8 Aralık 2013 Pazar

Selle Italia C64 Karbon Sele

Bu seleyi almadan önce, hemen hemen herkesin ilk etapta yaşadığı çelişkiyi ben de yaşadım. Sadece 76 gram ağırlığında ve üzerinde karbondan başka hiçbir malzeme bulunmayan, herhangi bir kaplaması olmayan bu selede rahat edip edemeyeceğimi bilmiyordum. Yine de, hem ölçüleri bana uygun olduğundan hem de dizaynını beğendiğim için, Selle Italia C64 modelini denemeye karar verdim.

Seleyi öyle gözünüzde büyütmeye gerek yok. Çok sert görünüyor olması, konforsuz olduğu anlamına gelmiyor. Ancak, düşük kaliteli bir tayt ile kullanırsanız, selenin canınızı yakma ihtimali biraz yüksek. Düşük kaliteli tayt demekle aslında tamamen pedinin kalitesinden bahsediyorum. Eğer kaliteli dokusu olmayan ve ince bir pede sahip tayt tercih ederseniz, bir süre sonra sele canınızı yakmaya başlayabilir. Diğer yandan, belirli bir standardın üzerinde, kumaş ve ped kalitesi iyi olan bir tayt tercih ederseniz, diğer selelerde yaşadığınız his ne ise, bunda da aynı hisle sürüş yapıyorsunuz. Yeteri kadar kalın bir pedli taytınız varsa, her ne kadar sertliğiyle insanın gözünü korkutsa da; Selle Italia'nın 2012 üretimi olan bu selesi ile hiçbir sorun yaşamadan sürüş yapabilirsiniz. En azından benim tecrübelerim bu yönde.

Bu selede dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, selenin duruşuna her zamankinden daha fazla özen göstermeniz gerektiğidir. Önü biraz eğik duran bir sele, sizin aşağı doğru kaymanıza sebep olacaktır. Üzerinde herhangi bir kumaş kaplama bulunmadığı için, selenin üzerinde hareket etmeniz daha kolay hale geliyor ve açısı yanlış ayarlanmış bir sele, sizin sürekli kendinizi düzeltmek için sürüş esnasında hamle yapacağınız anlamına geliyor. Belki bir bisiklet mağazasına gidip, sele boyunuzu ve sele hizasını, sizi bisiklet üzerinde gören bir başkasına ayarlattırabilirsiniz. Yararı olacaktır. Bir diğer nokta ise, selenin rayları da karbon olduğundan, sele borusuna montajı esnasında vidaları gereğinden fazla sıkmıyor olmalısınız. Aksi takdirde karbonu çatlatabilirsiniz. Bu çatlağı o an fark etmemeniz halinde ise, sürüş esnasında kendinizi tehlikeye atmış olursunuz. Bu yüzden, montajı yaparken tork anahtarı kullanmakta veya montajını bir bisiklet mağazasında yaptırmakta fayda var.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder