz, önüne takılan aparatı sayesinde, bir nebze de olsa gözlerinizi tozdan, kirden vb. korumaya yardımcı oluyor.

Öyle inanılmaz hafif bir kask falan diyemem. Giriş seviyesi, sağlam, ekonomik ve işlevini iyi yerine getiren bir kask. Piyasada çok daha ucuz fiyatlı kasklar var ancak kafanızı koruyan şeyin kalitesinden emin olmadan almamanız gerektiğini düşünüyorum. Daha pahalı kasklar da var. Ucuz ve pahalı kask arasındaki farklar, temel olarak kaskın ağırlığı, hava kanallarının işlevselliği ve kullanılan malzeme ile orantılı olarak oluşuyor. Biraz mühendislik biraz da teknoloji işin içine girince, fiyatlar artıyor haliyle. Aynı kaskın kadınlar için üretilen ve özelliklerinin aynı olduğu bir başka versiyonu da var. O modelin ismi ise Sierra.

2 yorum:

  1. Güzel bir tavsiyesel inceleme. Zira kask, biz Anadolu insanının en ihmal ettiği güvenlik donanımı. O kadar çok kaza geçirdim ki (en sonuncusu bu pazar) hepsinde kask korudu kafamı... Malum, biz Türkle kıçımızdan kan gelmezse doktor yüzü görmeyiz. Kask da bu mantıkla... kafanı vurup travmalık olacaksın ki takasın. Model tavsiyesi için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. muhtemelen seçimimi align dan yana kullanacağım.teşekkürler :)

    YanıtlaSil