14 Aralık 2013 Cumartesi

Sigma Cuberider Arka Stop Işığı

Akşamları bisiklete binerken, mutlaka kolayca fark edilir halde olmalısınız. Takacağınız reflektörlü bir paça bandı, giyeceğiniz reflektörlü bir güvenlik yeleği veya yağmur/rüzgar ceketi ve bisikletinizde yer alan ışıklar, arabaların sizi yanınıza gelmeden fark etmesini sağlayacaktır. Özellikle sele borusuna takacağınız kırmızı stop ışıklarının çok önemli olduğunu belirtmeliyim. Eğer eve dönüşünüz geç olacaksa, çıktığınızda hava aydınlık bile olsa bu ışığı bisikletinize takın. Mesafenin uzunluğu ya da kısalığı hiç önemli değil. Arabaların, nerede ne zaman ne yapacakları, içinde eğitimsiz sürücüler yüzünden hiç belli olmuyor. Siz önleminizi alarak mutlaka yanınızda kırmızı ışıklardan bulundurun.

Sigma markası, bu tip ürünlerde güvenilir ve başarılı bir markadır. Hemen hemen bütün bisiklet mağazalarında bulabileceğiniz bu markaya ait ışıklar, oldukça uzun ömürlüdürler ve iyi ışık verirler. Cuberider II modelini bir süredir kullanıyorum. Aslında, başlangıç seviyesine ait bir model ama oldukça kaliteli. Yağışlı havada da hiç sorun çıkarmadan çalışmaya devam ediyor. 3 farklı modda çalışıyor. Yanıp sönüyor, içindeki 5 led arasında ışık geçişleri oluyor veya sürekli yanıyor. Sürüş yaptığınız saate, trafiğin durumuna ve havanın karanlıklığına göre herhangi bir tanesini kullanabilirsiniz. Aldığımdan beri kullanıyorum ve henüz pilini değiştirmedim. 50-60 saatlik bir ömrü varmış sanırım pillerinin. 2 adet AAA pille çalışıyor. Pil azalmaya başladığı zaman, üzerindeki minik gösterge ışığı yanıyor. Maksimum 220 derecelik bir açıya kadar görünebilirliği var ve montajı da çok basit.

Herhangi bir vida falan kullanmadan, doğrudan elinizle monte ediyorsunuz. Üzerindeki lastik gayet sağlam ve sıkı sıkı tutuyor sele borusunu. Ancak, çok titreşimli yerlerden geçtiğinizde veya bisikletiniz bir darbeye maruz kaldığında, ışık biraz aşağı doğru eğilebiliyor. Ara sıra kontrol etmenizde fayda var. Bu eğilme, bağlantı aparatıyla ışık arasındaki tutuşu sağlayan vidanın gevşemesinden kaynaklanabiliyor. Sürüşe çıkmadan önce onun sıkılığını kontrol etmenizde fayda var.

Daha pahalı modeller de bulmanız mümkün. Ancak, şehir içinde kısa süreli sürüşlerde kullanıyorsanız, bu size yeterli olacaktır. Daha pahalı olanların, pil ömrü uzuyor ve daha fazla yanıp sönme modu oluyor. Bir de ışıkları daha kuvvetli ve daha uzak mesafelerden fark edilebiliyor. Daha ucuz olanlarında ise bu özellikler tam tersi bir hale geliyor. Çok da ucuz modellere yönelmemenizi tavsiye ediyorum. Dayanıksız oldukları için çabuk bozuluyorlar. Kullan ve at modeli bir ürün almanıza gerek yok. Biraz daha para verip, kaliteli bir ürün kullanmakta fayda var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder